Jaký je postup přepisu automobilu?

Dali jsme dohromady návod obsahující 4 kroky:

1) Uzavření kupní smlouvy

Za všech okolností trvejte na uzavření kupní smlouvy, a to i při nižší ceně nebo převodu v rodině. Smlouva musí obsahovat identifikaci smluvních stran, vozidla (značka, VIN, SPZ), cenu, lhůtu pro uhrazení částky, a termín předání vozu.

2) Evidenční kontrola na STK

Při změně majitele je nutná evidenční kontrola, která porovná stav vozu s údaji v technickém průkazu. Kontrolu provádí každá stanice STK, cena je přibližně 500 Kč. Protokol musí být platný maximálně 12 měsíců. Evidenční kontrola není nutná, pokud auto prošlo technickou v posledním roce.

3) Povinné ručení

Kupující musí sjednat nové povinné ručení, protože pojištění nelze převést. Ideálně zajistěte kontinuitu pojištění, aby vůz mohl být provozován bez přerušení. Bez zelené karty není možné provést přepis vozidla úřadě!

4) Zápis do registru vozidel

Pro přepis na úřadu potřebujete:

kupní smlouvu
technický průkaz
protokol o evidenční kontrole
občanské průkazy obou stran
poplatek 800 Kč (640 Kč při online podání).

Tento úkon je nutné dokončit do 10 dnů od podpisu smlouvy a do 30 dnů od evidenční kontroly.

Přečtěte si více

Minihavárie: Jak na poškození vlastního vozidla bez havarijního pojištění?

Minihavárie: Jak na poškození vlastního vozidla bez havarijního pojištění?

Z povinného ručení se platí škody na cizím majetku, z havarijního pojištění zase na tom vlastním. Tak by se dala ve zkratce shrnout náplň obou typů pojištění. Jenže co když se vám klasické havarijko vzhledem ke stáří vozu nevyplatí, a přesto chcete zůstat chráněni alespoň před nepříznivými povětrnostními vlivy, vandalismem nebo třeba zvěří? Odpovědí může být mini havarijní pojištění.

Přejít na detail článku
Technická na motorku: Jak úspěšně projít STK

Technická na motorku: Jak úspěšně projít STK

Už je to zase tady: čeká vás technická na motorku. Připravili jsme přehledný manuál, který poradí všem motorkářům, jak často absolvovat STK, co všechno předem zkontrolovat a co bývá nejčastější příčinou neúspěšné kontroly. Připomeneme, jaký postih hrozí při jízdě bez platné technické a co jsou to homologované součástky.

Přejít na detail článku
Řidičák pro seniory s omezením: Co byste měli vědět

Řidičák pro seniory s omezením: Co byste měli vědět

V České republice žije přes 2 miliony důchodců a velká část z nich stále aktivně řídí. Pro mnoho seniorů zůstává řízení klíčem k nezávislosti – pomáhá jim zůstat v kontaktu s rodinou, nakoupit si nebo dojet k lékaři.

Přejít na detail článku

Podobné často kladené otázky