Když součet záloh přesáhne reálnou spotřebu.
Přeplatek za plyn vyjadřuje částku vyšší, než je součet zaplacených záloh za plyn v určitém fakturačním období. Reálně tedy zálohy přesahují skutečnou hodnotu odebraného plynu. Nejčastěji je přeplatek převáděn do dalšího fakturačního období. O vyplacení přeplatku je třeba požádat. Minimální výše přeplatku, který lze na požádání vyplatit, je uvedena v obchodních podmínkách. Opakem přeplatku je poté nedoplatek, který je potřeba co nejrychleji doplatit.
V Česku operují desítky dodavatelů elektřiny a plynu – od těch nejmenších firem s pár stovkami zákazníků až po obry typu ČEZ, Innogy nebo E.ON. Jaký je rozdíl mezi tradičním a alternativním dodavatelem, kdo má nejvíc odběrných míst a jak se zákaznická báze měnila v loňském roce?
Vystačí nám zásoby plynu na celou topnou sezónu? Tuto otázka si pokládá řada těch, kteří se v aktuální nepřehledné situaci alespoň trochu vyznají. Po zastavení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu se totiž přestaly doplňovat zásobníky. A zásoby se ztenčují. Není třeba panikařit, přesto je dobré vědět, jak to se skladovými zásobami vypadá a co by odběratelé měli dělat.
Velcí dodavatelé v loňském roce několikrát zlevňovali a mluví i o dalším poklesu cen, výrazněji pak nerostly ani distribuční poplatky. Na první pohled by se tak mohlo zdát, že se vyplatí mít nefixované ceny a užívat si dalších poklesů v reálném čase. Je tam ovšem jedno velké ALE. Ani po zlevnění se zákazníci se smlouvou na dobu neurčitou nedostali na sazby, které mají domácnosti s fixovanými cenami.
Co je to revizní zpráva?