Přepětí nastává, když napětí sítě stoupne nad hodnotu běžného provozního napětí. Může být nebezpečné a může vést i ke zničení elektrospotřebičů.
Nejčastěji bývá způsobeno úderem blesku do vedení či jeho bezprostřední blízkosti. V takovém případě jde o vnější neboli atmosférické přepětí. Vnitřní neboli provozní přepětí pak vzniká v důsledku změn v síti, například při spínání a vypínání vysoce výkonných spotřebičů nebo zkratech. V obou případech může dojít k úplnému zničení všech elektrospotřebičů napojených na síť. Nevýhodou je, že se na přepětí většinou nevztahuje klasické pojištění domácnosti.
Máte sklep? A mohli bychom vidět, jaké tam máte žárovky? Možná patříte mezi ty, kteří nechtějí „zbytečně“ investovat do LED žárovky a raději sází na staré poctivé „šedesátky“. Stejně jako jedna naše klienta, říkejme jí třeba paní Jaroslava, která kvůli jedné žárovce zbytečně zaplatila 3.000 Kč na energiích. Ale hezky popořádku.
Před nedávnem se na nás obrátila paní Petra, která řešila spor se svým dodavatelem energií. Rozhodla se totiž, že si cíleně zvýší zálohy na elektřinu, aby vznikl přeplatek, který po vyúčtování využije na nákup dovolené. Na první pohled neprůstřelný plán, jedna poměrně zásadní trhlina se ale přece jen našla. Vyúčtování s přeplatkem sice přišlo, dodavatel ovšem odmítl peníze vyplatit.
Vířivka je skvělá věc. Ovšem jen do chvíle, než vám zcela zbytečně zvýší nedoplatek elektřiny. Přesně to se stalo paní Míše, která se na nás před pár týdny obrátila. Kolik taková vířivka „sežere“ – a na kolik vás přijde, když ji zapomenete vypnout?
Co je to revizní zpráva?