Emisní povolenka

Povolení vypuštění 1t (tuny) skleníkového plynu do ovzduší - evropská emisní povolenka v systému ETS EU

V návaznosti na Kjótský protokol, ve kterém se signatářské státy domluvily na společném snížení emisí skleníkových plynů, se EU v roce 2005 rozhodla zavést Evropský systém obchodování s emisemi ETS (European Union Emission Trading Scheme). Hlavním cílem ETS je regulovat a snižovat emise oxidu uhličitého vytvořené v rámci evropského regionu. Jedna emisní povolenka umožňuje vypustit 1 tunu CO2 (skleníkový plyn) do ovzduší.

Funguje to tak, že EU stanoví pro jednotlivé roky limity celkového množství CO2, jež může být vytvořeno a emitováno do ovzduší elektrárnami, teplárnami, továrnami a dalšími velkými znečišťovateli v EU. Účastníci této regulace získávají emisní povolenky zčásti zdarma, zčásti si je musí dokoupit v aukci. Finta regulace je ale v tom, že počet vydávaných emisních povolenek postupně klesá.

Na svůj provoz účastníci trhu s ETS získávají bezplatně emisní povolenky podle reálné produkce CO2 za uplynulé období. Zjednodušeně - pokud v minulém období výrobce sníží CO2 emise vylepšenou technologií nebo nižší výrobou, v dalších letech již získá nižší množství emisních povolenek zdarma. Navíc jsme si v EU stanovili čtyři fáze, v kterých se postupně zvyšuje rychlost redukce počtu povolenek. ETS systém tedy v principu vytváří dlouhodobý tlak a motivaci pro snižování emisí, protože nevyužité povolenky mohou subjekty prodávat těm, kteří je potřebují. Předpokládá se, že velcí znečišťovatelé budou investovat do snižování emisí, protože tím ušetří přidělené emisní povolenky, které pak mohou na trhu prodat těm, kteří je naopak potřebují.

Emisní povolenky v roce 2021 zažívají nebývalý růst, což bude mít vliv na zdražování elektřiny v 2021. Více si přeštětě v článku "Kalkulator.cz varuje - nečekejte na zdražení elektřiny v roce 2021"

Objevte více v Magazínu Kalkulátor.cz

Predikce ceny elektřiny a plynu v roce 2025

Predikce ceny elektřiny a plynu v roce 2025

Období energetické krize nám ukázalo, kam až mohou ceny elektřiny a plynu růst. Ačkoli už koncem loňského roku přišlo zmírnění a letos máme i navzdory dražším distribučním poplatkům mnohem nižší ceny než v předchozích dvou letech, většina z nás pořád s obavami sleduje, co bude. Tak si pojďme říct, co nás podle všeho čeká.

Přejít na detail článku
Hory nebo exotika? Jedině s cestovním pojištěním!

Hory nebo exotika? Jedině s cestovním pojištěním!

Ať už se v zimě vyrazíte ohřát někam do tepla, nebo dáte přednost zasněženým kopcům, neměli byste zapomenout na kvalitní cestovní pojištění. Každá dovolená má přitom svá specifika, která se vyplatí ošetřit, abyste si ji užili naplno a bez zbytečných starostí. Tak na ně pojďme kouknout.

Přejít na detail článku
ČSOB mění podmínky pro bezplatné vedení prémiových účtů. Co je třeba splnit a jak to mají jiné banky?

ČSOB mění podmínky pro bezplatné vedení prémiových účtů. Co je třeba splnit a jak to mají jiné banky?

Prémiové účty lákají klienty řadou výhod, včetně bezplatných výběrů v Česku i zahraničí, atraktivnějších úrokových sazeb na spořicích účtech nebo volných vstupů do letištních salonků. Lákají je dokonce tak moc, že někteří neváhají podmínky bank tak trochu obcházet. Právě na takové případy si teď posvítila ČSOB.

Přejít na detail článku