Co dělat, pokud váš dodavatel energií ukončil činnost?

Jste automaticky převedeni do režimu dodavatele poslední instance (DPI). Zde můžete zůstat tři měsíce.
Doporučujeme přestat hradit zálohy stávajícímu dodavateli.
Do několika dnů byste měli obdržet od dodavatele poslední instance dopis, ve kterém vám sdělí ceny energií a platební údaje.
Proveďte samoodečet, vyfotografujte si stav elektroměru a plynoměru.
Uhraďte vyúčtování dodavateli, který zkrachoval. Pro úhradu můžete využít příspěvek na bydlení.
Přejít ke srovnání energií
Více informací

Kdo jsou dodavatelé poslední instance?

Dodavatelé poslední instance jsou dominantní dodavatelé elektřiny a plynu, kteří působí v určité oblasti. V České republice působí tři dodavatelé poslední instance elektiřny a tři dodavatelé poslední instance plynu. Dodavatel poslední instance elektřiny je v Praze Pražská energetika, v jižních Čechách a na jižní Moravě, tedy na distribučním území EG.D je to společnost E.ON, na zbytku území, kam distribuuje elektřinu ČEZ Distribuce, je to společnost ČEZ. U plynu je dodavatel poslední instance v Praze a Roztokách u Prahy Pražská plynárenská, na jižní Moravě a v jižních Čechách E.ON Energie, na zbytku území innogy Energie.

Jak funguje dodavatel poslední instance?

Pokud některý z dodavatelů elektřiny a plynu ukončí náhle svou činnost, pak jeho zákazníci přejdou pod dodavatele poslední instance. Jejich zájmem je ale tento vztah co nejdříve ukončit, neboť ceny elektřiny a plynu dodavatele poslední instance jsou velmi vysoké.

Jaký je význam poslední instance?

Význam poslední instance není v tom, že by šlo o nějakého posledního, nebo snad méněcenného dodavatele elektřiny, nebo plynu, který na vás zbyl, naopak jde o majoritní a velké společnosti. Jde o dodavatele, který je zárukou pro případ, že by váš dodavatel ukončil činnost. Díky tomu budou vaše dodávky elektřiny a plynu nepřerušené.

Jaké jsou ceny u dodavatele poslední instance?

Ceník dodavatele poslední instance není právě příznivý. Dodavatel poslední instance s těmito zákazníky nepočítal, proto jim dopředu nenakoupil energie za výhodnější ceny. Musí nakupovat na tzv. spotovém trhu, kde je cena elektřiny nejvyšší. Cenu elektřiny a plynu nemůže dodavatel poslední instance stanovovat svévolně, ale po dohodě s Energetickým regulačním úřadem. Dodavatelé poslední instance stanovují tyto ceny buďto pevně, nebo jako určitou přirážku ke spotové ceně na velkoobchodním trhu. V takovém případě se může cena elektřiny každý den měnit, takže je zcela jistě v tom nejlepším zájmu odejít co nejdříve z režimu dodavatele poslední instance k dodavateli s řádným ceníkem.

Kdy končí dodavatel poslední instance?

U dodavatele poslední instance můžete zůstat nově maximálně tři měsíce. Pokud sám odběratel nezmění dodavatele, pak přejde k dodavateli poslední instance na řádný ceník.

Jak platit dodavateli poslední instance?

Dodavatel poslední instance vám sdělí platební údaje v dopise, který byste měli dostat do pěti dnů od pádu vašeho předchozího dodavatele elektřiny či plynu.

Jaké jsou aktuální ceníky DPI (dodavatelů poslední instance)?

