Jan Strmiska | 9. 2. 2022

Ohřívat vodu plynem, nebo elektřinou?

Jak ohřívat vodu ekologicky a ekonomicky? Ohřev vodou pomocí elektřiny, nebo plynu? Plynový kotel, nebo bojler? Jak můžete ušetřit na elektřině při ohřevu vody?

V rodinných domech jsou elektrické bojlery stále zlatým standardem. Jaké jsou možnosti jejich nástupců?

Máte plyn, nebo jen elektřinu?

Elektřina je obecně nejdražší energie. A současně nejpohodlnější. Proto ten nástup elektromobility a elektřiny všude. Pokrok hledejme v lenosti. Tak je to nám lidem nejpřirozenější. Pokud chcete ušetřit, ohřev vody plynem je o něco levnější. Hodně ale záleží na několika podmínkách.

8 hodin denně levná elektřina

Pokud zvolíte elektřinu, určitě seženete velice levný elektrický bojler, tedy systém se zásobníkem vody (ohřívat to napřímo nechcete, snad jen někde na chatě). Elektřina je ale drahá věc, takže potřebujete používat dvoutarifní systém. Nízkému tarifu se dříve říkalo noční proud. To už neplatí, nízký tarif se spíná kdykoliv během dne. Bojler se může nahřívat pouze v tento čas. Pro ohřev vody můžete využívat distribuční sazbu D25d , díky které máte 8 hodin denně elektřinu levnější pro celou domácnost. Spočítejte si správně velikost bojleru, aby vám nedocházela teplá voda při zrovna nejluxusnějším koupání.Neplatíte moc za elektřinu?

Vezměte si k ruce poslední vyúčtování za elektřinu a zjistěte, kolik můžete ušetřit!

Plyn je levný stále stejně.

Dokonce i u plynu přichází ohřívače se zásobníkem. Klasická průtoková karma se hodí do malého bytu, ale jestli máte větší rodinu, určitě si pořiďte systém, kde je zásobník. Navíc omezíte nejnepříjemnější vlastnost plynových kotlů, kdy na začátku vždy chvíli čekáte, než se voda ohřeje. Ani termostatické sprchové baterie jinak s kolísáním teplot moc nepomohou. Plynové kotle se zásobníkem jsou sice větší, ale drží stálou teplotu a mají i vyšší účinnost. Samozřejmě celý plynový systém už vyžaduje spoustu věcí. Přívod plynu, komín, případně vyvložkování komínu pro kondenzační kotel, pravidelné revize technikem atd. Moderní kotle jsou ale dnes tak automatizované, že se o samotný provoz už vlastně nestaráte.

Milujete napouštění vany?

Až budete počítat, jak velký zásobník kotle potřebujete, zohledněte nejen prosté počty lidí v domácnosti a případnou rezervu na přimnožené kusy :-), ale také to, jakým způsobem se chováte. Máte jen sprchu? Mělo by vám pro běžnou rodinu pro elektrický bojler stačit 150 litrů. Milujete napouštění vany? Vezměte raději 250 litrů. Pokud máte plynový kotel, mělo by vám stačit 120 litrů tak nebo tak.

Zásobník, nebo bez?

Jen pro ilustraci, srovnání plynového kotle se zásobníkem a bez.

Objem teplé vody

  Systém se zásobníkem: 80–200 l předehřáté vody
  Bez zásobníku: jen to, co je v trubkách

Teče to hned?

  Systém se zásobníkem: z nuly (přijedete na chatu nebo už došla voda) se voda ohřívá desítky minut
  Bez zásobníku: sekundy

Kolik to ohřeje / výkon?

  Systém se zásobníkem: výkon asi 160 l/h
  Bez zásobníku: 250 až 700 l/h

Kolik to má spotřebu?

  Systém se zásobníkem: 3 až 6 kW
  Bez zásobníku: 12 až 23 kW (ale po kratší dobu)

Máte na začátku víc peněz na investice?

Tak si samozřejmě kupte raději zařízení, které časem peníze ušetří. Plynový kotel raději s kondenzací, a když už musíte čistou elektřinu, zkuste se zamyslet, jestli nemáte možnost instalovat někde solární panely.

Kratší cesta je lepší

Kotel samozřejmě neinstalujte někde daleko do komory, ale nejlépe hned do koupelny, blízko ke zdroji. Každým metrem vedení potrubí teplé vody ztrácíte cenné teplo. Navíc se prodlužuje odezva, tedy čas, za jak dlouho vám začne téct teplá voda od stisknutí kohoutku.

O nás: Kalkulátor.cz srovnává ceny elektřiny a plynupojištění. Je to první projekt podobného typu v ČR, který je opravdu fér. Chceme s ním energošmejdy konečně zatlačit do kouta. Na Kalkulátoru všechny výpočty fungují okamžitě, celé a bez otravných telefonátů.

Ušetřete na energiích tisíce korun ročně, stačí nás nechat počítat. Naše výpočty zahrnují všechny aktuálně dostupné tarify na trhu a u vybraných dodavatelů energií jsme schopni zajistit plynulý přechod bez jakékoli vaší námahy. Neplatíte nic navíc, k ničemu se u nás nezavazujete, peníze na náš provoz získáváme jinak. Smlouvu máte přímo s dodavatelem jakého si vyberete. Spočítejte si svou slevu ihned v našem kalkulátoru energií.