Odstávka elektřiny

Odstávky elektřiny se dělají kvůli údržbě sítě i z dalších důvodů.

K přerušení dodávek elektřiny může dojít z různých důvodů. Odstávky můžeme rozdělit na plánované a neplánované. Plánované odstávky se provádějí kvůli údržbě sítě, lze je zjistit dopředu a připravit se na ně. Odstávky se uvádějí na webových stránkách distributorů, či dodavatelů elektrické energie, případně tyto informace zveřejňuje distributor na letáčcích, které vylepuje na území, kde k odstávce dojde. Neplánované odstávky vznikají kvůli poruchám. Zákazníci je mohou sami nahlašovat, případně se o nich nechat informovat na infolinkách distributora, či dodavatele elektřiny. U každé poruchy distributor uvádí přibližný čas, kdy by měl poruchu odstranit.

Přečtěte si:

Komunikujete se svým dodavatelem energií online? Šest největších online dodavatelů a jejich klientské portály

Co vás čeká při odečtu elektřiny a plynu?

CHCETE UŠETŘIT ZA ENERGIE? Na Kalkulátor.cz si za 2 minuty si zjistíte, na jakém tarifu ušetřit tisíce.

Přečtěte si více

Na koho napsat elektřinu a plyn při pronájmu bytu?

Na koho napsat elektřinu a plyn při pronájmu bytu?

Pronájem bytu není na první pohled žádná velká věda. Na pohled druhý už ovšem objevíme celou řadu věcí, které musíme vzít v potaz. Pronajímatel přirozeně řeší, kdo přesně se mu do bytu nastěhuje, jak bude spolehlivý a jestli včas zaplatí vše, co má. Nájemník se zase primárně zajímá o stav bytu, požadavky pronajímatele a samozřejmě i cenu. Jednou z položek, kterou je nutné vyřešit – a také zaplatit –, jsou dodávky elektřiny a plynu.

Na jak dlouho fixovat cenu energií?

Na jak dlouho fixovat cenu energií?

Otázka, kterou dostáváme poměrně často. Když přijde na fixaci, řada zákazníků neví, jak se rozhodnout. Jestli vybrat smlouvu na dobu neurčitou, a nebo si cenu zafixovat na rok, dva či rovnou tři. Nepomáhá tomu ani nejistá situace, která na trhu s energiemi v posledních letech panovala a stále panuje. Odhadovat další vývoj je těžké, dodavatelé jsou spíše zdrženliví a zákazníci často zůstávají bezradní. Pojďme si to zkusit trochu vysvětlit a najít pro každého to nejvýhodnější.

Co by měla obsahovat smlouva, kterou uzavíráte s dodavatelem elektřiny nebo plynu?

Co by měla obsahovat smlouva, kterou uzavíráte s dodavatelem elektřiny nebo plynu?

Měníte dodavatele elektřiny nebo plynu? Nejste sami. Každoročně takový krok podstoupí téměř půl milionu odběratelů. Hlavní motivací přitom bývá úspora, která se často pohybuje v řádech tisíců, někdy dokonce i desetitisíců korun ročně. Klíčové ovšem je vybrat si spolehlivého dodavatele a podepsat s ním férovou smlouvu. Pojďme kouknout na to, jak taková smlouva vypadá a co obsahuje.

Podobné často kladené otázky