Pokud jste účastníky nehody se škodou do 100 000 korun a bez škod na zdraví a životě, nemusíte k nehodě volat policii, ale jste povinni sepsat pro pojišťovnu tzv. záznam o nehodě. Ten se píše do předem vytištěného formuláře, který je třeba vozit s sebou. Tento záznam většinou posílají pojišťovny, pokud u nich uzavřete povinné ručení, dále ho lze získat na pobočce kterékoliv pojišťovny, případně si ho lze stáhnout ze stránek České kanceláře pojistitelů a vytisknout.
Když začne stoupat hladina vody a valí se do domů, málokdo řeší, jestli jde o povodeň nebo záplavu. Ale v očích pojišťovny je tenhle rozdíl zásadní – a často rozhoduje o tom, zda vám uznají pojistnou událost.
Elektronické dálniční známky jsou ve spoustě ohledech skvělá věc. Nemusíte je nikam lepit, koupíte je klidně na poslední chvíli, a navíc ještě z pohodlí domova. Online prostředí je ovšem živnou půdou pro nejrůznější podvodníky – a nákup dálničních známek není v tomto ohledu žádnou výjimkou. Problém je, že zákon je na ně krátký.
Z povinného ručení se platí škody na cizím majetku, z havarijního pojištění zase na tom vlastním. Tak by se dala ve zkratce shrnout náplň obou typů pojištění. Jenže co když se vám klasické havarijko vzhledem ke stáří vozu nevyplatí, a přesto chcete zůstat chráněni alespoň před nepříznivými povětrnostními vlivy, vandalismem nebo třeba zvěří? Odpovědí může být mini havarijní pojištění.
Co se stane s pojištěním, když změním registrační značku?
Jak na sjednání povinného ručení online?
Kdy musím mít uzavřené povinné ručení u mého auta?