Emisní povolenka

Povolení vypuštění 1t (tuny) skleníkového plynu do ovzduší - evropská emisní povolenka v systému ETS EU

V návaznosti na Kjótský protokol, ve kterém se signatářské státy domluvily na společném snížení emisí skleníkových plynů, se EU v roce 2005 rozhodla zavést Evropský systém obchodování s emisemi ETS (European Union Emission Trading Scheme). Hlavním cílem ETS je regulovat a snižovat emise oxidu uhličitého vytvořené v rámci evropského regionu. Jedna emisní povolenka umožňuje vypustit 1 tunu CO2 (skleníkový plyn) do ovzduší.

Funguje to tak, že EU stanoví pro jednotlivé roky limity celkového množství CO2, jež může být vytvořeno a emitováno do ovzduší elektrárnami, teplárnami, továrnami a dalšími velkými znečišťovateli v EU. Účastníci této regulace získávají emisní povolenky zčásti zdarma, zčásti si je musí dokoupit v aukci. Finta regulace je ale v tom, že počet vydávaných emisních povolenek postupně klesá.

Na svůj provoz účastníci trhu s ETS získávají bezplatně emisní povolenky podle reálné produkce CO2 za uplynulé období. Zjednodušeně - pokud v minulém období výrobce sníží CO2 emise vylepšenou technologií nebo nižší výrobou, v dalších letech již získá nižší množství emisních povolenek zdarma. Navíc jsme si v EU stanovili čtyři fáze, v kterých se postupně zvyšuje rychlost redukce počtu povolenek. ETS systém tedy v principu vytváří dlouhodobý tlak a motivaci pro snižování emisí, protože nevyužité povolenky mohou subjekty prodávat těm, kteří je potřebují. Předpokládá se, že velcí znečišťovatelé budou investovat do snižování emisí, protože tím ušetří přidělené emisní povolenky, které pak mohou na trhu prodat těm, kteří je naopak potřebují.

Emisní povolenky v roce 2021 zažívají nebývalý růst, což bude mít vliv na zdražování elektřiny v 2021. Více si přeštětě v článku "Kalkulator.cz varuje - nečekejte na zdražení elektřiny v roce 2021"

Podobné často kladené otázky

Objevte více v Magazínu Kalkulátor.cz

Chystáte se na Slovensko? Je to cesta do zahraničí jako každá jiná

Chystáte se na Slovensko? Je to cesta do zahraničí jako každá jiná

Slovensko je krásná země, která každoročně naláká tisíce Čechů. Vysoké hory, vyhlášené lázně, půvabná města a jako bonus jazyk podobný tomu našemu. Co víc si přát? Nezapomínejte ale, že se slovenskými bratry už pěkných pár let nežijeme v jednom státě. Zapomenout byste proto neměli na cestovní pojištění, dálniční poplatky – a stejně jako u nás ani na povinnou výbavu a dodržování dalších předpisů.

Cenu elektřiny neurčuje jen vybraný dodavatel. Ovlivňuje ji také distribuční sazba nebo poplatek za jistič

Cenu elektřiny neurčuje jen vybraný dodavatel. Ovlivňuje ji také distribuční sazba nebo poplatek za jistič

Výsledná cena, kterou najdete na svém vyúčtování elektřiny, se skládá z několika základních částí. Patří mezi ně třeba cena elektřiny, kterou vám účtuje vámi vybraný dodavatel a to podle ceníku, který jste si u něj vybrali a podle distribuční sazby, kterou máte přidělenou pro vaše odběrné místo. Pak také poplatky za jistič a obnovitelné zdroje – a samozřejmě DPH, které se nám nakonec ke všem těmto hodnotám dopočítá. Tak na to všechno pojďme kouknout trochu podrobněji.

Srovnání tarifů mobilních operátorů: Najděte si ten nejvýhodnější

Srovnání tarifů mobilních operátorů: Najděte si ten nejvýhodnější

Ke kalkulačkám energií, pojištění, půjček a úvěrů teď přidáváme i srovnání mobilních tarifů, internetu a TV. Ať už si zakládáte na neomezených datech, nejrychlejším internetu, nebo zkrátka jen hledáte nejlepší poměr ceny a výkonu, pomůžeme vám najít tu správnou variantu. Nenabízíme univerzální srovnání tarifů, ale individuální a komplexní služby na míru. To znamená, že najdeme nejlepší řešení, které přímo pasuje na vaše potřeby, a pomůžeme i se změnou operátora.