Plyn: levný zdroj tepla a k tomu maximální pohodlí.

Navíc změna distributora plynu je nyní jednodušší než čekáte. Sledujeme vývoj cen plynu a víme, jak ušetřit ještě víc, než si myslíte, že je vůbec možné.

Spočítejte, kolik můžete ušetřit

Plyn je levný a komfortní zdroj tepla

Topit elektřinou nebo plynem?
Pokud doma topíte elektřinou, pak vlastě topíte nadvakrát. Nejdříve někdo vytěží uhlí, zatopí s ním v elektrárně, vyrobí elektřinu a tou pak teprve zatopíte u vás doma. Plyn oproti tomu spalujete přímo u vás v kotli, takže účinnost kratšího procesu je výrazně vyšší.

Plyn a ekologie
Na rozdíl od elektřiny, 60 % zdánlivě ekologické elektřiny se v ČR vyrábí z uhlí. Plyn je tak výrazně ekologičtější komodita pro vytápění vašeho domova. Ano, máme i solární elektrárny, ale co výroba solárních panelů a jejich následná likvidace? Tahle ekologická bomba na nás teprve čeká. A už vůbec nechceme zmiňovat topení v kotlích na tuhá paliva.

Odkud se zemní plyn bere?
Nejčastějším zemním plynem je v současnosti zemní plyn naftový. Ten vznikal společně s ropou. Při této těžbě se většinou získá takzvaný vlhký zemní plyn. Pokud se někde těží karbonský zemní plyn, jde většinou o suchý zemní plyn, který se odtěžuje při těžbě černého uhlí.

A nedojde jednou na světě zemní plyn?
Plynu je zatím dost. A až jednou dojde, pravděpodobně budeme těžit hydráty metanu. Jejich zásoby se odhadují na dvoj až desetinásobek známých zásob zemního plynu. Jen pro ilustraci, v 1 m3 hydrátu je zkomprimováno až 200 m3 zemního plynu.

Hydrát metanu (nebo taky klatrát metanu) se romanticky označuje také za „hořící led“. Je to v podstatě led, ve kterém jsou uvězněné molekuly metanu. Původně si lidstvo myslelo, že se nachází jen ve vnějších oblastech Sluneční soustavy, ale pak se našel i u nás na Zemi a to v ohromném množství. Je především v polárních oblastech a pod dnem oceánů, v hloubce maximálně 2 kilometry. Dokonce je i pod hlubokými sladkovodními jezery jako je Bajkal. Momentálně je ale komerční těžba hydrátů metanu ještě daleko. Musí se vyřešit, jak to udělat bez zplundrování přírody. A navíc ten snadno dostupný plyn zatím rozhodně nedošel, takže na nové technologie je ještě chvíli čas.

A jak je to s cenou plynu?

Podobně jako u elektřiny tak i u plynu platí, že si můžete vybrat, kdo vám bude domů plyn dodávat. A tak, jako je široká možnost volby, je i široké pole pro stanovení ceny. Volba dodavatele je tedy důležitá. Posuďte sami - průměrný dům spotřebuje na topení asi 15 MWh plynu za rok, pokud v něm žijí 4 lidé a používají běžně teplou vodu, pak na její ohřev plynem potřebují dalších cca 5 MWh. No a 20 MWh může stát opravdu různé peníze. Například u tarifu Standard dodavatele Zelená elektřina (ano, opravdu dodává i plyn) vyjde 20 MWh plynu za 1 rok na téměř 35 000 korun. Oproti tomu třeba u Centropolu je to za stejné množství jen 24 000 korun a u MND 25 000 korun.

Změna se tedy vyplatí. Ale kdo mi vykope trubky a položí nové?

Ale ne, změna dodavatele plynu je podobně nehmotná, jako změna dodavatele elektřiny. Nikdo nepřijde vytrhat kabely nebo trubky, ty má ve své správě distribuční společnost. Dodavatel je ten, kdo vám vystavuje vyúčtování, ale také se musí postarat o to, že na vás v trubkách bude tak říkajíc čekat dostatek plynu. A jak vidíte v předchozím propočtu, změna u průměrné domácnosti vám může ušetřit celkem pěkné peníze. Navíc je změna dodavatele opravdu snadná.

A co když levnější dodavatel zkrachuje?

To se samozřejmě může stát. Ale i kdyby nějaký dodavatel zkrachoval, nemusíte se ničeho obávat. Existuje zákon, který říká, co se přesně musí stát tak, aby vám dále plyn fungoval. Podobně jako u elektřiny je i u plynu předem zvolená společnost, od které budete plyn odebírat. A cenu tohoto provizorního odběru také stanoví stát. Na vás je jen vybrat si nového dodavatele. Máte na to čas půl roku. Samozřejmě i s tím vám rádi pomůžeme.

Kalkulátor.cz není na jedno použití. Staráme se o vás stejně jako rodinný lékař.

Když za čas zjistíme, že se něco významného změnilo a třeba se změnila i vaše spotřeba, nabídneme vám vhodnější tarif jinde.

Spočítejte, kolik můžete ušetřit

Zábavná fakta

Je zemní plyn jedovatý?
Obecně je zemní plyn směs plynů metanu, etanu, propanu a butanu, hlavní složkou je metan. A to je při běžné teplotě netoxický plyn bez barvy a zápachu. Čím víc ho zemní plyn obsahuje, tím je energeticky vydatnější. Zemní plyn je lehčí než vzduch, takže ho lehce vyvětráte. Specifická vůně, kterou cítíte, když zapálíte vařič, není samotný zemní plyn/metan, ale páchnoucí plyny (např. ethylmerkaptan), které se do něj z tohoto bezpečnostního důvodu přidávají.

Existuje suchý i kyselý zemní plyn
Těžaři rozdělují zemní plyn na čtyři úrovně. Zemní plyn suchý - ten má vysoký obsah metanu (95 – 98 %) a nepatrně uhlovodíků. Pak je zemní plyn vlhký, který má vyšší obsah uhlovodíků. Zemní plyn kyselý má vysoký obsah sulfanu (H2S), který se před distribucí musí odstranit. A poslední je zemní plyn s vyšším obsahem inertních plynů, kde je oxid uhličitý a vodík.

Který stát na světě má nejvíc plynu?
90 % zemního plynu v České republice pochází z Ruska. To je druhý největší producent plynu na světě. Na Rusku je ze 60 % závislá celá Evropa. Celosvětově je ale jednička v těžbě USA. Na území Íránu je 15 % světových zásob zemního plynu a už dnes je tam největší těžební pole na světě. Jmenuje se South Pars. Obrovskou produkci má i Kanada a Katar, který vystoupil dokonce z organizace OPEC, aby se více soustředil na plyn, než na ropu. Katar je díky své velikosti a tedy malé domácí spotřebě největší vývozce zkapalněného plynu na světě.

A jak je to s těmi krávami?
90 % metanu na Zemi pochází z biologických procesů živých organismů. To jsou nejen ony proklínané krávy, ale daleko více metanu vzniká například v mokřadech nebo ho významně produkují i jezera, mořští mlži či některé ledovce.

Kolik je v ČR dodavatelů plynu?
Počet dodavatelů se pořád mění, ale je jich více než 80 – připravili jsme pro vás aktuální celkový seznam dodavatelů plynu.