Jak ušetřit na plynu?

Jak se vyvíjí cena plynu? Zjistěte, jak získat nejlevnější cenu plynu změnou dodavatele a ušetřete až tisíce ročně.

Plyn je levný a komfortní zdroj tepla

Plyn slouží v domácnosti k vaření, topení a ohřevu vody. Všude tam, kde je k dispozici, je hojně využívaný, neboť je levný a ekologický.

Věděli jste, že i u plynu můžete změnit dodavatele? Možná vás překvapí, že tato změna je jednodušší, než byste čekali. Ano, studovat jednotlivé nabídky dodavatelů plynu není záživné a snadné. Právě v tom vám ale nabízíme pomoc a srovnání cen plynu provedeme rádi za vás.

Kalkulátor pro vás sleduje nejenom vývoj cen plynu v roce 2021, ale také tarify jednotlivých dodavatelů plynu. Po zadání vstupních dat o vaší spotřebě a místě spotřeby dokážeme tyto nabídky porovnat a vybrat ten nejlepší právě pro vás. A to bez jakýchkoliv poplatků, nebo zvýšené ceny za m3 plynu, kterou v důsledku zaplatíte. Naši odměnu totiž hradí dodavatel v podobě provize za nového zákazníka, kterého mu naše služby přivedou. Nemusíte se bát, že bychom jednoho dodavatele upřednostňovali před jiným. Pečlivě procházíme veškeré nabídky a snažíme se vybrat pro každého tu pravou.

K čemu vám plyn poslouží?

Topení

Topit plynem se vyplatí. Jednak za vytápění zaplatíte relativně málo, dále vás potěší, že své okolí nezatěžujete nepříjemnými a zdraví škodlivými spalinami. Pokud máte k dispozici plyn, vytápění plynem je optimální variantou.

Ohřev vody

O ohřevu vody platí to samé jako o vytápění. Ohřev vody pomocí plynu je rychlý, levný a nedochází při něm ke spalinám. Nemusíte se bát toho, že by ze zařízení na ohřev unikal oxid uhelnatý a vy jste se udusili. Moderní kotle jsou bez rizika, my vám navíc najdeme dodavatele, který v rámci ceny plynu za m3 nabízí i kontrolu plynového kotle a spalinových cest.

Vaření

Plyn můžete vidět ve většině profesionálních kuchyní. Mnozí kuchaři tvrdí, že bez plynu nelze správně uvařit, protože právě skutečný plamen dokáže s jídlem pravé divy. Na plynu se vaří velmi rychle, teplotu lze přitom snadno a okamžitě regulovat a náklady na vaření jsou opravdu malé.

Plyn – ekologický a levný

Plyn se považuje za ekologický zdroj energie. Pokud ho využijete k vytápění, jistě vás i vaše sousedy potěší, že neobtěžujete spalinami, neboť plyn je bez zápachu. Při jeho používání nevzniká škodlivý odpad, při spalování plynu vzniká mnohem méně oxidu uhličitého. Moderní plynové kondenzační kotle jsou efektivní, nabízejí velmi dobrý poměr cena a výkon. K plynu přechází stále více domácností, láká je nejenom nízká cena za m3, ale také to, že je jeho užívání čisté a snadné. Pokud je u vás zaveden, určitě se vyplatí si zřídit plynovou přípojku. Investice se vyplatí velmi brzy, cena za plyn je totiž stále velmi příznivá. Během dvou let by měly být v České republice zakázány staré kotle na tuhá paliva. Přechod na vytápění plynem bude tedy velmi aktuální, což podporuje dlouhodobě příznivý vývoj cen plynu.

Kdy zemní plyn dojde?

Zásob plynu je ještě na 150 až 200 let. Lze předpokládat, že za tuto dobu budou k dispozici tak vyspělé technologie, které se bez tradičních zdrojů energie obejdou. Až jednou dojde, pravděpodobně budeme těžit hydráty metanu. Jejich zásoby se odhadují na dvoj až desetinásobek známých zásob zemního plynu. Jen pro ilustraci, v 1 m3 hydrátu je zkomprimováno až 200 m3 zemního plynu.

Jaká je cena plynu?

Plyn je stále jeden, jeho distributorů více. Díky tomu vzniká konkurenční prostředí a ceny plynu a tarify, které společnosti nabízejí, se liší. To je pro vás výhoda, protože si můžete vybrat, kdo bude dodávat plyn právě vám a zvolit tu nejvýhodnější nabídku. Bylo by chybou si myslet, že u vás už není pro úsporu místo. Je to přesně naopak, ušetřit lze vždy, a to pouhou změnou dodavatele, aniž bychom vás nutili třeba ztlumit radiátory. Přesvědčte se o tom sami!

