Po prodeji vozidla je třeba do 10 pracovních dní podat žádost o zápis změny vlastníka silničního vozidla na registru silničních vozidel. Zápis změny vlastníka vozidla může provést jakýkoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností (odbor dopravy), není tedy třeba tuto věc řešit pouze v místě bydliště prodávajícího. K přepisu by mělo dojít na základě společné žádosti dosavadního a nového vlastníka. Pokud se přeregistrace nemohou zúčastnit obě smluvní strany, je možné, aby změnu vlastníka provedla pouze jedna ze stran, k tomu však bude potřebovat plnou moc s úředně ověřeným podpisem druhé strany.
Je v zájmu obou stran si ověřit, zda k řádnému přepisu skutečně došlo, protože nedodržení 10denní lhůty pro přepis vozidla může mít nežádoucí důsledky jak pro prodávajícího, tak kupujícího. Jedná se o přestupek, za který může správní orgán uložit pokutu až do 50 000 Kč. Navíc evidovanému vlastníkovi, hrozí i další nepříjemnosti (např. pokuty za dopravní přestupky, kterých se dopustí nový vlastník).
Pokud nedojde k přepisu vozidla na registru v uvedené lhůtě, je možné podat žádost o zápis změny vlastníka i bez součinnosti druhé strany. Zde je však důležité upozornit na to, že v praxi je poměrně obtížné bez spolupráce druhé strany docílit přepisu vozidla, pokud již k vozidlu bývalý vlastník nemá veškerou potřebnou dokumentaci (zejména protokol o evidenční kontrole). Je proto vhodné evidenční kontrolu s vozidlem absolvovat ještě před prodejem vozidla a z protokolu si udělat ověřenou kopii.
K přepisu vozidla budete potřebovat osobní doklady obou smluvních stran (popř. plnou moc s ověřeným podpisem), velký technický průkaz, malý technický průkaz (osvědčení o registraci vozidla), platnou zelenou kartu, protokol o evidenční kontrole, případně doklad o převodu vlastnického práva k vozidlu. Následně musíte uhradit správní poplatek za přehlášení vozidla ve výši 800 Kč a v některých případech se hradí i ekologická daň.
Co to znamená pojištění majetku?
Co je to Evropský průkaz zdravotního pojištění?
Ceny elektřiny stoupají a každý z nás je motivován k úsporám. Ti, kdo vlastní rodinný dům, mají možnost ušetřit na elektřině díky solárním panelům a vlastní výrobě elektřiny. O tuto možnost jsou obyvatelé bytových domů zatím ochuzeni, a to z legislativních důvodů. Energetický regulační úřad nyní připravuje novelizaci vyhlášky, díky které by se měly od nového roku bytovým domům zásadně změnit podmínky.
Prasklina v čelním skle může někomu připadat jako maličkost. Ve skutečnosti vás může stát odstranění praskliny čelního skla tisíce a může vám vysloužit nemalou pokutu od policie.
Další topné sezóny se mnozí z nás obávají. Ceny elektřiny a plynu zřejmě už nikdy neklesnou na předchozí úroveň a tak je třeba se zamyslet nad tím, jaké je vytápění budoucna, vytápění ekologické a maximálně efektivní. Jedním z doporučovaných způsobů vytápění je tepelné čerpadlo.