Výši nových záloh vám navrhne váš nový dodavatel, a to podle předchozí spotřeby. Tuto výši si můžete ještě do jisté míry upravit, a to podle konkrétního dodavatele. Někteří dodavatelé jsou ve stanovení výše záloh značně benevolentní, jiní trvají pouze na určitém rozmezí od předepsané zálohy.
Jak si mohu změnit distribuční sazbu?
Změna distribuční sazby je poměrně komplikovaná. Jak na ni?
Kam se obrátit, pokud zjistím výpadek elektřiny?
Mohu odstoupit od smlouvy při nesouhlasu s novými cenami?
Přírodní katastrofy každoročně zasáhnou tisíce domácností. Vichřice, kroupy a silné bouřky často ničí vše, co jim přijde do cesty – a výrazně se podepisují na venku zaparkovaných autech. Pro takové případy se proto vyplatí mít sjednané pojištění, které případné škody pokryje a vy je nebudete muset platit ze svého.
V Česku máme na devět milionů odběrných míst elektřiny a plynu, jen 2,5 milionu z nich přitom za posledních 10 let změnilo dodavatele. Mnozí odběratelé mají pocit, že při jejich nízké spotřebě to nemá smysl – a tak zůstávají dlouhá léta věrni svému dodavateli. Je to ale skutečně dobrá strategie? Tady jsou dva příklady domácností s nízkou spotřebou.
Odpověď na tuto otázku se pravidelně snaží najít řada společností provádějících takzvané speedtesty. Tato měření rychlosti probíhají nejen v Česku, ale také v řadě dalších zemích po celém světě. Díky tomu máme poměrně dobrou představu, jak si ve srovnání s dalšími zeměmi vedeme – a také který operátor má nejlepší síť. Výsledky se ovšem různí. Zatímco v jednom měření zvítězil T-Mobile, v jiném byl o trochu lepší Vodafone.