Přepis vozidla 2024

Jak na přepis vozidla v registru motorových vozidel při změně vlastníka

Přepis vozidla v registru motorových vozidel je nezbytný krok po koupi nebo darování ojetého auta, ale i v případě, že vozidlo zdědíte. Změna vlastníka musí být provedena do 10 dnů od nabytí vlastnického práva, a to na odboru dopravy kteréhokoliv obecního úřadu s rozšířenou působností. Vždy je možné se dopředu elektronicky objednat, takže nemusíte dlouho čekat.

Více informací

Co budete k přepisu potřebovat?

Není to tak složité, jak to vypadá, dodržíte-li správný postup. K zápisu o změně vlastníka v registru motorových vozidel budete potřebovat:

Občanské průkazy (originály) jak prodávajícího, tak kupujícího. Pokud se jeden z nich nemůže dostavit osobně, je nutné doložit plnou moc s úředně ověřeným podpisem.
Velký technický průkaz (originál).
Osvědčení o registraci vozidla (malý technický průkaz) - pokud je k dispozici.
Doklad o nabytí vlastnického práva:
Kupní smlouva (u ojetých vozidel)
Faktura (u vozidel z EU)
Darovací smlouva (v případě darování)
Dědické usnesení (v případě dědictví)

Dnes už není třeba dokládat protokol o evidenční kontrole. Na úřadě si údaje v systému dohledají online. Povinnost absolvovat evidenční kontrolu však zůstává zachována.

Vzor plné moci k přepisu vozidla zdarma

Na našich stránkách najdete možnost stáhnout si vzor plné moci zcela zdarma. Stačí kliknout na tlačítko.

Vzor plné moci k přepisu vozidla poté vyplňte a vytiskněte. Tato plná moc k přepisu vozidla není platné bez ověření podpisu. Ten si můžete nechat ověřit na Czech Pointu. Cena za ověření je 50 Kč za podpis.

Postup přepisu:

Vyplňte "Žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla".
Navštivte úřad obce s rozšířenou působností.
Předložte všechny potřebné doklady a vyplněný formulář.
Zaplaťte poplatek za zápis do registru vozidel.

Přepis vozidla není zadarmo. Poplatek za zápis do registru vozidel činí 800 Kč. Je na vás, jestli poplatek zaplatí kupující nebo prodávající. Úřad provede zápis do registru vozidel a vydá vám příslušné dokumenty.

Žádost o přepis vozidla

Na stránkách Ministerstva dopravy ČR je ke stažení aktuální formulář "Žádosti o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla". Pokud chcete ušetřit čas, je výhodné si tuto žádost vyplnit v počítači a poté vytisknout. V žádosti uvádíte mnoho důležitých informací, takto budete mít jistotu, že jsou údaje správně.

Co když vozidlo nepřepíšeme?

Přepis vozidla je nutné provést do 10 dnů od nabytí vlastnického práva. Za nedodržení lhůty hrozí pokuta až 50 tis. Kč. Přepis vozidla je možné provést i na dálku prostřednictvím datové schránky.

Ekologická daň

Přepisujete ojeté vozidlo spadající do emisní třídy EURO 0, EURO 1 nebo EURO 2, tj. vozidlo s vysokými emisemi? Počítejte s tím, že po novém vlastníkovi vozidla, tj. po kupujícím může být při přepisu požadována úhrada ekologické daně. Výše ekologické daně je závisí na emisní třídě vozidla a pohybuje se mezi 3 tis. a 10 tis. Kč. Pozitivní je, že ekologická daň se u každého vozidla registrovaného v ČR platí pouze jednou, a zda už byla zaplacena si můžete ověřit ve velkém technickém průkazu.

Nezapomeňte na pojištění

Vozidlo jste prodali a úspěšně převedli na nového majitele. Teď je třeba co nejdříve kontaktovat svoji pojišťovnu a vypovědět povinné ručení , případně i havarijní pojištění.

Stali jste se hrdým majitelem ojetého mazlíčka, nezapomeňte, že bez povinného ručení s ním na silnici nesmíte.

S výpovědí i výběrem nevhodnější nabídky pojištění vozidla vám pomůže Kalkulátor.cz.

CHCI POVINNÉ RUČENÍ ONLINE

Přečtěte si více

Často se ptáte

Nejčastější dotazy

My počítáme, vy šetříte.

Postaráme se o vás dlouhodobě

Vyřídíme pro vás přepis energií, včas upozorníme, kdy vám končí smlouva, nebo na jaký bonus k pojistce máte nárok. Nejsme na jedno použití. Na nás se můžete spolehnout.

Naše služby jsou zdarma

Naše služby jsou pro vás zcela zdarma, odměnou nám jsou provize od dodavatelů energií a pojišťoven. I tak vám garantujeme nejlepší ceny na trhu.

Bez rizika a otravných telefonátů

S námi neriskujete. Vaše osobní údaje využíváme jen k upřesnění nabídky a k případné přípravě smlouvy. Volat vám budeme jen tehdy, pokud k tomu svolíte a naše služby uvítáte.

Hlídací vlk pro vaše klidné noci

Díky naší službě Hlídací vlk už nepropásnete žádné důležité termíny. Nastavíme, kdy vám končí úvazek u dodavatele energií nebo pojišťovny a včas se vám ozveme s výhodnými nabídkami. Naše služby jsou dlouhodobé.