Po prodeji vozidla je třeba do 10 pracovních dní podat žádost o zápis změny vlastníka silničního vozidla na registru silničních vozidel. Zápis změny vlastníka vozidla může provést jakýkoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností (odbor dopravy), není tedy třeba tuto věc řešit pouze v místě bydliště prodávajícího. K přepisu by mělo dojít na základě společné žádosti dosavadního a nového vlastníka. Pokud se přeregistrace nemohou zúčastnit obě smluvní strany, je možné, aby změnu vlastníka provedla pouze jedna ze stran, k tomu však bude potřebovat plnou moc s úředně ověřeným podpisem druhé strany.
Je v zájmu obou stran si ověřit, zda k řádnému přepisu skutečně došlo, protože nedodržení 10denní lhůty pro přepis vozidla může mít nežádoucí důsledky jak pro prodávajícího, tak kupujícího. Jedná se o přestupek, za který může správní orgán uložit pokutu až do 50 000 Kč. Navíc evidovanému vlastníkovi, hrozí i další nepříjemnosti (např. pokuty za dopravní přestupky, kterých se dopustí nový vlastník).
Pokud nedojde k přepisu vozidla na registru v uvedené lhůtě, je možné podat žádost o zápis změny vlastníka i bez součinnosti druhé strany. Zde je však důležité upozornit na to, že v praxi je poměrně obtížné bez spolupráce druhé strany docílit přepisu vozidla, pokud již k vozidlu bývalý vlastník nemá veškerou potřebnou dokumentaci (zejména protokol o evidenční kontrole). Je proto vhodné evidenční kontrolu s vozidlem absolvovat ještě před prodejem vozidla a z protokolu si udělat ověřenou kopii.
K přepisu vozidla budete potřebovat osobní doklady obou smluvních stran (popř. plnou moc s ověřeným podpisem), velký technický průkaz, malý technický průkaz (osvědčení o registraci vozidla), platnou zelenou kartu, protokol o evidenční kontrole, případně doklad o převodu vlastnického práva k vozidlu. Následně musíte uhradit správní poplatek za přehlášení vozidla ve výši 800 Kč a v některých případech se hradí i ekologická daň.
Co to znamená pojištění majetku?
Co je to Evropský průkaz zdravotního pojištění?
Měl by stát cenu elektřiny zastropovat? Dělá stát dostatečné kroky k tomu, aby ochránil své občany před energetickou chudobou? Jiří Matoušek zástupce dodavatele elektřiny Centropol přiznal, že tento dodavatel pociťuje, že lidé si častěji shánějí podklady pro vyřízení pomoci od státu.
Distributoři elektřiny budou v blízké době měnit svým zákazníkům elektroměry. Ty nové budou vybavené nejmodernější technologií, díky které bude možné provádět odečty elektřiny na dálku a nebude již nutná návštěva kontrolora. Co to bude obnášet pro odběratele?
Tepelná sezóna skončila, ale ta další je blíže, než bychom si mysleli. Cena plynu stoupá a ti, kdo plynem vytápějí, mají velký důvod k obavám a ptají se, zda má do budoucna vytápění plynem pro domácnost smysl. Čím je může domácnost nahradit?