Při odečtu elektřiny se zjišťuje, kolik energie se na určitém odběrném místě spotřebovalo. To se zjistí díky údajům na elektroměru, a to jak pro nízký tarif, tak pro vysoký tarif. Odečty provádí většinou pověřená osoba, která se na odběrné místo dostaví, údaje zkontroluje a zapíše. V některých případech si může každý odběratel učinit samooodečet, kdy údaje zapíše a nahlásí sám. Stav elektroměru se kontroluje jednou ročně, mimořádný odečet se provádí například při přepisu odběrného místa. Po běžném odečtu elektřiny následuje faktura, ve které jsou zohledněny uhrazené zálohové faktury. Výsledkem je buď nedoplatek, který je třeba brzo uhradit, nebo přeplatek, který se vrací odběrateli.
Přečtěte si:
Co vás čeká při odečtu elektřiny a plynu?
Odečty plynu a elektřiny v době koronavirové? Zkuste samoodečet!
CHCETE UŠETŘIT ZA ENERGIE? Na Kalkulátor.cz si za 2 minuty si zjistíte, na jakém tarifu ušetřit tisíce.
Kybernetické hrozby jsou stále aktuálnějším tématem a týkají se nás všech. Představa hackera, který v potemnělém pokoji hledá způsoby, jak se nabourat zrovna do vašeho mobilu, většinou s realitou mnoho společného nemá. Daleko pravděpodobnější je, že se stanete obětí hackerského programu, který náhodně vyhledává a napadá různá zařízení, nebo že si stáhnete či otevřete zavirovaný soubor. Čím silnější je vaše ochrana, tím menší budou mít útočníci šanci.
Povinné ručení je – jak název napovídá – povinným pojištěním, které vlastníkům vozidel ukládá zákon. Přesto se občas najdou řidiči, kteří na pojištění zapomenou nebo si myslí, že ho mít nemusí. Takový přístup se ale může pořádně prodražit. Hrozí totiž nejen vážné komplikace v případě nehody doma i v zahraničí, ale také sankce od policie i České kanceláře pojistitelů (ČKP).
Zatímco povinné ručení si musíte platit u každého auta bez ohledu na jeho stáří, u havarijního pojištění už je vaše účast zcela dobrovolná. Ačkoliv dříve platilo, že pojištění se vyplatí primárně jen u nových aut, s rostoucí cenou ojetin se situace mění. Komu se dnes havarijko vyplatí?