Pojištění Vám zprostředkováváme jako vázaný zástupce společností PETRISK a.s.
Ať už jezdíte na dvou, třech, či čtyřech kolech, povinnému ručení se nevyhnete. Vztahuje se totiž na téměř všechny dopravní prostředky poháněné motorem, které se zapojují do silničního provozu. A to platí i pro skútry, čtyřkolky, tříkolky, zemědělské stroje, přívěsné vozíky a nově i pro elektrokoloběžky. A věděli jste, že musíte mít sjednáno povinné ručení i na moped bez SPZ?
Na všechna jednostopá vozidla, s nimiž se účastníte silničního provozu, musíte mít platné povinné ručení. U mopedů a skútrů tedy platí stejná pravidla ohledně povinného ručení pro motocykly. Díky naší kalkulačce ale za roční ručení zaplatíte o poznání méně.
Jedno je jasné: dle zákona je nutné mít povinné ručení na moped i skútr. Jaký je tedy mezi nimi vlastně rozdíl?
Typ vozidla | Cena pojištění |
---|---|
Babetta 210 (49 cm³, 1,75 kW) | 404 Kč |
E-skútr HECHT BETIS RED (800 W) | 404 Kč |
VESPA Primavera 50 (50 cm³, 2,4 kW) | 404 Kč |
Honda PCX 125 (125 cm³, 9,2 kW) | 586 Kč |
Zdroj tabulky: epojisteni.cz; jedná se pouze o ilustrační příklady cen
V souvislosti s povinným ručením vešla v dubnu 2024 v platnost příjemná změna: při jízdě po České republice stačí mít u sebe zelenou kartu (nově vlastně bílou kartu) v elektronické podobě, tu fyzickou potřebujete pouze na cesty do zahraničí. Od října 2024 by si policie měla při kontrole ověřovat platnost povinného ručení sama v databázi, řidiči tak mají o starost méně.
Z povinného ručení se platí škody na cizím majetku, z havarijního pojištění zase na tom vlastním. Tak by se dala ve zkratce shrnout náplň obou typů pojištění. Jenže co když se vám klasické havarijko vzhledem ke stáří vozu nevyplatí, a přesto chcete zůstat chráněni alespoň před nepříznivými povětrnostními vlivy, vandalismem nebo třeba zvěří? Odpovědí může být mini havarijní pojištění.
Už je to zase tady: čeká vás technická na motorku. Připravili jsme přehledný manuál, který poradí všem motorkářům, jak často absolvovat STK, co všechno předem zkontrolovat a co bývá nejčastější příčinou neúspěšné kontroly. Připomeneme, jaký postih hrozí při jízdě bez platné technické a co jsou to homologované součástky.
V České republice žije přes 2 miliony důchodců a velká část z nich stále aktivně řídí. Pro mnoho seniorů zůstává řízení klíčem k nezávislosti – pomáhá jim zůstat v kontaktu s rodinou, nakoupit si nebo dojet k lékaři.
Jak změnit pojišťovnu?
Pojišťovnu můžete změnit na konci pojistného období.
Co kryje a nekryje povinné ručení?
Jaký je rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním?
Z čeho se skládá cena povinného ručení?
Jak změnit povinné ručení?
Povinné ručení lze změnit podle určitých pravidel.
Jak zrušit povinné ručení?
Povinné ručení nemůžete zrušit kdykoliv, ale pouze za určitých okolností.
Jak vypovědět povinné ručení?
Co když mě nabourá nepojištěné auto?
Co znamenají limity u povinného ručení?
Co když nemám povinné ručení?
Co určuje cenu povinného ručení?
Co kryje a nekryje havarijní pojištění?
Je povinné vozit v autě záznam o nehodě?
V současné době neexistuje žádný závazně platný právní předpis, který by nařizoval povinnost vozit předlohu záznamu o dopravní nehodě ve vozidle a forma této předlohy rovněž v současné době není stanovena právním předpisem. Přesto lze doporučit tzv. Evropský záznam o dopravní nehodě, který současně doporučujeme všem řidičům vozit v autě s sebou.