Radioaktivní odpad je materiál, který má radioaktivní vlastnosti a nemá již se současnými lidskými technologiemi další hodnotné využití.
Obvykle se odpad dělí podle své aktivity na nízkoaktivní (obvykle zbytky málo kontaminovaných materiálů), středně aktivní (více kontaminované materiály s větším obsahem, podle druhu možno uložit do povrchového nebo hlubinného úložiště) a vysoce aktivní (například vyhořelé jaderné palivo či zbytky po jeho přepracování).
Radioaktivní odpad se většinou ukládá do hlubinných úložišť. České jaderné elektrárny však zatím nemají žádné hlubinné úložiště. Jaderná elektrárna Dukovany a Jaderná elektrárna Temelín mají střednědobá úložiště pouze pro použité palivo (tzv. mezisklady), které samy vyprodukují.
Ceníky DPI: Jaké jsou ceny dodavatelů poslední instance?
Ceníky DPI: Jaké jsou ceny dodavatelů poslední instance?
Kybernetické hrozby jsou stále aktuálnějším tématem a týkají se nás všech. Představa hackera, který v potemnělém pokoji hledá způsoby, jak se nabourat zrovna do vašeho mobilu, většinou s realitou mnoho společného nemá. Daleko pravděpodobnější je, že se stanete obětí hackerského programu, který náhodně vyhledává a napadá různá zařízení, nebo že si stáhnete či otevřete zavirovaný soubor. Čím silnější je vaše ochrana, tím menší budou mít útočníci šanci.
Povinné ručení je – jak název napovídá – povinným pojištěním, které vlastníkům vozidel ukládá zákon. Přesto se občas najdou řidiči, kteří na pojištění zapomenou nebo si myslí, že ho mít nemusí. Takový přístup se ale může pořádně prodražit. Hrozí totiž nejen vážné komplikace v případě nehody doma i v zahraničí, ale také sankce od policie i České kanceláře pojistitelů (ČKP).
Zatímco povinné ručení si musíte platit u každého auta bez ohledu na jeho stáří, u havarijního pojištění už je vaše účast zcela dobrovolná. Ačkoliv dříve platilo, že pojištění se vyplatí primárně jen u nových aut, s rostoucí cenou ojetin se situace mění. Komu se dnes havarijko vyplatí?