Elektrická energie se u fotovoltaických elektráren vyrábí ze slunečního svitu, díky tomu může například domácnost dosáhnout částečné, nebo úplné nezávislosti na dodavateli elektrické energie. Elektrická energie se vyrábí díky solárním panelům, které se umísťují většinou na střechy domů a které se skládají z fotovoltaických článků. Na ten dopadá sluneční záření a vzniká fotoelektrický jev, jehož důsledkem je elektrický proud.
Fotovoltaické panely se vyrábějí většinou z křemíku. Investice do fotovoltaických panelů nejsou malé, ale tato investice se poměrně rychle umoří, navíc lze na pořízení panelů využít dotaci. Instalaci fotovoltaické elektrárny na klíč nabízejí i někteří dodavatelé eletřiny, například ČEZ, nebo EON. To, kolik elektřiny elektrárna vyrobí, závisí na intenzitě slunečního záření v lokalitě. Když je jasno, pak slunečního záření dodá 1 kW na m2 energie, v Česku se odhaduje intenzita slunečního záření na 950–1340 kW na m2 za rok. To, kolik je slunečních dnů v určité lokalitě průměrně, lze zjistit u Českého hydrometeorologického úřadu.
Nepřehlédněte
Je pro vás faktura za elektřinu španělská vesnice? Jaké položky na faktuře za elektřinu najdete?
Na co přesně jezdí vaše elektrokolo? Z čeho se v Česku vyrábí elektřina
CHCETE UŠETŘIT ZA ENERGIE? Na Kalkulátor.cz si za 2 minuty si zjistíte, na jakém tarifu ušetřit tisíce.
Výpočet příkonu
Jste-li motorista, pak pravděpodobně máte povinné ručení, protože vám zákon ani neumožňuje jej nemít. Je to v podstatě pojištění odpovědnosti za to, když způsobíte někomu jinému škodu. I když může být otrava ho platit, nakonec vám může ušetřit nemalé náklady, které byste jinak museli hradit z vlastní kapsy.
Obchodníci s energiemi často obcházejí zákon zvyšováním cen při automatickém prodloužení smlouvy či omezením platnosti sjednaného ceníku. Vyplývá to z tiskové zprávy Energetického regulačního úřadu, na který dorazilo velké množství stížností od spotřebitelů. Bude se teď muset zabývat celou řadou návrhů na mimosoudní řešení sporů.
Další dobré zprávy do českých domácností. Po divokém loňském roce se od letošního února konečně začalo blýskat na lepší časy a poskytovatelé energií od té doby už několikrát snižovali ceny za elektřinu i plyn. Například Centropol celkem čtyřikrát, od června u něj navíc dojde k dalšímu snížení. Je tak s cenami už relativně hluboko pod zákonným stropem, který vláda schválila loni na podzim.