Jan Strmiska | 29. 7. 2020

Distribuční sazba elektřiny je něco jako tarif u mobilu

Jak na distribuční sazbě ušetřit? Koupili jste si tepelné čerpadlo nebo elektroauto. Ale máte k tomu správně nastavenou distribuční sazbu elektřiny?

Kdy to má cenu řešit?

Nejlépe tehdy, když se změnil počet lidí ve vaší domácnosti, koupili jste nemovitost nebo jste si pořídili nový žravý spotřebič (přímotopy, bojler, elektroauto). Ale dokonce i naopak, když šetříte finance novými solárními panely.

Distribuční sazba? Co to sakra je?

Je to celkem zamotaná situace. Jde o to, že v ČR jsou tři základní DISTRIBUTOŘI, kteří se fyzicky starají o dráty vedoucí až k vám domů. Je to PRE Distribuce, E.GD Distribuce a ČEZ Distribuce. No a pak jsou DODAVATELÉ, u kterých si tu elektřinu kupujete – ti ale slouží spíš jako virtuální operátoři (podrobnosti si můžete přečíst v našem článku zde). Snad něco pochopíte z našeho nákresu.

Distributor energie, dodavatel energie
Distributor vs Dodavatel
Kalkulátor.czNeplatíte moc za elektřinu?

Možná vás překvapí, že svého dodavatele elektřiny přeplácíte o několik tisíc ročně. Ušetřit je můžete díky prosté změně dodavatele elektřiny. Vyzkoušejte naši kalkulačku, rychle, nezávazně a bez rizika. A pochopitelně zcela zdarma.

Výsledný tarif se tak skládá vlastně ze dvou na sebe navazujících tarifů:

A/ DISTRIBUČNÍ sazba

Ta primárně záleží na tom, jaký máte odběr. Čím větší, tím máte pak jeden kilowatt levnější. A tomu se právě říká distribuční sazba. Jmenuje se to třeba D01d (což je to úplně nejnižší pro singl lidi bez odběru) nebo D27d (tarif pro to, když máte elektroauto). A když máte větší odběr, potřebujete pak doma logicky nastavit i větší jistič a všechny ty technické věci okolo. Jističe a sazby, to jsou všechny ty údaje, které zadáváte na kalkulátor.cz do našeho formuláře, když chceme spočítat, jakou slevu vám můžeme zajistit. Distribuční sazbu dodavatel nemůže ovlivnit. Ale do určité míry s tím můžete ještě pracovat vy. Viz níže. Poznámka: Základní sazby určuje stát, protože energetika je hodně regulované odvětví. Distribuční společnosti si ale z nějakého záhadného důvodu mírně mění názvy/kódy jednotlivých sazeb. Parametry jsou ale dané státem pro všechny stejně.

B/ DODAVATELSKÝ tarif

Vychází z distribuční sazby a můžete si ho vylepšit změnou dodavatele. Chcete nakupovat ekologičtější elektřinu? Nebo chcete raději šetřit? Chcete mít ceny podle aktuálního kurzu na energetické burze, nebo raději zafixovat na roky dopředu? To je to, na čem ušetříte přes kalkulátor.cz. Takže zpátky k distribuční sazbě a jejímu správnému nastavení.

Jednotarifní, nebo dvoutarifní?

Pamatujete ještě na noční proud, kdy byla spotřeba v noci levnější? Tak tohle je něco podobného v modernější podobě. Základní jednotarifní D01d a D02d jsou pro nízkou spotřebu a většinu domácností, které s elektřinou nedělají nic zvláštního. Svícení, praní, vaření, internet... prostě běžný byt v paneláku. Upozorňujeme, že u nejnižšího tarifu D01d máte zakázáno používat fotovoltaiku. Komplikovanějších dvoutarifních distribučních sazeb je osm různých. Jiná na to, když máte elektroauto, jiná na akumulačky a nejvyšší na tepelná čerpadla. Každá má jinou dobu a počet hodin, kdy se vám počítá elektřina levnější. Správně nastaveným tarifem ušetříte tisíce.

Jo, přesně takhle to vypadá, když k vám přijde technik z distribuční společnosti. Foto: Shutterstock

Mohu jen tak chtít jiný tarif než teď?

Jestli vás hned napadlo, že si požádáte o tarif na přímotop, abyste měli levnější provoz indoor kanabisové pěstírny, takhle to úplně nefunguje. Kromě základních jednotarifů totiž musíte distributorovi vždy prokazovat, že máte spotřebič, pro který je tarif určený. Nicméně nějaké menší přesuny se dají vyřešit, hlavně nahoru. Jinak totiž nabíjet si auto na běžný tarif je naprostá kravina. A taky změnu nemůžete dělat každý týden. Distribuční sazba jde změnit maximálně jednou za rok.

Kdo mi tu změnu zařídí?

Úplně základní změnu nejnižších tarifů (z D01d na D02d) za vás zařídí váš dodavatel. To je hračka. Stačí podepsat prohlášení. Pokud jde ale o zásadnější změnu, musíte to bohužel řešit se svým distributorem (ta velká trojka, o které píšeme na začátku). Formulář najdete na jejich webu (je to něco jako Formulářová změna smlouvy), ale přidat budete muset i revizní zprávu nebo potvrzení revizního technika, aby distributor věděl, že vaše místo nový příkon utáhne. Distributoři vám na to doporučí certifikovaného technika. Také bude potřeba výměna hlavního jističe před elektroměrem. Nakonec si nezapomeňte zvětšit i zálohy na odběr. Ať na konci roku nemáte ošklivý dárek.

Jak najdu distributory?

Tady ještě jednou i s linky na jejich stránky. ČEZ Distribuce, PRE Distribuce a E.ON Distribuce. Jestli si nejste jistí s výškou vašeho tarifu, operátoři na svých asistenčních linkách se pokusí odhadnout, jestli máte odběr nastavený správně.

O nás: Kalkulátor.cz srovnává ceny elektřiny a plynupojištění. Je to první projekt podobného typu v ČR, který je opravdu fér. Chceme s ním energošmejdy konečně zatlačit do kouta. Na Kalkulátoru všechny výpočty fungují okamžitě, celé a bez otravných telefonátů.

Můžete tak teď na energiích ušetřit tisíce korun ročně. Naše výpočty zahrnují všechny aktuálně dostupné tarify na trhu a u vybraných dodavatelů energií jsme schopni zajistit plynulý přechod bez jakékoli vaší námahy. Neplatíte nic navíc, k ničemu se u nás nezavazujete, peníze na náš provoz získáváme jinak. Smlouvu máte přímo s dodavatelem jakého si vyberete. Spočítejte si svou slevu ihned v našem kalkulátoru energií.

Jak na nejlevnější cenu elektřiny?

Najděte tu nejlevnější cenu elektřiny právě pro vás. Nechte si srovnat nabídky dodavatelů a vyberte tu nejlepší.