Jan Strmiska | 21. 8. 2020

Ohřívání vody: je levnější plyn, nebo elektřina?

Záleží na vašich podmínkách, ale některé technologie už prostě zastarávají.

V rodinných domech jsou elektrické bojlery stále zlatým standardem. Jaké jsou možnosti jejich nástupců?Máte plyn, nebo jen elektřinu?

Elektřina je obecně nejdražší energie. A současně nejpohodlnější. Proto ten nástup elektromobility a elektřiny všude. Pokrok hledejme v lenosti. Tak je to nám lidem nejpřirozenější. Pokud chcete ušetřit, ohřev vody plynem je o něco levnější. Hodně ale záleží na několika podmínkách.8 hodin denně levná elektřina

Pokud zvolíte elektřinu, určitě seženete velice levný elektrický bojler, tedy systém se zásobníkem vody (ohřívat to napřímo nechcete, snad jen někde na chatě). Elektřina je ale drahá věc, takže potřebujete používat dvoutarifní systém. Tarif D25d je něco, čemu se dříve říkalo noční proud. Výhoda je navíc v tom, že 8 hodin denně máte elektřinu levnější pro celou domácnost. Takže v tu dobu můžete dávat i prát prádlo, možná se vám to bude hodit, když v noci často pečete nebo těžíte bitcoiny. :-)

Elektrický bojler je také jednoduchý na instalaci. Jen si správně spočítejte jeho velikost, aby vám nedocházela teplá voda při zrovna nejluxusnějším koupání.Plyn je levný stále stejně

Dokonce i u plynu přichází ohřívače se zásobníkem. Klasická průtoková karma se hodí do malého bytu, ale jestli máte větší rodinu, určitě si pořiďte systém, kde je zásobník. Navíc omezíte nejnepříjemnější vlastnost plynových kotlů, kdy na začátku vždy chvíli čekáte, než se voda ohřeje. Ani termostatické sprchové baterie jinak s kolísáním teplot moc nepomohou.

Plynové kotle se zásobníkem jsou sice větší, ale drží stálou teplotu a mají i vyšší účinnost. A na rozdíl od elektrického bojleru nejste omezováni tarifem jen na určité hodiny. Pokud střídáte chození na noční a denní směny, je vám to fuk.

Samozřejmě celý plynový systém už vyžaduje spoustu věcí. Přívod plynu, komín, případně vyvložkování komínu pro kondenzační kotel, pravidelné revize technikem atd. Moderní kotle jsou ale dnes tak automatizované, že se o samotný provoz už vlastně nestaráte.Milujete napouštění vany?

Až budete počítat, jak velký zásobník kotle potřebujete, zohledněte nejen prosté počty lidí v domácnosti a případnou rezervu na přimnožené kusy :-), ale také to, jakým způsobem se chováte. Máte jen sprchu? Mělo by vám pro běžnou rodinu pro elektrický bojler stačit 150 litrů. Milujete napouštění vany? Vezměte raději 250 litrů.

Pokud máte plynový kotel, mělo by vám stačit 120 litrů tak nebo tak.Zásobník, nebo bez?

Jen pro ilustraci, srovnání plynového kotle se zásobníkem a bez.Objem teplé vody

Systém se zásobníkem: 80–200 l předehřáté vody

Bez zásobníku: jen to, co je v trubkáchTeče to hned?

Systém se zásobníkem: z nuly (přijedete na chatu nebo už došla voda) se voda ohřívá desítky minut

Bez zásobníku: sekundyKolik to ohřeje / výkon?

Systém se zásobníkem: výkon asi 160 l/h

Bez zásobníku: 250 až 700 l/hKolik to má spotřebu?

Systém se zásobníkem: 3 až 6 kW

Bez zásobníku: 12 až 23 kW (ale po kratší dobu)Máte na začátku víc peněz na investice?

Tak si samozřejmě kupte raději zařízení, které časem peníze ušetří. Plynový kotel raději s kondenzací, a když už musíte čistou elektřinu, zkuste se zamyslet, jestli nemáte možnost instalovat někde solární panely.Kratší cesta je lepší

Kotel samozřejmě neinstalujte někde daleko do komory, ale nejlépe hned do koupelny, blízko ke zdroji. Každým metrem vedení potrubí teplé vody ztrácíte cenné teplo. Navíc se prodlužuje odezva, tedy čas, za jak dlouho vám začne téct teplá voda od stisknutí kohoutku.