Kdo je to dodavatel poslední instance?

Co dělat, pokud váš dodavatel energií ukončil činnost?

Pokud zkrachoval váš dodavatel energií, pak jste automaticky přešli k dodavateli poslední instance. U něj můžete setrvat až šest měsíců. Určitě ale není čas na to, abyste složili ruce do klína a čekali. Není totiž nač. Co byste měli po krachu vašeho dodavatele energií dělat?

Zjistěte, ke kterému dodavateli poslední instance spadáte. Jak pro elektřinu, tak pro plyn jsou tři dodavatelé poslední instance, odběratelé pod ně spadají podle lokality.
Zjistěte, jaké vám dodavatel poslední instance dává ceny. Dodavatel poslední instance vám zašle platební údaje a částku, kterou máte hradit. Proti výši záloh nelze protestovat.
Proveďte srovnání cen elektřiny a plynu a vyhledejte toho nejvýhodnějšího dodavatele. Pokud s ním uzavřete smlouvu, nemusíte se od dodavatele poslední instance nijak odhlašovat.
Uhraďte vyúčtování dodavateli, který zkrachoval. Pokud nemáte na úhradu vyúčtování elektřiny a plynu, můžete využít mimořádnou pomoc Ministerstva práce a sociálních věcí, kterou můžete čerpat na Úřadu práce.
Více informací

Jaké jsou aktuální ceníky DPI (dodavatelů poslední instance)?

Dodavatelé poslední instance (DPI) stanovují své ceníky podle dohody s Energetickým regulačním úřadem. Kromě společnosti EON, která cenu elektřiny a plynu pro zákazníky v režimu dodavatele poslední instance odvozuje od cen na trhu pro velkoodběratele, ostatní společnosti ceny stanovují vždy pro určité období. Nejnověji se jedná o ceníky DPI pro konec března a začátek dubna 2022. Jde o různé rozmezí, od 7 318 Kč za 1 MWh u elektřiny u jedné společnosti, až po 4 000 Kč za 1 MWh u plynu u společnosti jiné. Tyto ceny jsou vždy nevýhodné pro odběratele, jsou výrazně vyšší než běžné ceníkové ceny. Právě proto je třeba se z režimu dodavatele poslední instance vymanit co nejdříve a sjednat si běžnou smlouvu za dodávky energií.

Nutno podotknout, že režim dodavatele poslední instance je nouzovým režimem, který má sloužit pouze k tomu, aby se žádný oděratel neocitl v nouzi, pokud jeho dodavatel energií skončí v úpadku. Šest měsíců je pouze ochranná doba, během tohoto termínu by si měl kdokoliv sjednat běžnou smlouvu s dodavatelem energií. Jakákoliv cena, kterou mu jiný dodavatel energií nabídne, bude výhodnější než setrvávání v režimu dodavatele poslední instance.

ČEZ (ČEZ Prodej, a.s.)

  Nejobvyklejší sazba českých domácností (D02D) je cena za silovou složku : 6543 Kč s DPH za MWh
  Měsíční poplatek 298 Kč s DPH měsíčně
  Detailní ceník zde

PRE - Pražská energetika (Pražská energetika, a. s.)

  Nejobvyklejší sazba českých domácností (D02D) je cena za silovou složku : 6640 s DPH za MWh
  Měsíční poplatek 233 Kč s DPH měsíčně
  Detailní ceník zde 

EON

  Cena za dodávky energií během režimu DPI navázána na vývoj cen na velkoobchodním trhu s elektřinou a plynem, a proto kopíruje křivku velkoobchodní ceny
  Například v období od 1. do 21. 4. 2022 cena za dodávku elektřiny činila 5 639 Kč za 1 MWh s DPH, stýálý poplatek činí 79 korun

Plyn

Innogy (innogy Energie, s.r.o.)

  MWh za 3844 Kč s DPH
  Měsíční poplatek od 203 Kč s DPH měsíčně, podle pásma spotřeby
  detailní ceník zde 

Pražská plynárenská (Pražská plynárenská, a.s.)

  MWh za 6 037 Kč s DPH
  Měsíční poplatek od 120 - 400 Kč s DPH měsíčně, podle pásma spotřeby
  detailní ceník zde 

EON

  Cena za dodávky energií během režimu DPI odpovídá cenám na velkoobchodním trhu. V období od 1. do 22. 4. 2022 cena za 1 MWh plynu činila 3 647 Kč s DPH pro ty, kteří mají nejvyšší spotřebu a plynem i vytápějí.

Související otázky - dodavatel poslední instance