Zálohy na elektřinu a na plyn

Plyn i elektřina jsou placeny formou měsíčních záloh. Pravidelná platba slouží k úhradě předpokládané spotřeby energií. Měsíční výše zálohy by měla odpovídat zhruba jedné dvanáctině ročních nákladů za plyn a elektřinu. Vycházet by se tak mělo z objemu spotřeby energie a z ceny. U prvotního nastavení je to vždy krok do neznáma.

Pokud přecházíte od jednoho dodavatele k druhému, je vhodné zůstat u stejné výše záloh, popřípadě ji mírně snížit, má-li nová energetická společnost levnější ceny. I při stěhování zohledněte měsíční náklady z vašeho původního bydlení, navíc k tomu ale pracujte také s parametry v podobě počtu osob, využití plynu či elektřiny a velikosti bytu.

V případě, že jdete poprvé do vlastního a poprvé je výše záloh na plyn a elektřinu zcela ve vaší režii, je vhodné obrátit se na zákaznickou linku vámi vybraného dodavatele energií, kde vám poradí s nastavením odpovídajících záloh, ať nemusíte energie zbytečně přeplácet a zároveň se ani obávat na konci zúčtovacího období vysokého nedoplatku.

Podobné často kladené otázky

S tématem souvisí

Objevte více v Magazínu Kalkulátor.cz