Nezákonný odběr elektřiny od někoho, kdo nemá platnou smlouvu s dodavatelem.
Elektřinu z rozvodné sítě může odebírat pouze osoba, která má platnou smlouvu s dodavatelem elektrické energie a zajišťuje, že odběr je legálně měřen. Pokud tyto podmínky nejsou splněny, dochází k neoprávněnému odběru elektřiny, za který hrozí trestní postih. Hlavním kritériem je odhad množství nelegálně odebrané elektřiny. Pokud je částka vyšší než 5000 korun, může být osoba stíhána i trestně. Každý neoprávněný odběr musí být uhrazen, stejně jako náklady spojené s výjezdem techniků a pokuta. K neoprávněnému odběru dochází, pokud se připojíte k síti jiného odběratele nebo nelegálně zasáhnete do elektroměru, což brání správnému měření spotřeby elektřiny.
V Česku operují desítky dodavatelů elektřiny a plynu – od těch nejmenších firem s pár stovkami zákazníků až po obry typu ČEZ, Innogy nebo E.ON. Je nějaký rozdíl mezi tradičním a alternativním dodavatelem, kdo má nejvíc odběrných míst a jak se zákaznická báze měnila v loňském roce?
Pokud vlastníte byt a jste členem společenství vlastníků jednotek (SVJ), pak se vás kromě plateb za energie spotřebované ve vašem bytě týkají také související náklady za společné prostory. Co přesně to znamená a jak lze tyto platby efektivně snížit?
Každý odběratel elektřiny je zařazen do určité distribuční sazby, a to na základě toho, jaké spotřebiče využívá a jak často elektřinu odebírá. V jakých případech je možné distribuční sazbu změnit? A jak to provést?
Co je to revizní zpráva?