Jak si navrhnout funkční transformátor? Jak spočítat počet závitů? Návrh transformátoru včetně kalkulace.
Transformátor je elektrické zařízení, které slouží pro přenos energie z jednoho obvodu do druhého.
K přeměně napětí v obvodech dochází podle Faradayova zákonu o elektromagnetické indukci. Zákon říká, že napětí indukované ve smyčce je přímo úměrné změně magnetického toku. Pro vynález transformátoru byl klíčový objev dánského fyzika Hanse Christiana Orsteda. Ørsted objevil, že proud plynoucí přes vinutí vytváří magnetické pole. Okolo roku 1815 jako první tento fyzik demonstroval, že elektřina a magnetismus jsou vzájemně propojeny. Více o transformátoru na: transformátor.
Pro návrh transformátoru potřebujeme v podstatě vědět tři veličiny. Zbytek dopočítáme. Základ tvoří napětí primáru, napětí sekundáru a proud sekundáru. Nejdříve si rozmyslíme na co budeme transformátor potřebovat.
P = U*I | v našem případě tedy: 12*2 = 24W
Protože transformátory nemají 100% účinnost, měli bychom k výkonu připočítat cca 15% výkonu navíc.
I = P / U | v našem případě tedy: 27,6 / 230 = 0,12A
Tento údaj se nám ude hodit při dimenzování vodiče
Kdyby bylo jádro bylo menší než má transformátor by se zahříval
Vzorec: S = DruháOdmocina (P) | v našem případě tedy: DruháOdmocnina (27,6) = 5,25 cm2
Nakonec se pustíme do výpočtu množství jednotlivých závitů vinutí.
np = (45/S) * Up = (45/5,25) * 230 = 1972 závitů
ns = (45/S) * Us = (45/5,25) * 12 = 103 závitů
V dnešní době, kdy se řada lidí aktivně zaměřuje na energetickou udržitelnost, se tepelná čerpadla stávají stále populárnější volbou pro vytápění a chlazení domů. Jsou to zařízení, která využívají přírodní zdroje tepla jako je vzduch, země nebo voda a přeměňují je na teplo. To je pak distribuováno do interiéru domu. Jaké jsou nesporné výhody této moderní technologie a proč byste ji měli zvážit jako cestu k nižším nákladům?
Jste-li motorista, pak pravděpodobně máte povinné ručení, protože vám zákon ani neumožňuje jej nemít. Je to v podstatě pojištění odpovědnosti za to, když způsobíte někomu jinému škodu. I když může být otrava ho platit, nakonec vám může ušetřit nemalé náklady, které byste jinak museli hradit z vlastní kapsy.
Obchodníci s energiemi často obcházejí zákon zvyšováním cen při automatickém prodloužení smlouvy či omezením platnosti sjednaného ceníku. Vyplývá to z tiskové zprávy Energetického regulačního úřadu, na který dorazilo velké množství stížností od spotřebitelů. Bude se teď muset zabývat celou řadou návrhů na mimosoudní řešení sporů.