Povinné ručení je pojištění jehož uzavření ukládá zákon, proto se rozhodně nevyplatí jezdit na silnici bez povinného ručení. Pokud byste způsobili nehodu, náhradu škody platíte z vlastní kapsy a ještě vás čeká správní řízení.
Jedná-li se o první platbu povinného ručení, datumu splatnosti je vždy uvedeno na smlouvě. Smlouvu stvrdíte prvním zaplacením, pokud nedodžíte datum splatnosti, smlouva není uzavřená a vozidlo je nepojištěné. To je situace, které je potřeba se vyhnout za každou cenu. Za nepojištěné dny zaplatíte pokutu České kanceláři pojistitelů.
Pokud se nejedná o první platbu, je nejlepší s pojišťovnou komunikovat. Zpoždění v rámci dnů pravděpodobně nebudou řešit, maximánlně vám přijde upomínka na menší částku. Pokud byste nezaplatili déle, pojišťovna vám oznámí lhůtu do které musíte zaplatit, po uplynutí této lhůty vám pojištění vypoví a vozidlo zůstane nepojištěné.
Co dělat při ztrátě pojistné smlouvy?
Co se stane s pojištěním, když změním registrační značku?
Jste-li motorista, pak pravděpodobně máte povinné ručení, protože vám zákon ani neumožňuje jej nemít. Je to v podstatě pojištění odpovědnosti za to, když způsobíte někomu jinému škodu. I když může být otrava ho platit, nakonec vám může ušetřit nemalé náklady, které byste jinak museli hradit z vlastní kapsy.
Obchodníci s energiemi často obcházejí zákon zvyšováním cen při automatickém prodloužení smlouvy či omezením platnosti sjednaného ceníku. Vyplývá to z tiskové zprávy Energetického regulačního úřadu, na který dorazilo velké množství stížností od spotřebitelů. Bude se teď muset zabývat celou řadou návrhů na mimosoudní řešení sporů.
Další dobré zprávy do českých domácností. Po divokém loňském roce se od letošního února konečně začalo blýskat na lepší časy a poskytovatelé energií od té doby už několikrát snižovali ceny za elektřinu i plyn. Například Centropol celkem čtyřikrát, od června u něj navíc dojde k dalšímu snížení. Je tak s cenami už relativně hluboko pod zákonným stropem, který vláda schválila loni na podzim.