25. 6. 2020

Co přesně u elektřiny znamená distributor a co dodavatel?

Kdo tahá za drátky při výrobě elektřiny?

Výrobce

Výrobce je jasný. Majitel elektrárny, ale dnes třeba i váš dům se solárními panely. Obzvlášť pokud jste připojeni do elektrické sítě a využíváte ji jako takzvanou chytrou neboli virtuální baterii.Distributor

Distributor je ten, komu patří dráty. Zástupce distributora je ale také ten, kdo provádí odečty u vás doma. U nás jsou jen tři distribuční společnosti (PRE Distribuce, E.ON Distribuce a ČEZ Distribuce). Není to tak, že je každý všude, ale každý má svou část republiky. Pro laika je ale dost matoucí to, že všichni tři hlavní distributoři mají zároveň i firmy pro dodávání elektřiny zákazníkům.

Dodavatel

Dodavatel je pak ten, od koho si to kupujete, se kterým máte smlouvu. Nemá dráty, ty si pronajímá od distributora. Pro vás je to ale ta firma poslední míle, se kterou všechno řešíte. Dodavatel pro vás nakupuje elektřinu z různých zdrojů (např. na burze od výrobců) a všechno administrativně zařizuje. Nakonec je úplně jedno, jestli je to zároveň i distributor, jestli je to nová malá firmička s jednou kanceláří, nebo stoletý kolos.

Dodavatel, jak jsme si řekli, dokonce ani neprovádí odečty spotřeby, to dělá logicky člověk od distributora. Dodavatele si tedy spíš představte jako virtuální operátory. Dokonce ani nevadí, když dodavatel zkrachuje! I pokud nestihnete včas přejít k někomu novému, elektřina teče dále, vy svítíte dále a vše si převezme takzvaný dodavatel poslední instance určený Energetickým regulačním úřadem (ERÚ).