Co je to zdražovací dopis?

Dodavatel elektřiny musí své zákazníky uvědomit, že jim zdražuje ceny elektřiny. Činí tak v dopisu, který zároveň může obsahovat změnu obchodních podmínek nebo návrh na změnu tarifu. Pokud na tento dopis zákazníci nereagují, dojde k navrhovaným změnám bez dalšího varování.

Zdražovací dopis

Dodavatelé elektrické energie a zemního plynu mohou podle obecně platných obchodních podmínek zvýšit cenu, nebo změnit obchodní podmínky po včasné informaci zákazníka.

Musí však respektovat vaše zákonná práva. Musí vám s dostatečným předstihem poslat takzvaný „zdražovací dopis”, ve kterém se dočtete, do kdy smíte odstoupit od smlouvy. Důvodem je fakt, že změnou obchodních podmínek dochází k jednostranné změně podmínek, které si zákazník s dodavatelem dohodl. Pokud dodavatel svoji informační povinnost nesplní, bude se na vás vztahovat standardní tříměsíční lhůta na výpověď smlouvy. Jinými slovy, pokud dodavatel nic neoznámí - porušil ujednání a vy můžete zvolit někoho lepšího.

Příklad takového dopisu ze Skupiny Bohemia Energy (dodavatelé skupiny BE posílají v různých podobách od Září 2021):

Vážený zákazníku,

děkujeme, že nám důvěřujete a využíváte energie od naší společnosti. Velmi si toho vážíme, obzvlášť v nynější turbulentní době. S přechodem na bezemisní energetiku zažívá celý energetický trh těžké období. To s sebou přechodně nese i extrémní nárůst cen elektřiny a plynu podpořený neočekávanými událostmi, zejména spekulacemi s emisními povolenkami a omezenými dodávkami zemního plynu v důsledku politických tlaků ve světě. Více informací o aktuálním dění najdete v příloze tohoto e-mailu či na našich webových stránkách. Abnormální výkyv cen energií zaskočil celý trh, včetně nás. Situace je natolik vážná, že žádný z dodavatelů nemůže nyní realizovat nákup energií za ceny, které bychom si pro Vás představovali. Jsme však přesvědčeni, že jde o dočasný stav, který nejlépe řeší náš produkt eNákup. Tento osvědčený způsob nákupu úspěšně využívají i firmy, aby se ochránily před fixací ceny v momentě rekordně vysokých cen, jako jsou nyní. Proto jsme ho zpřístupnili i pro domácnosti.

Objevte více v Magazínu Kalkulátor.cz

Jak to bude s cenou elektřiny a plynu do roku 2030?

Jak to bude s cenou elektřiny a plynu do roku 2030?

Ceny elektřiny a plynu hlavně loni potrápily mnoho domácností. Letos je situace o něco lepší, přesto se pořád nabízí otázka, co bude dál. Hned na úvod musíme říct, že se skutečně jedná jen o předpoklady a odhady. Jisté není v této oblasti nikdy nic. Přesto nám některé ukazatele říkají, jak by se asi mohly ceny energií vyvíjet v dalších letech. Tak se na to pojďme podívat trochu podrobněji.

Bourali jste? Poradíme, co dělat

Bourali jste? Poradíme, co dělat

Jen za loňský rok zaznamenali policisté téměř 95 tisíc nehod. Vyplývá to z jejich statistik – a nutno podotknout, že sem spadají pouze nehody, které policie nějakým způsobem řešila. Menší incidenty, kdy si jejich účastníci vystačili jen s vyplněním záznamu o nehodě, tady ani zahrnuty nejsou. Z těchto čísel vyplývá, že nehody se zkrátka stávají a sem tam postihnou i ty nejopatrnější řidiče. Pojďme se tedy podívat na to, jak v takovém případě postupovat.

Nabourané auto na parkovišti: Jak postupovat, ať už jste majitel vozu, nebo viník nehody?

Nabourané auto na parkovišti: Jak postupovat, ať už jste majitel vozu, nebo viník nehody?

Přišli jste k zaparkovanému autu a zjistili, že ho „zdobí“ nový škrábanec či promáčklina? Nebo jste na parkovišti sami „ťukli“ do jiného auta? Není třeba propadat panice, takové věci se bohužel stávají poměrně často. Důležité je postavit se k tomu čelem a vzniklou situaci řešit. Jak postupovat? A co dělat, pokud někdo naboural vás, ale z místa nehody ujel?