Dodavatelé poslední instance (DPI) stanovují své ceníky podle dohody s Energetickým regulačním úřadem. Kromě společnosti EON, která cenu elektřiny a plynu pro zákazníky v režimu dodavatele poslední instance odvozuje od cen na trhu pro velkoodběratele, ostatní společnosti ceny stanovují vždy pro určité období. Nejnověji se jedná o ceníky DPI pro červenec a srpen 2022. Jde o různé rozmezí, od 11 704 Kč za 1 MWh u elektřiny u jedné společnosti, až po 7 535 Kč za 1 MWh u plynu u společnosti jiné. Tyto ceny jsou vždy nevýhodné pro odběratele, jsou vyšší než běžné ceníkové ceny. Právě proto je třeba se z režimu dodavatele poslední instance vymanit co nejdříve a sjednat si běžnou smlouvu za dodávky energií. Oslovit můžete buď svého dodavatele poslední instance, nebo kteréhokoliv jiného dodavatele elektřiny a plynu.

Nutno podotknout, že režim dodavatele poslední instance je nouzovým režimem, který má sloužit pouze k tomu, aby se žádný oděratel neocitl bez energií, pokud jeho dodavatel energií skončí v úpadku. Tři měsíce je ochranná doba, během tohoto termínu by si měl kdokoliv sjednat běžnou smlouvu s dodavatelem energií. Jakákoliv cena, kterou mu jiný dodavatel energií nabídne, bude výhodnější než setrvávání v režimu dodavatele poslední instance. Pozor je třeba si dát na spotové ceny, které nabízí E.ON. Velkoobchodní ceny elektřiny a plynu v poslední době vyletěly velmi vysoko a odběratele před nimi tak nic nechrání.

ČEZ (ČEZ Prodej, a.s.)

U nejobvyklejší sazby českých domácností (D02D) je cena za silovou složku 10 777 Kč s DPH za MWh
Měsíční poplatek 298 Kč s DPH měsíčně
Detailní ceník zde

PRE - Pražská energetika (Pražská energetika, a. s.)

Nejobvyklejší sazba českých domácností (D02D) je cena za silovou složku 11 704 s DPH za MWh
Měsíční poplatek 233 Kč s DPH měsíčně
Detailní ceník zde

EON

Cena za dodávky energií během režimu DPI je navázáná na vývoj cen na velkoobchodním trhu s elektřinou a plynem, a proto kopíruje křivku velkoobchodní ceny
Například v období od 1. do 21. 4. 2022 cena za dodávku elektřiny činila 5 639 Kč za 1 MWh s DPH, stálý poplatek činí 79 korun

Plyn

Innogy (innogy Energie, s.r.o.)

MWh za 9 110 Kč s DPH
Měsíční poplatek od 259,29 Kč s DPH měsíčně, podle pásma spotřeby
detailní ceník zde 

Pražská plynárenská (Pražská plynárenská, a.s.)

MWh za 7 535 Kč s DPH
Měsíční poplatek 287 s DPH měsíčně, podle pásma spotřeby
detailní ceník zde 

EON

Cena za dodávky energií během režimu DPI odpovídá cenám na velkoobchodním trhu. V období od 1. do 22. 4. 2022 cena za 1 MWh plynu činila 3 647 Kč s DPH pro ty, kteří mají nejvyšší spotřebu a plynem i vytápějí. Nyní je tato cena několikanásobně vyšší.

Související otázky - dodavatel poslední instance

Kdo je váš dodavatel poslední instance?

Energie

Území

Dodavatel poslední instance – seznam

Elektřina

Praha a okolí

Pražská energetika

Elektřina

Praha a okolí

Pražská energetika

Elektřina

Zbytek ČR

ČEZ Prodej

Plyn

Praha a okolí

Pražská plynárenská

Plyn

Jižní Čechy a Morava

E.ON Energie

Plyn

Zbytek ČR

innogy

Jak na změnu dodavatele elektřiny a plynu a odchod z DPI?

Připravte si k ruce poslední vyúčtování
Vyplňte důležité údaje pro srovnání cen elektřiny, nebo srovnání cen plynu, které najdete na faktuře za elektřinu, nebo za plyn, nebo vyúčtování ofoťte a nahrajte online
Prohlédněte si nabízené tarify elektřiny a jeden zvolte