Fotovoltaické elektrárny

Tyto elektrárny slouží k výrobě elektřiny za využití slunečního svitu.

Elektrická energie se u fotovoltaických elektráren vyrábí ze slunečního svitu. Díky tomu může například domácnost dosáhnout částečné, nebo úplné nezávislosti na dodavateli elektrické energie. Elektrická energie se vyrábí díky solárním panelům, které se umísťují většinou na střechy domů a které se skládají z fotovoltaických článků. Na ten dopadá sluneční záření a vzniká fotoelektrický jev, jehož důsledkem je elektrický proud.

Fotovoltaické panely se vyrábějí většinou z křemíku. Investice do fotovoltaických panelů nejsou malé, ale tato investice se poměrně rychle umoří, navíc lze na pořízení panelů využít dotaci. Instalaci fotovoltaické elektrárny na klíč nabízejí i někteří dodavatelé eletřiny, například ČEZ, nebo EON. To, kolik elektřiny elektrárna vyrobí, závisí na intenzitě slunečního záření v lokalitě. Když je jasno, pak slunečního záření dodá 1 kW na m2 energie, v Česku se odhaduje intenzita slunečního záření na 950–1340 kW na m2 za rok. To, kolik je slunečních dnů v určité lokalitě průměrně, lze zjistit u Českého hydrometeorologického úřadu.

Nepřehlédněte

Je pro vás faktura za elektřinu španělská vesnice? Jaké položky na faktuře za elektřinu najdete?

Na co přesně jezdí vaše elektrokolo? Z čeho se v Česku vyrábí elektřina

CHCETE UŠETŘIT ZA ENERGIE? Na Kalkulátor.cz si za 2 minuty si zjistíte, na jakém tarifu ušetřit tisíce.Přečtěte si více

Víte, jak naložit s přebytečnou energií z fotovoltaiky?

Víte, jak naložit s přebytečnou energií z fotovoltaiky?

AKTUALIZOVÁNO 2.8.2023 | Pokud jste i vy, stejně jako mnoho lidí v posledních letech, rozhodnuti pro instalaci fotovoltaické elektrárny, popřípadě už ji máte, dříve či později budete stát před otázkou, jak nakládat s přebytečnou energií, kterou vaše solární panely mohou často produkovat. Především ve dnech, kdy je slunce silné a spotřeba energie v domácnosti nízká, mohou fotovoltaické systémy vyprodukovat podstatně více energie, než zvládnou spotřebovat. Existují v zásadě dvě možnosti, jak s tímto přebytkem naložit – buď ji prodávat zpět do sítě, nebo ukládat pro pozdější využití.

Vyberou peníze, solární panely nedodají. Společnost Malina Group je v problémech

Vyberou peníze, solární panely nedodají. Společnost Malina Group je v problémech

Trh se solárními elektrárnami zažívá v letošním roce doslova boom. Hlavním důvodem je skokové zvýšení cen energií. Pokud přemýšlíte o montáži fotovoltaických panelů, pečlivě zvažte, kterého dodavatele oslovíte. I ti největší se totiž mohou dostat do velkých finančních problému.

Nový dodavatel pro velkoodběratele elektřiny

Nový dodavatel pro velkoodběratele elektřiny

Ceny elektřiny se nabízejí v tarifech pro maloodběratele, což jsou domácnosti a menší firmy, a velkoodběratele, firmy, které potřebují elektřinu ke své výrobě. Jejich situace je v současné době velmi neradostná a některé firmy dokonce ohlásily, že kvůli vysoké ceně energií ukončí výrobu. Právě na ně cílí nový dodavatel elektřiny Sev.en Industry Supply.

Podobné často kladené otázky