Co je to reverzní hypotéka?

Reverzní hypotéka umožňuje majitelům nemovitostí získat peníze bez nutnosti prodeje. Splácí se až později, např. po smrti klienta nebo při prodeji domu.

Reverzní hypotéka je finanční produkt, který umožňuje majiteli nemovitosti získat peníze z její hodnoty, aniž by ji musel prodávat nebo se stěhovat. Klient dostává buď jednorázově, nebo postupně vyplácenou částku. Splácení nastává až po prodeji nemovitosti, obvykle po smrti majitele nebo odstěhování.

Kdy se reverzní hypotéka hodí:

Pokud potřebujete doplnit příjem (např. v důchodu)
Chcete pokračovat v bydlení ve své nemovitosti, ale využít její tržní hodnotu
Máte majetek, ale nízkou likviditu (např. po rozvodu, při ztrátě zaměstnání apod.)
Potřebujete peníze na rekonstrukci, péči, léčbu nebo výpomoc rodině

Tento typ hypotéky bývá nejčastěji využíván seniory, kteří potřebují peníze na důchod, ale zároveň chtějí zůstat ve svém domově. Využít ji ale může každý vlastník nemovitosti, který hledá způsob, jak uvolnit její hodnotu bez nutnosti okamžitého prodeje.

Kdo může reverzní hypotéku získat:

Každý vlastník nemovitosti (fyzická osoba), zpravidla s trvalým pobytem v ČR
Věk není vždy limitující, ale většina poskytovatelů ji nabízí osobám 60+ let
Nemovitost musí být bez závazků
Klient musí být schopen doložit vlastnictví a stav nemovitosti

Na co si dávat pozor:

V Česku tento typ produktu poskytují spíše nebankovní společnosti, proto vybírejte opravdu opatrně a ideálně s někým, kdo financím rozumí, třeba s finančním poradcem, který má certifikaci od ČNB
Je potřeba důkladně zvážit smluvní podmínky a možná rizika, jestli je někdy nutné číst opravdu každý článek smlouvy, pak právě u reverzní hypotéky
Pozor na to, jaký dopad bude mít tento krok na dědice, pokud je cílem majetek ponechat v rodině.

Podobné často kladené otázky

Objevte více v Magazínu Kalkulátor.cz

Povodeň nebo záplava? Nejde jen o slovíčka – rozdíl vás může stát pojistné plnění

Povodeň nebo záplava? Nejde jen o slovíčka – rozdíl vás může stát pojistné plnění

Když začne stoupat hladina vody a valí se do domů, málokdo řeší, jestli jde o povodeň nebo záplavu. Ale v očích pojišťovny je tenhle rozdíl zásadní – a často rozhoduje o tom, zda vám uznají pojistnou událost.

Přejít na detail článku
Koupě nemovitosti: Jak získat hypotéku bez úspor

Koupě nemovitosti: Jak získat hypotéku bez úspor

Koupě vlastního bydlení je pro většinu Čechů jedním z největších životních cílů. Ceny nemovitostí v posledních letech rostou a tak často není v silách zájemců našetřit dostatečný obnos a musí sáhnout na nějakou formu financování, nejčastěji hypotéku. V tomto článku se podíváme na základní podmínky pro získání hypotéky v ČR a představíme vám i možnosti, jak dosáhnout na úvěr bez naspořených 10 nebo 20 % z ceny nemovitosti.

Přejít na detail článku
Blackout v domácnosti: Jak se na něj připravit?

Blackout v domácnosti: Jak se na něj připravit?

Páteční blackout zastihl mnoho domácností nepřipravených. S krátkodobými výpadky v důsledku povodní, vichřic nebo silných bouřek sice zkušenosti máme, rozsáhlý blackout, který zasáhne celé regiony, je ovšem novinkou. Situaci se naštěstí podařilo vyřešit v řádu hodin, přesto si vyžádala svolání krizového štábu a přidělala řadu problémů.

Přejít na detail článku