Elektřina: do 10 let stoupne spotřeba o třetinu. Všechno o tom, jak ušetřit.

Elektřina je základ elektromobility, komunikačních technologií, práce i peněz. Uspořit na elektřině tak znamená ušetřit na všem.

Spočítejte, kolik můžete ušetřit

Uhlí nebo obnovitelné zdroje? Z čeho se v ČR vyrábí elektřina.

Kolik se v ČR vyrobí elektřiny?
Poslední statistiky Energetického regulačního úřadu říkají, že se u nás elektřiny pořád ještě více vyrábí (87 TWh) než spotřebuje (61 TWh). 30 % elektřiny jde tedy na vývoz.

Pochází to nejvíc z jádra, uhlí nebo Slunce?
Ze zmíněných 87 terawatthodin pochází 30 TWh z jaderné energie. O dalších 41 TWh říká úřad, že pochází z parních elektráren, což je docela zavádějící pojem a jen hezčí slovo pro elektrárny na uhlí. Paroplynové, plynové a spalovací elektrárny dávají dohromady 9 TWh. A dál už jsou to spíš symbolická čísla. 3 TWh jsou vodní a přečerpávací elektrárny, větrné 0,7 a fotovoltaika v ČR vyprodukuje symbolické 2 TWh elektřiny ročně.

Uhlí je tedy vítěz, jádro dotahuje
Obnovitelné zdroje jsou tedy dosud řádově na desetkrát menších hodnotách. Situace se ale pomalu mění. Podívejte se na přesná čísla o výrobě elektřiny.

Je vůbec ještě prostor pro nižší cenu?

Zdá se, že jde o drobné. Kilowatthodina sem, kWh tam, nemá cenu to řešit. Ale překvapivě ano, na elektřině jde obrovsky ušetřit. Zvlášť pokud máte větší domácnost, nestarat se o cenu elektřiny není lenost, ale hloupost. Změnou dodavatele elektřiny můžete ušetřit tisíce, nebo dokonce desetitisíce ročně. Získat peníze na dovolenou jen za pár minut práce, pouhou změnou tarifu nebo dodavatele? Ano, tak snadno.

Porovnejte sami: Máte tarif Jistota u společnosti Zelená elektřina a spálíte 3 150 kWh za rok. Takový střední průměrný dům. A to nepoužíváte elektřinu na nic zvláštního. Za rok zaplatíte 19 051 korun. Když si pořídíte například tarif Pohoda online na 3 roky u společnosti Centropol, zaplatíte ročně 15 762 korun a to je úspora téměř 3 500 korun. Jen za změnu dodavatele. A pokud elektřinou ohříváte teplou vodu nebo topíte třeba tepelným čerpadlem, jsme na ještě zajímavější úspoře.

Příklad větší spotřeby a tím také větší úspory: rodinný dům elektřinou i topí, spotřebuje 24 000 KWh za rok. U stávajícího dodavatele zaplatíte více jak 87 000 korun a u nového o neuvěřitelných 18 500 korun méně. Taková změna dodavatele už je skoro povinností!

Přečtěte si, jak vznikají ceny elektřiny a za co všechno v ceně elektřiny platíme. A nebo další články na téma elektrické energie.

A co když levnější dodavatel zkrachuje?

Světlo vám nepřestane svítit ani na vteřinu. I při zdánlivě dramatické situaci krachu dodavatele se totiž pro vás vůbec nic neděje. Žárovka vám doma ani nezabliká. Ochrání vás zákon a budete přepojeni na takzvaného „Dodavatele poslední instance“. To je regulačním úřadem určená firma, která je vám povinna dodávat elektřinu na úřadem spočítané ceny. A máte půl roku na výběr nového dodavatele. Jen pak hůř dostanete zpátky svoje přeplatky. Tohle je mimochodem důvod, proč chtějí někteří zákazníci raději platit menší zálohy.

Kalkulátor.cz není na jedno použití. Staráme se o vás stejně jako rodinný lékař.

Když za čas zjistíme, že se něco významného změnilo a třeba se změnila i vaše spotřeba, nabídneme vám vhodnější tarif jinde.

Spočítejte, kolik můžete ušetřit

Zábavná fakta

Proč už není v zásuvce 220 voltů?
220 voltů? To už více než čtvrt století neplatí, dnes máme doma všichni 230 voltů. Když se totiž přecházelo z východoevropské soustavy na jednotnou evropskou soustavu, jeden z problémů byl, že už tehdy bylo potřeba přenést stávajícími rozvody větší množství energie. Tak se „nenápadně“ o trochu zvýšilo napětí, což znamená i větší přenos energie. Z 220 voltů na 230, z 380 V na 400 V atd. Teče to trochu „rychleji“ a stejné dráty to ještě vydrží.

Jak dlouho trvá, než v elektrárně nahodí pojistky?
V České republice se provozují páteřní sítě na dvou kmitočtech. 110 kV a 22 kV. Ta vyšší hladina, je 500 krát větší než je to, čím si doma nabíjíte mobil. A i na takto výkonné síti dnes přepěťová ochrana dokáže zareagovat do 100 ms. To působí jako mžikový pokles napětí, ale běžný člověk to většinou ani žádný problém nepostřehne.

V zimě se vyhřívají venku dráty!
Přetížené elektrické vedení namrzlým ledem, to nikdo nechceme. Případné přetížení obrovskou váhou ledu by mohlo i zhroutit stožáry. Řeší se to tak, že místo, kde hrozí problém dispečeři na chvíli odpojí od distribuční sítě a do té části vedení pošlou proud jakoby do zkratu. Takže dráty se chvíli chovají jako spotřebič, zahřejí se a led je pryč stejně jako když si zapnete topení zadního skla v autě. Všechno se to provádí ve speciálním kontrolovaném a propočítaném režimu.

Kolik kilometrů mají v ČR distribuční sítě elektriky?
V ČR jsou tři distribuční firmy, které dohromady pokrývají celou republiku. Mapka pokrytí ČR, tedy kdo má jakou část státu, je tady. Dohromady je to 13 000 kilometrů silnější 110V soustavy velmi vysokého napětí a 35 000 kilometrů sítě vysokého napětí (22 kV, resp. 35 kV) a nakonec je u nás 145 000 kilometrů sítí nízkého napětí (3×400/230 V).

Dohromady máme v ČR tedy pěkných 200 tisíc kilometrů elektrického vedení. Pro srovnání, obvod zeměkoule je jen 40 000 kilometrů.

V ČR existuje více než 80 dodavatelů elektřiny!
Počet dodavatelů se pořád mění, ale je jich více než 80. Podívejte se na celkový seznam dodavatelů elektřiny.