Jak si navrhnout funkční transformátor? Jak spočítat počet závitů? Návrh transformátoru včetně kalkulace.
Transformátor je elektrické zařízení, které slouží pro přenos energie z jednoho obvodu do druhého.
K přeměně napětí v obvodech dochází podle Faradayova zákonu o elektromagnetické indukci. Zákon říká, že napětí indukované ve smyčce je přímo úměrné změně magnetického toku. Pro vynález transformátoru byl klíčový objev Dána Hanse Christiana Ørsteda. Fyzik Ørsted zjistil, že proud plynoucí přes vinutí vytváří magnetické pole. Okolo roku 1815 Ørsted jako první demonstroval, že elektřina a magnetismus jsou vzájemně propojeny.
Pro návrh transformátoru potřebujeme znát tři veličiny, zbytek dopočítáme. Základ tvoří napětí primáru, napětí sekundáru a proud sekundáru. Nejdříve si ujasníme, na co budeme transformátor potřebovat.
P = U*I | v našem případě tedy: 12*2 = 24W
Protože transformátory nemají 100% účinnost, měli bychom k výkonu připočítat cca 15% výkonu navíc.
I = P / U | v našem případě tedy: 27,6 / 230 = 0,12A
Tento údaj se nám bude hodit při dimenzování vodiče.
Vzorec: S = druhá odmocina (P) | v našem případě tedy: druhá odmocnina (27,6) = 5,25 cm2
Nakonec se pustíme do výpočtu množství jednotlivých závitů.
np = (45/S) * Up = (45/5,25) * 230 = 1972 závitů
ns = (45/S) * Us = (45/5,25) * 12 = 103 závitů
Buď je milujete, nebo nenávidíte. Záleží i na tom, jak dobře je snášíte. O čem je řeč? No přece o horkých letních dnech. Pokud nemáte klimatizaci ani možnost si jít lehnout k vodě, asi hledáte způsoby, jak ochladit vzduch v místnosti, aby se ze sauny stal zase obyvatelný prostor. Poradíme vám, jak snížit teplotu v bytě a podíváme se na moderní vymoženosti, kterými jsou ochlazovač vzduchu a klimatizace.
Páteční blackout zastihl mnoho domácností nepřipravených. S krátkodobými výpadky v důsledku povodní, vichřic nebo silných bouřek sice zkušenosti máme, rozsáhlý blackout, který zasáhne celé regiony, je ovšem novinkou. Situaci se naštěstí podařilo vyřešit v řádu hodin, přesto si vyžádala svolání krizového štábu a přidělala řadu problémů.
Máte sklep? A mohli bychom vidět, jaké tam máte žárovky? Možná patříte mezi ty, kteří nechtějí „zbytečně“ investovat do LED žárovky a raději sází na staré poctivé „šedesátky“. Stejně jako jedna naše klienta, říkejme jí třeba paní Jaroslava, která kvůli jedné žárovce zbytečně zaplatila 3.000 Kč na energiích. Ale hezky popořádku.