Jeden příklad za sto slov

Průměrný dům spotřebuje na topení asi 15 MWh plynu za rok, pokud v něm žijí 4 lidé a používají běžně teplou vodu, pak na její ohřev plynem potřebují dalších cca 5 MWh. Za celkový odběr 20 MWh lze platit různě. Například u tarifu Standard dodavatele Zelená elektřina, který dodává i plyn, vyjde 20 MWh plynu za 1 rok na téměř 35 000 korun. Oproti tomu třeba u Centropolu je to za stejné množství jen 24 000 korun a u MND 25 000 korun.

Jak se mění dodavatel plynu?

Pro změnu dodavatele není třeba budovat další přípojku. Plyn vám bude do trubek proudit stále stejný, jde pouze o změnu obchodního vztahu. Dodavatel je ten, kdo vám vystavuje vyúčtování, ale také zabezpečí, aby se dodávky plynu nepřerušily. Změna dodavatele je velmi snadná a my z Kalkulátor.cz ji pro vás zařídíme bez jakékoliv vaší námahy.

Může dodavatel plynu zkrachovat?

Pokud dodavatel plynu zkrachuje, nemusíte se o spotřebu plynu obávat. Díky zákonu se nesmí stát, aby byla dodávka plynu přerušená. Podobně jako u elektřiny je i u plynu předem zvolená společnost, od které budete plyn odebírat. Cenu provizorního odběru také stanoví stát. Na vás je jen vybrat si nového dodavatele. Máte na to čas půl roku. Samozřejmě i s tím vám rádi pomůžeme a provedeme pro vás srovnání cen plynu.

Kalkulátor.cz není na jedno použití. Staráme se o vás stejně jako rodinný lékař.

Když zjistíme, že se něco významného změnilo a třeba se změnila i vaše spotřeba, najdeme vám výhodnější nabídku. Pohlídáme termíny konce úvazků a s dostatečným předstihem vás na ně upozorníme. Přenechte vaše starosti nám. My počítáme, vy šetříte.

Zábavná fakta

Je zemní plyn jedovatý?

Obecně je zemní plyn směs plynů metanu, etanu, propanu a butanu, hlavní složkou je metan. A to je při běžné teplotě netoxický plyn bez barvy a zápachu. Čím víc ho zemní plyn obsahuje, tím je energeticky vydatnější. Zemní plyn je lehčí než vzduch, takže ho lehce vyvětráte. Specifická vůně, kterou cítíte, když zapálíte vařič, není samotný zemní plyn/metan, ale páchnoucí plyny (např. ethylmerkaptan), které se do něj z tohoto bezpečnostního důvodu přidávají.

Existuje suchý i kyselý zemní plyn

Těžaři rozdělují zemní plyn na čtyři úrovně. Zemní plyn suchý – ten má vysoký obsah metanu (95 – 98 %) a nepatrně uhlovodíků. Pak je zemní plyn vlhký, který má vyšší obsah uhlovodíků. Zemní plyn kyselý má vysoký obsah sulfanu (H2S), který se před distribucí musí odstranit. A poslední je zemní plyn s vyšším obsahem inertních plynů, kde je oxid uhličitý a vodík.

Který stát na světě má nejvíc plynu?

Nejvíce plynu se vytěží ve Spojených státech. Další významná ložiska zemního plynu se vyskytují v Rusku, Kataru, Íránu, Kanadě a Číně. Těžba zemního plynu přináší těmto zemím velké bohatství. Hlavním dodavatelem plynu pro Českou republiku je Rusko, dále pak k nám dodává plyn Norsko. Složení plynu z Ruska a Norska se liší, norský plyn má vyšší výhřevnost, ale je „špinavější“. Plyn se k nám dostává díky plynovodům, na území České republiky je 2500 kilometrů tranzitní sítě. Odběr plynu se v různých ročních období liší, proto se využívají zásobníky na plyn.

Jak zemní plyn vzniká?

Hlavní složkou zemního plynu je metan. Naprostá většina 90 % metanu na Zemi pochází z biologických procesů živých organismů, z tzv. biomasy, uhynulých živočichů a rostlin, které před dávnými lety klesly na dno oceánů. Zemní plyn vznikal před miliony let, a to působením vysokého tlaku a vysokých teplot.

Kolik je v ČR dodavatelů plynu?

V současné době zde působí na 90 dodavatelů plynu. Aktuální seznam dodavatelů plynu najdete právě na našich stránkách.

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Více informací