Michaela Kadlecová  | 11. 12. 2020

Kdy se spíná nízký tarif a jak ušetřit?

Ušetřit na elektřině chce jistě každý z nás. Pokud jste domácnost, která si mohla objednat tzv. nízký tarif, můžete uspořit až stokoruny tím, že budete energeticky náročnější spotřebiče zapínat v určitou dobu. Jak na to?

1. Nízký tarif, nebo noční proud?

2. Jak ušetřím na nízkém proudu?

3. Jak zjistím časy spínání?

Neplatíte za elektřinu zbytečně moc? Zjistěte to během dvou minut na naší kalkulačce elektřiny!

Nízký tarif, nebo noční proud?

Pokud jste domácnost, která si pomocí elektřiny ohřívá vodu, nebo si takto vytápí, máte nárok na některou z distribučních sazeb a elektřinu v tzv. Nízkém tarifu. Ten se mnohdy označuje chybně coby noční proud. Jde o zastaralý výraz, protože nízký tarif se dnes už nevyužívá jen v noci. Hlavním důvodem zavedení nízkého tarifu je hospodaření s elektřinou. Tu totiž nelze krátkodobě někde uskladnit a vyzvednout si tehdy, když zrovna potřebuji. Elektřina musí plynule proudit, takže v okamžicích jejího přebytku se nabídne zákazníkům za nižší ceny. Původně se předpokládalo, že v noci je poptávka po elektřině výrazně menší než za dne, levnější elektřina se tedy nabízela právě tehdy. V mnoha uživatelích hlavně starších ročníků je tedy pevně zakořeněný názor, že pračku má smysl zapínat právě na noc. Nemají ale pravdu, mohou ji klidně zapnout i přes den, ovšem v přesně vymezených časech.

Přečtěte si o distribučních sazbách více: Jaké jsou podmínky pro distribuční sazby? Jak šetřit díky nízkému tarifu?

Rozdíl mezi spotřebou spotřebiče v nízkém tarifu a vysokém tarifu je různá podle typu distribuční sazby, které zákazník využívá. V některém případě není příliš veliká, ale například u sazby D25d a D27d je rozdíl mezi nízkým a vysokým tarifem opravdu velký, takže je o to větší i výsledná úspora. Spotřebiče můžeme rozdělit do dvou kategorií. V první budou ty, díky kterým můžeme nízký tarif využívat, což jsou ohřívače vody, dále pak přímotopy a elektrokotle pro vytápění. Tyto spotřebiče jsou připojeny k elektroměru speciálním rozvodem, prostřednictvím kterého se vždy při zahájení vysokého tarifu vypnou. Ve zkratce, půjdou pouze tehdy, když je elektřina levnější. S tím se zkrátka musíte smířit, jde o určitou daň za to, že ušetříte. Zaměřme se ale na jiné spotřebiče, které nedokáží poznat, že se sepnul vysoký tarif a fungují neustále. Ano, například svítit, dívat se na televizi, či si nabíjet mobil chcete jistě kdykoliv. Ale co provoz energeticky náročných spotřebičů, jako jsou pračky, myčky a sušičky? Jejich zapnutí určitě naplánovat jde. Přitom díky tak prostému zásahu můžete ušetřit třeba tisíce ročně. Vše pochopitelně závisí na tom, kterou sazbu využíváte, jak energeticky náročný spotřebič provozujete a také jak často.

Nezapomeňte se podívat na to, jak přejít na jinou distribuční sazbu. Jaké podmínky musíte splňovat?Jak ušetřit tisíce ročně na elektřině?

Vyzkoušejte si kalkulačku elektřiny. Trvá to chvilku a zcela bez rizika. Zadáte pár údajů o spotřebě a dozvíte se, kolik můžete ušetřit.

Jak zjistím, kdy je sepnutý nízký tarif?

Pokud jste se rozhodli tímto způsobem šetřit, musíte znát přesné časy, kdy se právě ve vaší domácnosti spíná nízký tarif. Předně je třeba říci, že tento čas se liší jednak podle konkrétního distributora elektřiny, dále podle oblasti. A v neposlední řadě musíme uvést, že časy nejsou zcela stoprocentní, distributor má práva je podle okolností změnit. Čas sepnutí můžete zjistit i tak, že vám zkrátka spotřebič nefunguje, například elektrokotel nejde, i když není teplota vyšší, než nastavená na termostatu. Přesný čas vám ale každý distributor sdělí. Distributoři jsou u nás tři, PRE, které působí v Praze a Roztokách u Prahy, dále ČEZ, který má celorepublikové působení, a EON, který působí hlavně na jihu republiky. Pokud chcete zjistit, který distributor působí právě u vás, můžete se ho přímo dotázat, anebo se informovat na stránkách Energetického regulačního úřadu na adrese https://www.eru.cz/kontaktni-formular. Pokud zjistíte vašeho distributora, můžete se o časech spínání nízkého tarifu informovat na jeho stránkách. Zde většinou najdete formulář, kde je třeba zadat tzv. povel příjimače HDO (Hromadného dálkového ovládání), který je uveden na příjimači samotném, či na elektroměru, pokud jde o moderní elektroměry, které mají HDO v sobě zabudované.Kde zjistím čas sepnutí nízkého tarifu v mé lokalitě?

PRE: https://www.predistribuce.cz/cs/potrebuji-zaridit/zakaznici/stav-hdo/

ČEZ: https://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-zakazniky/spinani-hdo.html

EON: https://www.eon-distribuce.cz/vyhledat-casy-hdo-pro-vasi-lokalitu

O nás: Kalkulátor.cz je srovnává ceny elektřiny a plynu. Je to první projekt podobného typu v ČR, který je opravdu fér. Na Kalkulátoru všechny výpočty srovnání dodavatelů elektřiny, nebo plynu fungují okamžitě, nemusíte se přitom bát otravných telefonátů. Spočítejte si svou slevu ihned v našem kalkulátoru energií.

Ušetřete s námi díky změně dodavatele elektřiny! Zkuste naši kalkulačku elektřiny, díky které hned zjistíte, kolik můžete ušetřit.Pokud budete spouštět pračku v čase nízkého tarifu, ušetříte
Pokud budete spouštět pračku v čase nízkého tarifu, ušetříte. Pixabay.com
Pixabay.com

O nás: Jsme Kalkulátor.cz, internetová služba, díky které můžete ušetřit na elektřině, plynu, nebo pojištění. Jsme fér a do úvahy bereme všechny dodavatele. Díky službě Hlídací vlk se o vás chceme starat dlouhodobě a stát se vaším rádcem ve světě energií a pojištění.

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Více informací