Michaela Kadlecová  | 8. 6. 2021

Jak na výpověď povinného ručení při prodeji auta?

Prodáváte vozidlo? Pak nezapomeňte na zrušení povinného ručení včas. Pokud byste tak neučinili a nový majitel by způsobil nehodu, mohlo by to pro vás mít nepříjemné následky.

Po přepisu vozidla by mělo okamžitě následovat ukončení povinného ručení, radíme vám dobře, nemeškejte! Pokud se dohodnete s druhým na prodeji vozu, pak je třeba sepsat kupní smlouvu se všemi náležitostmi. Dalším krokem je návštěva registru, kde se zajistí přepis vozidla. Dnes jsou naštěstí všechny registry propojené a není tedy třeba navštívit registr, kam spadá auto podle majitele. Registr mohou navštívit kupující i prodávající, případně jen jeden z nich. Vzhledem k tomu, že je přepis auta v zájmu prodávajícího, který díky němu může odhlásit povinné ručení a zbaví se odpovědnosti z provozu vozidla, často tak činí právě on. K tomu ale potřebuje vždy plnou moc kupujícího s ověřeným podpisem, což lze učinit například na poště. Stejně tak, pokud by vozidlo přepisoval kupující, potřebuje plnou moc prodávajícího spolu s velkým technickým průkazem.Pokud necháte vozidlo přepsat druhou stranu, je určitě vhodné ověřit, že k přepisu skutečně došlo. Dále pak požadovat kopie technického průkazu. Vozidlo jste povinni přepsat do deseti dnů dnů od uzavření kupní smlouvy. Pokud tak neučiníte, riskujete pokutu až 50 000 korun. Navíc jste stále za vozidlo odpovědni, pokud nový majitel spáchá dopravní přestupek a způsobí nehodu, pak jdou tyto škody za vámi a můžete tak přijít o bonusy za bezpečnou jízdu.

Nepřehlédněte: Co když nezaplatím povinné ručení?

Chcete levnější povinné ručení?

Pojďme se podívat vaší pojistce na zoubek. Neplatíte zbytečně moc? Máte pojištěné vše, co potřebujete? S námi to zjistíte během chvilky, stačí jen espézetka a minutka vašeho času.

Nyní je možné vypovědět povinné ručení pojišťovně. Povinné ručení nekončí tehdy, když uzavřete smlouvu o prodeji vozu, ale teprve až tehdy, když to pojišťovně oznámíte. Pojišťovně je třeba odeslat výpověď povinného ručení z důvodu prodeje vozu. Formulář výpovědi si můžete stáhnout z našich stránek. Stačí vyplnit pouze vaše jméno a adresu, číslo pojistné smlouvy, datum a výpověď podepsat. Přiložte také kopii technického průkazu a kupní smlouvy. Škody, které se vozidlem způsobí, stále hradí vaše pojišťovna, dokud povinné ručení ručení nezrušíte. Nezapomeňte tedy zrušit povinné ručení včas, nejlépe okamžitě po přepisu auta.

Vzor výpovědi povinného ručení kvůli prodeji auta - vzor ke stažení

Přečtěte si: Jak hledat povinné ručení přes SPZ?

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Více informací