Lukáš Kaňok | 7. 5. 2025

Elektřina v roce 2025: Kolik stojí dnes a jak se její cena bude vyvíjet?

Ceny energií se v posledních letech staly jedním z největších témat – a také výdajů mnoha domácností. Dobrou zprávou je, že letos zůstávají stabilizované a poměrně příznivé. Vše ale nasvědčuje tomu, že do budoucna mírně porostou. Jak na to reagovat?

Končí vám do půl roku stávající smlouva na elektřinu? Nebo jste na době neurčité a nemáte fixovanou cenu? Potom je právě teď nejlepší čas na fixaci. Skončila topná sezóna, ceny jsou na nejnižších možných sazbách. A je pravděpodobné, že tam zase tak dlouho nezůstanou. Nikdo sice nedokáže s jistotou říct, co bude za týden, natož pak za rok, nicméně je tady řada faktorů, které s největší pravděpodobností přispějí ke zdražování elektřiny. Většinu elektřiny tady dnes vyrábějí uhelné elektrárny, které bude třeba brzy odstavit. Navíc vzhledem k absenci levného ruského plynu a plánovanému zavedení emisních povolenek poroste i cena plynu – a dobře víme, že když zdražuje plyn, zdražuje i elektřina. Na burze je to ostatně vidět už dnes, cena elektřiny tam oproti loňsku mírně roste.

*

2022

2023

2024

2025

Nefixované ceny

6459

6697

3921

3382

Fix na 1 rok

6449

4523

3208

2910

Fix na 2 roky

5779

4532

3240

2910

Fix na 3 roky

4979

x

3384

2991

Průměr

5917

5251

3438

3048

Cena na burze

4851

3442,7

2277,4

2604

*Jedná se vždy o cenu za 1 MWh elektřiny bez DPH.

Můžeme si všimnout, že ačkoli cena na burze oproti loňsku vzrostla, dodavatelé nabízejí elektřinu levnější, než v roce 2024. To je dáno hlavně tím, že se jim podařilo ve správnou chvíli nakoupit elektřinu za správnou cenu a tu nám nyní mohou nabízet, i když burza mezi tím výrazně vzrostla a nadále roste. Nic ale není nekonečné a ani tato nakoupená elektřina nebude v nabídce již moc dlouho, jakmile zákazníci sepíšou určitý počet smluv s určitou spotřebou elektřiny, kterou mají dodavatelé nakoupeno, budou muset znovu na burze nakupovat. A protože jsme si říkali, že burza roste, je lepší nečekat a raději fixovat.

Chcete platit méně?

Porovnáme pro vás dostupné nabídky elektřiny a najdeme nejlepší cenu.

Na jak dlouho fixovat?

Odhadnout budoucnost sice nedokážeme, ale v tuto chvíli nic nenasvědčuje tomu, že by ceny měly dál klesat. Na výběr máme fixaci na jeden až tři roky, které se mezi sebou nejvíce liší cenou, za kterou bude zákazník elektřinu odebírat. Jelikož se dlouhodobě neočekává pokles cen, může se teď vyplatit i tříletá fixace, ale samozřejmě jen za předpokladu, že se podaří zafixovat nízkou cenu. Ta se průměrně pohybuje kolem 2991 Kč bez DPH za 1 MWh, což není zrovna nejlevnější. Navíc ne všichni dodavatelé tříletou fixaci nabízejí, a někteří ji mají i výrazně dražší. Takže je třeba dobře hledat, nebo sáhnout raději po dvouleté. Tam jsou u veřejných ceníků průměrné ceny okolo 2.910 Kč za MWH, ale v těch neveřejných, které dostanete třeba na našem srovnávači, se ceny pohybují výrazně pod 2.500 Kč a to už určitě stojí za volbu.

A v mezičase budeme společně doufat, že brzy skončí válka na Ukrajině a zase se obnoví třeba provoz největší jaderné elektrárny v Evropě. Ta leží právě na ukrajinském území a její obnovení dodávek by mohlo ne snad zlevnit ceny, ale zpomalit zdražování. Samozřejmě je důležité i to, že až se provoz rozjede, budeme mít dostatek stabilní elektřiny. Takové, která může vykrýt případné výkyvy elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů v okamžicích, kdy zrovna nefouká vítr nebo nesvítí sluníčko. To se loni na podzim stalo v Německu a způsobilo to výrazný růst cen elektřiny. Nejvíc to přirozeně pocítili zákazníci se spotovými nebo měsíčními ceníky. I to je tak další argument pro včasnou fixaci cen. Nejvýhodnější nabídky najdete v naší kalkulačce – a rádi vám pak pomůžeme i se správným načasováním a samotnou změnou dodavatele.

NačítámNačítám