Fakturu obdržíte vždy jednou za fakturační období, což je u většiny dodavatelů jeden rok. Předchází jí odečet elektřiny, kdy se podle stavu elektroměru zjistí skutečná spotřeba elektřiny. Ta se porovná se zaplacenými zálohami a vystaví faktura, kde jsou zálohy zohledněné. Na faktuře může být uvedený buď přeplatek, který dodavatel elektřiny vrátí odběrateli složenkou či na účet, nebo nedoplatek, který je třeba ve stanoveném termínu uhradit.
Faktura vám přijde poštou či e-mailem, najdete ji také v obslužném portálu, jako je například ČEZ Online, Energie 24 od EON, Centropol Samoobsluha, nebo Moje MND.
Vířivka je skvělá věc. Ovšem jen do chvíle, než vám zcela zbytečně zvýší nedoplatek elektřiny. Přesně to se stalo paní Míše, která se na nás před pár týdny obrátila. Kolik taková vířivka „sežere“ – a na kolik vás přijde, když ji zapomenete vypnout?
Krach Bohemia Energy zaskočil víc než milion klientů, kteří tehdejšímu největšímu alternativnímu dodavateli důvěřovali a odebírali od něj elektřinu, plyn nebo rovnou obojí. V kombinaci s rostoucími cenami energií to pro mnoho zákazníků znamenalo velký průšvih a cestu k našponovanému rodinnému rozpočtu. Byli ale i tací, kteří alespoň na začátku udělali velmi rozumná rozhodnutí a krach dodavatele se jim v konečném důsledku vyplatil.
V Česku operují desítky dodavatelů elektřiny a plynu – od těch nejmenších firem s pár stovkami zákazníků až po obry typu ČEZ, Innogy nebo E.ON. Je nějaký rozdíl mezi tradičním a alternativním dodavatelem, kdo má nejvíc odběrných míst a jak se zákaznická báze měnila v loňském roce?
Ceníky DPI: Jaké jsou ceny dodavatelů poslední instance?