Plyn i elektřina jsou placeny formou měsíčních záloh. Pravidelná platba slouží k úhradě předpokládané spotřeby energií. Měsíční výše zálohy by měla odpovídat zhruba jedné dvanáctině ročních nákladů za plyn a elektřinu. Vycházet by se tak mělo z objemu spotřeby energie a z ceny. U prvotního nastavení je to vždy krok do neznáma.
Pokud přecházíte od jednoho dodavatele k druhému, je vhodné zůstat u stejné výše záloh, popřípadě ji mírně snížit, má-li nová energetická společnost levnější ceny. I při stěhování zohledněte měsíční náklady z vašeho původního bydlení, navíc k tomu ale pracujte také s parametry v podobě počtu osob, využití plynu či elektřiny a velikosti bytu.
V případě, že jdete poprvé do vlastního a poprvé je výše záloh na plyn a elektřinu zcela ve vaší režii, je vhodné obrátit se na zákaznickou linku vámi vybraného dodavatele energií, kde vám poradí s nastavením odpovídajících záloh, ať nemusíte energie zbytečně přeplácet a zároveň se ani obávat na konci zúčtovacího období vysokého nedoplatku.
Ceníky DPI: Jaké jsou ceny dodavatelů poslední instance?
Ceníky DPI: Jaké jsou ceny dodavatelů poslední instance?
Možná i vy jste nedávno dostali nebo brzy dostanete takzvaný "zlevňující dopis" od svého dodavatele elektřiny nebo plynu. Na první pohled to může vypadat jako ta nejvýhodnější nabídka na novou smlouvu, která dokonce může přinést i lepší cenu. Ale pozor, není „nejvýhodnější“ jako „nejvýhodnější“!
Máte svou hypotéku, pravidelně splácíte, nikdo s vámi nemusí nic řešit. Pak se ale od souseda dozvíte, že on platí za stejný dům úplně jinou splátku. Co dělat? Vyplatí se jít do refinancování hypotéky? Je to téma, které zajímá hodně majitelů nemovitostí, a to z dobrého důvodu. Při dobře provedené refixaci můžete dosáhnout nižších úrokových sazeb, a díky tomu můžete ušetřit i několik tisíc korun. Nicméně, předtím než se rozhodnete pro refinancování, měli byste se zamyslet a zvážit několik důležitých faktorů.
Pojištění je důležitým prvkem k zajištění naší finanční stability. Jeho zdražení může být dáno různými faktory, od změn v našem rizikovém profilu, až po celkové změny pojištění na trhu. A co když právě vám přijde "zdražující dopis" od pojišťovny? První reakce? Něco mezi "to přece není možné" a "proč právě teď?" Není to neobvyklá situace a ani zde se nemusíte nechat ovlivnit první nabídkou.