Kupní smlouva je při koupi či prodeji ojetého vozu nejdůležitější dokument. Pokud je správně sepsána, výrazně snižuje rizika spojená s koupí i prodejem vozu. Smlouva by měla obsahovat:
a) Identifikaci obou stran - kupujícího a prodávajícího (jméno, příjmení, adresa, rodné číslo, popřípadě název firmy, adresa sídla, IČ a DIČ)
b) Identifikaci vozidla - značka, model, datum první registrace, VIN kód, barva, poznávací značka
c) Počet najetých kilometrů vozidla
d) Kupní cenu včetně popisu smluvené slevy a způsobu úhrady (u bankovního převodu doplňte do smlouvy datum, do kterého je kupující povinen kupní cenu uhradit). U kupní ceny nezapomeňte na uvedení měny
e) Detailní popis technického stavu vozidla - vady karoserie, poškození interiéru, nefunkční prvky výbavy, závady pohonného ústrojí, stav brzdové soustavy apod. (čím detailnější popis, tím lépe)
f) Seznam příslušenství prodávaného vozidla - náhradní klíče, servisní kniha, sada zimních kol, nosiče apod.
Pro jednoho může být automatická prolongace příjemným usnadněním zbytečné administrativní zátěže, pro jiného se může stát noční můrou. I proto se vždy doporučuje číst důkladně celé smlouvy s dodavateli energií, abyste dopředu věděli, co vás v budoucích letech může čekat. Co je prolongace a jak s ní pracovat?
AKTUALIZOVÁNO 15.9.2023 | Končí vám pojistné období pro pojištění vašeho auta a dostali jste dopis od pojišťovny, která vám zvyšuje povinné ručení a havarijní pojištění? Stejně jako inflace, i cena pojištění auta roste. Lze se bránit?
Znáte to, nečekaný výdaj, který vám udělal čáru přes rozpočet zrovna ve chvíli, kdy do výplaty zbývá ještě spousta času. Tak právě pro tyto případy, ale nejen pro ně, slouží tzv. odložené platby, které se těší čím dál větší popularitě. Umožní vám zaplatit za zboží až 30 dnů po jeho doručení. Má to však svá rizika, s odloženými platbami by se mělo nakládat až jako s nouzovým řešením.