Po prodeji vozidla je třeba do 10 pracovních dní podat žádost o zápis změny vlastníka silničního vozidla na registru silničních vozidel. Zápis změny vlastníka vozidla může provést jakýkoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností (odbor dopravy), není tedy třeba tuto věc řešit pouze v místě bydliště prodávajícího. K přepisu by mělo dojít na základě společné žádosti dosavadního a nového vlastníka. Pokud se přeregistrace nemohou zúčastnit obě smluvní strany, je možné, aby změnu vlastníka provedla pouze jedna ze stran, k tomu však bude potřebovat plnou moc s úředně ověřeným podpisem druhé strany.
Je v zájmu obou stran si ověřit, zda k řádnému přepisu skutečně došlo, protože nedodržení 10denní lhůty pro přepis vozidla může mít nežádoucí důsledky jak pro prodávajícího, tak kupujícího. Jedná se o přestupek, za který může správní orgán uložit pokutu až do 50 000 Kč. Navíc evidovanému vlastníkovi, hrozí i další nepříjemnosti (např. pokuty za dopravní přestupky, kterých se dopustí nový vlastník).
Pokud nedojde k přepisu vozidla na registru v uvedené lhůtě, je možné podat žádost o zápis změny vlastníka i bez součinnosti druhé strany. Zde je však důležité upozornit na to, že v praxi je poměrně obtížné bez spolupráce druhé strany docílit přepisu vozidla, pokud již k vozidlu bývalý vlastník nemá veškerou potřebnou dokumentaci (zejména protokol o evidenční kontrole). Je proto vhodné evidenční kontrolu s vozidlem absolvovat ještě před prodejem vozidla a z protokolu si udělat ověřenou kopii.
K přepisu vozidla budete potřebovat osobní doklady obou smluvních stran (popř. plnou moc s ověřeným podpisem), velký technický průkaz, malý technický průkaz (osvědčení o registraci vozidla), platnou zelenou kartu, protokol o evidenční kontrole, případně doklad o převodu vlastnického práva k vozidlu. Následně musíte uhradit správní poplatek za přehlášení vozidla ve výši 800 Kč a v některých případech se hradí i ekologická daň.
Co je to Evropský průkaz zdravotního pojištění?
Co to znamená pojištění majetku?
Ceny energií klesají, lidé jásají. Je ale optimismus na místě? Jistě, momentálně máme jasně nastavený cenový strop, přes který dodavatele zákon nepustí. Je však potřeba mírnit nadšení a začít se připravovat na to, že zastropování cen jednou skončí. Jaká je budoucnost trhu s energiemi, až se to stane, nyní nikdo neví. Zeptali jsme se ale za vás toho nejpovolanějšího, marketingového ředitele společnosti Centropol Jiřího Matouška.
V dnešní době, kdy se řada lidí aktivně zaměřuje na energetickou udržitelnost, se tepelná čerpadla stávají stále populárnější volbou pro vytápění a chlazení domů. Jsou to zařízení, která využívají přírodní zdroje tepla jako je vzduch, země nebo voda a přeměňují je na teplo. To je pak distribuováno do interiéru domu. Jaké jsou nesporné výhody této moderní technologie a proč byste ji měli zvážit jako cestu k nižším nákladům?
Jste-li motorista, pak pravděpodobně máte povinné ručení, protože vám zákon ani neumožňuje jej nemít. Je to v podstatě pojištění odpovědnosti za to, když způsobíte někomu jinému škodu. I když může být otrava ho platit, nakonec vám může ušetřit nemalé náklady, které byste jinak museli hradit z vlastní kapsy.