Klasická větrná elektrárna využívá síly větru k otáčení lopatek a výrobě elektrické energie. Takto získaná energie je dále stabilizována a ukládána do baterií (velikost dle typu, baterie nejsou součástí). Baterie slouží k vyrovnání a stabilizaci a dále střídač napájí domácí síť a spotřebiče. Princip zapojení domácích větrných elektráren v rámci režimu in-grid je podobný s tím rozdílem, že soustava obsahuje řídící, měřící a vyrovnávací jednotku pro přímé zapojení do elektrické rozvodné soustavy. Takto získaná energie může sloužit pro osvětlení,napájení spotřebičů, ohřev vody a vytápění.V případě ostrovní elektrárny není systém propojen s distribuční elektrickou sítí. Ty se také označují jako off-grid. Svoje uplatnění nalézají především tam, kde není možné zbudovat klasickou veřejnou přípojku elektrické energie (chaty, chalupy, RD a pod) nebo v mobilních instalacích (karavany, lodě, mobilní domy, mobilní buňky atd.).
Ceníky DPI: Jaké jsou ceny dodavatelů poslední instance?
Ceníky DPI: Jaké jsou ceny dodavatelů poslední instance?
Také cítíte radost, když dostanete fakturu od dodavatele elektřiny nebo plynu a po jejím otevření zjistíte, že vám vrací přeplatek? Samozřejmě, přeplatek je lepší než nedoplatek, ale co když zdání klame a má to ještě háček?
Vánoc se blíží, neodmyslitelně k nim patří i dárky. Letošní Vánoce budeme mít kvůli inflaci a zdražování na dárky méně peněz. Vyplatí se pořizovat si vánoční dárky na půjčku?
Srážka s jiným autem je vždy nepříjemná, ale co když ke všem těm nepříjemnostem, které nehoda přináší, navíc zjistíte, že viník nehody nemá povinné ručení? Co dělat v takovém případě? Jak chránit své zájmy a minimalizovat finanční rizika? To se dozvíte v tomto článku.