Od dubna 2024 je u některých modelů elektrokoloběžek nutné povinné ručení. Jedná se o následující druhy elektrokoloběžek:
Koloběžky poháněné elektromotorem jsou dnes běžně součástí silničního provozu a tak se na ně vztahují velmi podobná pravidla jako na ostatní vozidla. Řízení pod vlivem alkoholu je trestné, předpisy pro řidiče elektrokoloběžek platí stejné jako pro motorkáře či řidiče aut a od dubna 2024 je uzákoněno také povinné ručení pro výše uvedené koloběžky.
Podobně jako u motorek a automobilů povinné ručení na koloběžku pokrývá škody způsobené třetí osobě. A to jak majetkové, tak tělesné újmy nebo likvidaci škody. Do povinného ručení tedy nespadají škody vzniklé na vaší koloběžce, proplacení nákladů na vaše ošetření ani kompenzace při odcizení koloběžky.
Pro elektrokoloběžky aktuálně nelze sjednat havarijní pojištění. K povinnému ručení si můžete připlatit pouze asistenční služby.
Ke sjednání povinného ručení na koloběžky potřebujete téměř totožné údaje, jako u ostatních vozidel.
Cena povinného ručení pro koloběžku se pohybuje okolo 300 Kč za rok. Přesná částka se odvíjí od výkonu elektrokoloběžky, od její váhy, od délky vaší řidičské praxe. Na nižší ceny dosáhnete také v případě, že máte nárok na bonusy za beznehodovost. Obraťte na naše specialisty, kteří vám s výběrem pomohou.
Ve spojení s povinným ručením přišla i další novinka – od dubna 2024 vám po České republice stačí zelená karta (nově vlastně bílá karta) v elektronické podobě, tu fyzickou potřebujete pouze při cestování do zahraničí. Od října 2024 by si měla policie při kontrole povinné ručení dohledávat sama v databázi a řidiči tak budou mít o starost méně.
Když začne stoupat hladina vody a valí se do domů, málokdo řeší, jestli jde o povodeň nebo záplavu. Ale v očích pojišťovny je tenhle rozdíl zásadní – a často rozhoduje o tom, zda vám uznají pojistnou událost.
Elektronické dálniční známky jsou ve spoustě ohledech skvělá věc. Nemusíte je nikam lepit, koupíte je klidně na poslední chvíli, a navíc ještě z pohodlí domova. Online prostředí je ovšem živnou půdou pro nejrůznější podvodníky – a nákup dálničních známek není v tomto ohledu žádnou výjimkou. Problém je, že zákon je na ně krátký.
Z povinného ručení se platí škody na cizím majetku, z havarijního pojištění zase na tom vlastním. Tak by se dala ve zkratce shrnout náplň obou typů pojištění. Jenže co když se vám klasické havarijko vzhledem ke stáří vozu nevyplatí, a přesto chcete zůstat chráněni alespoň před nepříznivými povětrnostními vlivy, vandalismem nebo třeba zvěří? Odpovědí může být mini havarijní pojištění.
Jak změnit povinné ručení?
Povinné ručení lze změnit podle určitých pravidel.
Je povinné vozit v autě záznam o nehodě?
V současné době neexistuje žádný závazně platný právní předpis, který by nařizoval povinnost vozit předlohu záznamu o dopravní nehodě ve vozidle a forma této předlohy rovněž v současné době není stanovena právním předpisem. Přesto lze doporučit tzv. Evropský záznam o dopravní nehodě, který současně doporučujeme všem řidičům vozit v autě s sebou.
Co kryje a nekryje povinné ručení?
Jaký je rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním?
Co když mě nabourá nepojištěné auto?
Z čeho se skládá cena povinného ručení?
Jak zrušit povinné ručení?
Povinné ručení nemůžete zrušit kdykoliv, ale pouze za určitých okolností.
Jak vypovědět povinné ručení?
Jak změnit pojišťovnu?
Pojišťovnu můžete změnit na konci pojistného období.
Co znamenají limity u povinného ručení?
Co určuje cenu povinného ručení?
Co když nemám povinné ručení?
Co kryje a nekryje havarijní pojištění?