Michaela Kadlecová  | 15. 2. 2021

Jak na výročí smlouvy u povinného ručení? Pozor na nesprávné ukončení

Pokud jste získali výhodnější nabídku povinného ručení, pak musíte stávající pojištění auta včas zrušit. Pokud byste totiž uzavřeli nové pojištění a zároveň neukončili včas pojištění stávající, museli byste platit dvě pojistky.Dvě pojistky najednou

Pokud jste získali novou výhodnou nabídku na povinné ručení, nepodepisujte ji bezhlavě, ale nejprve si zjistěte, kdy můžete vypovědět stávající smlouvu. „Od jedné společnosti, která se zabývá srovnáváním pojistek auta, jsem získala zajímavou nabídku na povinné ručení, které jsem se rozhodla využít. Na tuto společnost jsem se zcela spolehla, a to i ve výpovědi mé stávající pojistky. Tu jsem ale kvůli chybným informacím od společnosti zaslala pojišťovně pozdě, takže výpověď nebyla platná okamžitě, ale až za rok. Navíc po mně chtěla pojišťovna kvůli tomu splátku pojistného, ačkoliv jsem už uhradila pojistku novou. Vše dopadlo tak, že jsem musela i nadále platit staré méně výhodné pojištěné, pojistku novou jsem zrušila do dvou měsíců od uzavření, ale musela jsem zaplatit určitou poměrnou část. Přišla jsem tedy o tisíce korun,“ popisuje svou neblahou zkušenost paní Tereza Vránová.

Vyzkoušejte náš kalkulátor povinného ručení.

Výpověď minimálně šest týdnů před výročím

Zpětně hodnotí, že neudělala správně, pokud se s termínem výpovědi zcela spolehla na druhé. To, kdy má vaše smlouva výročí, zjistíte jednoduchým dotazem v pojišťovně. Pojistku můžete vypovědět ke konci pojistného období, které jste si v pojišťovně sjednali, což je většinou jeden rok. Po konci tohoto období se povinné ručení zpravidla automaticky prodlužuje o další rok. Výpověď je třeba učinit písemně, a to minimálně šest týdnů před uplynutím tohoto období: „Naše zákazníky o této lhůtě vždy informujeme a sdělíme jim přesný datum, do kdy musí výpověď v nejzazším termínu odeslat,“ upozorňuje Jesika Liptáková, pojišťovací specialistka společnosti Kalkulátor.cz.

Přečtěte si: Povinné ručení v loňském roce zlevnilo.

Výpověď bez problémů

„Našim zákazníkům rádi sami vyhledáme datum výročí smlouvy, ale také je instruujeme, jak si mohou tento termín ověřit. Je ale pochopitelně i v našem zájmu, aby výpověď proběhla v pořádku a plynule začala platit pojistka nová,“ prohlásila Jesika Liptáková. Pokud se původní povinné ručení vypoví pozdě a zákazník chce od pojišťovny přes to odejít, zpravidla nemá šanci a pojistku je nucen platit i tak. Pokud by ji nezaplatil, pojišťovna ji může vymáhat se stoprocentní účinností.

O nás: Kalkulator.cz srovnává ceny elektřiny, plynu, povinného ručení a havarijního pojištění. Je to první projekt podobného typu v ČR, který je opravdu fér. Na Kalkulátoru všechny výpočty srovnání dodavatelů elektřiny, nebo plynu fungují okamžitě, nemusíte se přitom bát otravných telefonátů. Spočítejte si svou slevu ihned v našem kalkulátoru povinného ručení.

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Více informací