Při odečtu elektřiny se zjišťuje, kolik energie se na určitém odběrném místě spotřebovalo. To se zjistí díky údajům na elektroměru, a to jak pro nízký tarif, tak pro vysoký tarif. Odečty provádí většinou pověřená osoba, která se na odběrné místo dostaví, údaje zkontroluje a zapíše. V některých případech si může každý odběratel učinit samooodečet, kdy údaje zapíše a nahlásí sám. Stav elektroměru se kontroluje jednou ročně, mimořádný odečet se provádí například při přepisu odběrného místa. Po běžném odečtu elektřiny následuje faktura, ve které jsou zohledněny uhrazené zálohové faktury. Výsledkem je buď nedoplatek, který je třeba brzo uhradit, nebo přeplatek, který se vrací odběrateli.
Přečtěte si:
Co vás čeká při odečtu elektřiny a plynu?
Odečty plynu a elektřiny v době koronavirové? Zkuste samoodečet!
CHCETE UŠETŘIT ZA ENERGIE? Na Kalkulátor.cz si za 2 minuty si zjistíte, na jakém tarifu ušetřit tisíce.
Výpočet příkonu
Společnost ČEZ představila nové ceníky elektřiny, které přinášejí masivní zdražení a mohou znamenat, že zákazník zaplatí za elektřinu dvojnásobek oproti cenám elektřiny 2021. Zvýšené ceny elektřiny mohou zákazníci kompenzovat díky příspěvku na bydlení, o který lze zažádat na úřadě práce. Vláda také připravuje úsporný tarif. Ceník bude platit od 1. července letošního roku.
Po dvou letech významných omezení můžeme poměrně volně cestovat. Toho hodlá využít jistě hodně z nás, mnozí se ale obávají, co se může stát, pokud se epidemická situace v některé zemi zhorší. Mohou přijít o peníze a pomůže jim v takovém případě pojištění storna zájezdu?
Měl by stát cenu elektřiny zastropovat? Dělá stát dostatečné kroky k tomu, aby ochránil své občany před energetickou chudobou? Jiří Matoušek zástupce dodavatele elektřiny Centropol přiznal, že tento dodavatel pociťuje, že lidé si častěji shánějí podklady pro vyřízení pomoci od státu.