Dodavatel elektřiny musí své zákazníky uvědomit, že jim zdražuje ceny elektřiny. Činí tak v dopisu, který zároveň může obsahovat změnu obchodních podmínek nebo návrh na změnu tarifu. Pokud na tento dopis zákazníci nereagují, dojde k navrhovaným změnám bez dalšího varování.
Dodavatelé elektrické energie a zemního plynu mohou podle obecně platných obchodních podmínek zvýšit cenu, nebo změnit obchodní podmínky po včasné informaci zákazníka.
Musí však respektovat vaše zákonná práva. Musí vám s dostatečným předstihem poslat takzvaný „zdražovací dopis”, ve kterém se dočtete, do kdy smíte odstoupit od smlouvy. Důvodem je fakt, že změnou obchodních podmínek dochází k jednostranné změně podmínek, které si zákazník s dodavatelem dohodl. Pokud dodavatel svoji informační povinnost nesplní, bude se na vás vztahovat standardní tříměsíční lhůta na výpověď smlouvy. Jinými slovy, pokud dodavatel nic neoznámí - porušil ujednání a vy můžete zvolit někoho lepšího.
Vážený zákazníku,
děkujeme, že nám důvěřujete a využíváte energie od naší společnosti. Velmi si toho vážíme, obzvlášť v nynější turbulentní době. S přechodem na bezemisní energetiku zažívá celý energetický trh těžké období. To s sebou přechodně nese i extrémní nárůst cen elektřiny a plynu podpořený neočekávanými událostmi, zejména spekulacemi s emisními povolenkami a omezenými dodávkami zemního plynu v důsledku politických tlaků ve světě. Více informací o aktuálním dění najdete v příloze tohoto e-mailu či na našich webových stránkách. Abnormální výkyv cen energií zaskočil celý trh, včetně nás. Situace je natolik vážná, že žádný z dodavatelů nemůže nyní realizovat nákup energií za ceny, které bychom si pro Vás představovali. Jsme však přesvědčeni, že jde o dočasný stav, který nejlépe řeší náš produkt eNákup. Tento osvědčený způsob nákupu úspěšně využívají i firmy, aby se ochránily před fixací ceny v momentě rekordně vysokých cen, jako jsou nyní. Proto jsme ho zpřístupnili i pro domácnosti.
Společnost ČEZ představila nové ceníky elektřiny, které přinášejí masivní zdražení a mohou znamenat, že zákazník zaplatí za elektřinu dvojnásobek oproti cenám elektřiny 2021. Zvýšené ceny elektřiny mohou zákazníci kompenzovat díky příspěvku na bydlení, o který lze zažádat na úřadě práce. Vláda také připravuje úsporný tarif. Ceník bude platit od 1. července letošního roku.
Po dvou letech významných omezení můžeme poměrně volně cestovat. Toho hodlá využít jistě hodně z nás, mnozí se ale obávají, co se může stát, pokud se epidemická situace v některé zemi zhorší. Mohou přijít o peníze a pomůže jim v takovém případě pojištění storna zájezdu?
Měl by stát cenu elektřiny zastropovat? Dělá stát dostatečné kroky k tomu, aby ochránil své občany před energetickou chudobou? Jiří Matoušek zástupce dodavatele elektřiny Centropol přiznal, že tento dodavatel pociťuje, že lidé si častěji shánějí podklady pro vyřízení pomoci od státu.