Mezinárodní řidičský průkaz je oficiální dokument, který vás opravňuje k řízení vozu mimo Evropskou unii. Pokud řídíte jen v EU, postačíte si s klasickým dokladem. Bez tohoto průkazu je velmi riskantní vozidlo řídit, můžete dostat pěkně tučnou pokutu. Nejde ale o nový doklad, v podstatě jde jen o překlad českého řidičského průkazu - na dovolené musíte mít teda oba doklady.
Existují dva druhy mezinárodního řidičského průkazu a to průkaz podle Vídeňské úmluvy a podle Ženevské úmluvy. Některé země tolerují jen jeden, některé oba. Země do kterých mezinárodní průkaz nepotřebujete jsou Norsko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko. Průkaz si můžete zařídit na úřadě s rozšířenou působností bez ohledu na místo bydliště.
Přírodní katastrofy každoročně zasáhnou tisíce domácností. Vichřice, kroupy a silné bouřky často ničí vše, co jim přijde do cesty – a výrazně se podepisují na venku zaparkovaných autech. Pro takové případy se proto vyplatí mít sjednané pojištění, které případné škody pokryje a vy je nebudete muset platit ze svého.
V Česku máme na devět milionů odběrných míst elektřiny a plynu, jen 2,5 milionu z nich přitom za posledních 10 let změnilo dodavatele. Mnozí odběratelé mají pocit, že při jejich nízké spotřebě to nemá smysl – a tak zůstávají dlouhá léta věrni svému dodavateli. Je to ale skutečně dobrá strategie? Tady jsou dva příklady domácností s nízkou spotřebou.
Odpověď na tuto otázku se pravidelně snaží najít řada společností provádějících takzvané speedtesty. Tato měření rychlosti probíhají nejen v Česku, ale také v řadě dalších zemích po celém světě. Díky tomu máme poměrně dobrou představu, jak si ve srovnání s dalšími zeměmi vedeme – a také který operátor má nejlepší síť. Výsledky se ovšem různí. Zatímco v jednom měření zvítězil T-Mobile, v jiném byl o trochu lepší Vodafone.