Jak se bránit po ukončení činnosti X Energie?

Dodavatel elektřiny X Energie ukončil svou činnost, je třeba si najít nového dodavatele elektřiny. Pokud nic neučiníte, za elektřinu budete platit minimálně dvojnásobek!

Chcete zjistit, kolik můžete ušetřit, pokud si u nás najdete nového dodavatele? Využijte naši kalkulačku elektřiny a během pár minut se dozvíte, jaké vám nabídneme ceny.

Kalkulačka elektřiny
Více informací

X Energie ukončil svou činnost! Chcete platit několikanásobně více?

Dodavatel X Energie neustál nárůst cen elektřiny a ukončil svou činnost. Bývalí zákazníci tohoto dodavatele jsou nyní ve svízelné situaci. Jak získat důvěryhodného a stabilního dodavatele, který bude pro vás nakupovat elektřinu prozíravě a bude držet ceny elektřiny na přijatelné výši dlouhodobě? Je něco takového ještě možné?

Kalkulátor.cz je zde pro vás!

Dodavatelé elektřiny jsou nyní pod drobnohledem. Už proto, že zdražení elektřiny v 2022 je za dveřmi. Důvod k obavám má nejenom odběratel, ale také dodavatel elektřiny. Ten totiž musí reagovat na ceny elektřiny, které rostou přímo raketově. To se odrazí v konečných cenách elektřiny, které platí zákazníci. V říjnu 2021 stála 1 MWh elektřiny na burze 135 Eur, dodavatelé tedy platí za MWh více než 3300 Kč bez DPH. Jak získat dodavatele elektřiny, který nakupuje elektřinu prozíravě?

Jak probíhá nákup elektřiny pro koncové zákazníky ? Dodavatelé kupují elektřinu na určitou dobu dopředu, to, na jak dlouho se liší tím, jak moc jsou ochotní riskovat a spekulovat. Objem elektřiny závisí na tom, kolik zákazníků mají právě nasmlouvaných, kolik jich podepsalo smlouvu, kolik zákazníků právě k dodavateli přešlo, nebo podle toho jak zákazník průběžně energii spotřebovává. Pokud dodavatel v roce 2021 nepořídil dostatek elektřiny na začátku roku, pak cena, kterou si sjednal se zákazníkem, je nižší než ta, za kterou nyní dodavatel nakupuje na burze a dodavatel prodělává. Připomeňme, že před několika měsíci se sjednávala cena za MWh silové složky elektřiny zhruba 1500Kč bez DPH a stejná MWh se nyní nakupuje na burzách v hodnotě 3300Kč, je tedy za dvojnásobek. Jedinou cestou, jak neprodělávat, je pak zdražení nebo převedení na jiný tarif", upozorňuje Lukáš Kaňok, ředitel sekce Energo z Kalkulátor.cz.

Jak je to v případě společnosti X Energie? Společnost X Energie ukončila svou činnost, protože jí banka nechtěla prodloužit provozní úvěr, neměla tedy zač nakoupit elektřinu. Elektřinu nestihla včas nasmlouvat, když ještě platily nižší ceny a nyní nedokáže své zákazníky obsloužit a nemá co prodávat. Společnost doplatila na to, že se vystavovala velkému riziku a při nakupování elektřiny velmi spekulovala. Situace je nyní velmi složitá a do budoucna není naděje, že by se v dohledné době cena elektřiny snižovala. Zavírání uhelných elektráren a obtížný přechod na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů naději na zlevňování nedává. Situace ale není tak beznadějná. Stále můžeme najít dodavatele, kteří mají nakoupeno dostatek elektřiny dopředu a to i na období dvou let. Takový dodavatel může i dnes nabídnout zákazníkům ochranu před rozmary trhu," prohlásil Lukáš Kaňok, ředitel sekce Energo z Kalkulátor.cz.

Takto postupují i další společnosti, které patří do stejné skupiny:

Amper Market
Comfort Energy
Europe Easy Energy
X Energie
Energie ČS

Co dělat, když váš dodavatel X Energie skončil?

Pokud jste bývalý zákazník společnosti X Energie, radíme vám nepanikařit, ale jednat uvážlivě. O elektřinu okamžitě rozhodně nepřijdete, převezme vás tzv. dodavatel poslední instance, což je některý z velkých dodavatelů elektřiny. Nyní máte šest měsíců na to, abyste si vyhledali nového dodavatele elektřiny, jinak budete odebírat

Jak můžete najít stabilního dodavatele elektřiny? Kalkulátor.cz vám pomůže

I když nemáte velkou spotřebu elektřiny, nárůst ceny elektřiny pocítíte. Chcete pomoci najít vhodného dodavatele elektřiny? Využijte naši kalkulačku elektřiny, díky které hned zjistíte, jaké ceny vám dokážeme nabídnout. Připravte si k ruce poslední vyúčtování, na kterém najdete důležité údaje, které se do kalkulačky zadávají.

Zajistěte si nejlepší cenu elektřiny

Hlídací vlk pro vás dlouhodobě a zdarma sníží rodinný rozpočet.

Sleduje ceny energií a pojištění
Spolehlivě hlídá výpovědní lhůty
Pomůže, když si nevíte rady
Nastavit Hlídacího vlka

Jak získat férového a stabilního dodavatele elektřiny po krachu X Energie a dosáhnout nejvýhodnější ceny KWh?

Připravte si vyúčtování

Na faktuře jsou uvedené všechny údaje, které potřebujeme pro srovnání dodavatelů elektřiny, jako je údaj o poslední spotřebě, distribuční sazbě, rezervovaném příkonu, nebo tarifu, který právě využíváte. Pokud nechcete všechny údaje vyplňovat do kalkulačky elektřiny, pak můžete dokument jen vyfotit telefonem a poslat k nám pomocí formuláře a tlačítka na začátku této stránky.

Něco vám není jasné? Pište

Poptávek je v současné době skutečně hodně, pokud vám něco není jasné, využijte náš e-mail info@kalkulator.cz.

Jak na nejnižší cenu elektřiny?