Při odečtu elektřiny se zjišťuje, kolik energie se na určitém odběrném místě spotřebovalo. To se zjistí díky údajům na elektroměru, a to jak pro nízký tarif, tak pro vysoký tarif. Odečty provádí většinou pověřená osoba, která se na odběrné místo dostaví, údaje zkontroluje a zapíše. V některých případech si může každý odběratel učinit samooodečet, kdy údaje zapíše a nahlásí sám. Stav elektroměru se kontroluje jednou ročně, mimořádný odečet se provádí například při přepisu odběrného místa. Po běžném odečtu elektřiny následuje faktura, ve které jsou zohledněny uhrazené zálohové faktury. Výsledkem je buď nedoplatek, který je třeba brzo uhradit, nebo přeplatek, který se vrací odběrateli.
Přečtěte si:
Co vás čeká při odečtu elektřiny a plynu?
Odečty plynu a elektřiny v době koronavirové? Zkuste samoodečet!
CHCETE UŠETŘIT ZA ENERGIE? Na Kalkulátor.cz si za 2 minuty si zjistíte, na jakém tarifu ušetřit tisíce.
Výpočet příkonu
V dnešní době, kdy se řada lidí aktivně zaměřuje na energetickou udržitelnost, se tepelná čerpadla stávají stále populárnější volbou pro vytápění a chlazení domů. Jsou to zařízení, která využívají přírodní zdroje tepla jako je vzduch, země nebo voda a přeměňují je na teplo. To je pak distribuováno do interiéru domu. Jaké jsou nesporné výhody této moderní technologie a proč byste ji měli zvážit jako cestu k nižším nákladům?
Jste-li motorista, pak pravděpodobně máte povinné ručení, protože vám zákon ani neumožňuje jej nemít. Je to v podstatě pojištění odpovědnosti za to, když způsobíte někomu jinému škodu. I když může být otrava ho platit, nakonec vám může ušetřit nemalé náklady, které byste jinak museli hradit z vlastní kapsy.
Obchodníci s energiemi často obcházejí zákon zvyšováním cen při automatickém prodloužení smlouvy či omezením platnosti sjednaného ceníku. Vyplývá to z tiskové zprávy Energetického regulačního úřadu, na který dorazilo velké množství stížností od spotřebitelů. Bude se teď muset zabývat celou řadou návrhů na mimosoudní řešení sporů.