Plyn i elektřina jsou placeny formou měsíčních záloh. Pravidelná platba slouží k úhradě předpokládané spotřeby energií. Měsíční výše zálohy by měla odpovídat zhruba jedné dvanáctině ročních nákladů za plyn či elektřinu. U prvotního nastavení je to vždy krok do neznáma.
Pokud přecházíte od jednoho dodavatele k druhému, je vhodné zůstat u stejné výše záloh, popřípadě ji mírně snížit, má-li nová energetická společnost levnější ceny. I při stěhování zohledněte měsíční náklady z vašeho původního bydlení, samozřejmě také pracujte s parametry v podobě počtu osob, využití plynu či elektřiny a velikosti bytu.
V případě, že se poprvé stěhujete do vlastního a poprvé je výše záloh na plyn a elektřinu zcela ve vaší režii, doporučujeme obrátit se na zákaznickou linku vybraného dodavatele energií. Je zbytečné za energie přeplácet, stejně tak je nepříjemné dočkat se na konci zúčtovacího období vysokého nedoplatku.
Máte sklep? A mohli bychom vidět, jaké tam máte žárovky? Možná patříte mezi ty, kteří nechtějí „zbytečně“ investovat do LED žárovky a raději sází na staré poctivé „šedesátky“. Stejně jako jedna naše klienta, říkejme jí třeba paní Jaroslava, která kvůli jedné žárovce zbytečně zaplatila 3.000 Kč na energiích. Ale hezky popořádku.
Před nedávnem se na nás obrátila paní Petra, která řešila spor se svým dodavatelem energií. Rozhodla se totiž, že si cíleně zvýší zálohy na elektřinu, aby vznikl přeplatek, který po vyúčtování využije na nákup dovolené. Na první pohled neprůstřelný plán, jedna poměrně zásadní trhlina se ale přece jen našla. Vyúčtování s přeplatkem sice přišlo, dodavatel ovšem odmítl peníze vyplatit.
Vířivka je skvělá věc. Ovšem jen do chvíle, než vám zcela zbytečně zvýší nedoplatek elektřiny. Přesně to se stalo paní Míše, která se na nás před pár týdny obrátila. Kolik taková vířivka „sežere“ – a na kolik vás přijde, když ji zapomenete vypnout?
Ceníky DPI: Jaké jsou ceny dodavatelů poslední instance?