Zálohy na elektřinu se musí povinně platit každý měsíc. Dodavatelé energií je raději stanovují vyšší, aby nemuseli řešit nedoplatky. Pokud se stěhujete do nového, pak si zálohy nastavíte dle svého uvážení. Pokud si přihlašujete k odběrnému místu, kde se už elektřina odebírála, zálohy vám nastaví distributor podle předchozího odběru. Pokud se zálohou nesouhlasíte, můžete ji do jisté míry změnit. U každého dodavatele se ale postup liší. Například společnost ČEZ výši záloh stanoví v určitém rozmezí, většinou zhruba + - 10 % od navrhované zálohy. Jiné společnosti nechají zálohy na vás a to i s rizikem, že bude vaše spotřeba vyšší, než jste předpokládali, a vy budete doplácet. Pokud chcete cenu záloh změnit, můžete dodavatele kontaktovat osobně, poštou nebo přes klientskou zónu.
Ceníky DPI: Jaké jsou ceny dodavatelů poslední instance?
Ceníky DPI: Jaké jsou ceny dodavatelů poslední instance?
Obchodníci s energiemi často obcházejí zákon zvyšováním cen při automatickém prodloužení smlouvy či omezením platnosti sjednaného ceníku. Vyplývá to z tiskové zprávy Energetického regulačního úřadu, na který dorazilo velké množství stížností od spotřebitelů. Bude se teď muset zabývat celou řadou návrhů na mimosoudní řešení sporů.
Další dobré zprávy do českých domácností. Po divokém loňském roce se od letošního února konečně začalo blýskat na lepší časy a poskytovatelé energií od té doby už několikrát snižovali ceny za elektřinu i plyn. Například Centropol celkem čtyřikrát, od června u něj navíc dojde k dalšímu snížení. Je tak s cenami už relativně hluboko pod zákonným stropem, který vláda schválila loni na podzim.
V současné době začínají v Česku platit změny, které většinu motoristů rozhodně potěší. V první řadě došlo k prodloužení platnosti evidenčních kontrol ze 30 dnů na celý jeden rok. Prodloužení platí i zpětně pro kontroly, které již byly provedeny v minulosti. Navíc je to bez omezení úkonů. Zruší se také čistopis i velký techničák.