Co jsou léčebné výlohy?

Léčebné výlohy jsou všechny náklady spojené s nutnou léčbou zranění nebo jiného zdravotního problému. Počítá se do toho například když si na dovolené zlomíte nohu, budete potřebovat převézt záchrankou, nohu zafixovat, zrentgenovat a nechat si dát sádru. Mezi léčebné výlohy se počítají také výdaje za každý den hospitalizace.

Tyto léčebné výlohy nejsou žádná levná záležitost. I banální zákrok vyjde často i na pár set tisíc a někdy i přes milion korun. Proto se vždy doporučuje před cestou do zahraničí si zřídit cestovní pojištění.

Pod léčebné výlohy spadá mimo jiné převoz do nemocnice (+ přeprava a pobyt někoho blízkého, např. partnera), základní vyšetření, kdy lékař určí diagnózu a postup léčby, nezbytná ošetření (dezinfekce a šití tržné rány, narovnání zlomeniny, vyvrtání zubního kazu při bolesti zubů, aj.), pobyt v nemocnici na dobu, kterou vám doporučí lékař, podání léků, transport do vhodnější nemocnice, nebo náklady na repatriaci, tedy převezení zpět do České republiky.

Do léčebných výloh spadá také jakékoliv ošetření zranění, které vzniklo během pobytu v zahraničí. I v této situaci by tedy návštěvu lékaře mělo pokrýt pojištění léčebných výloh.

Co se týče cestovních limitů, po Evropě by mělo stačit pokrytí léčebných výloh do výše 3 - 5 000 000 Kč. Dražší varianty pak pojištěnce kryjí před vážnějšími úrazy. Při cestování mimo Evropu se doporučuje limit minimálně 10 000 000 Kč.

Přesto že se poctivě pojistíte, mohou nastat situace, kdy vám pojištění nepomůže. Kdy taková situace nastane?

• Pokud jste hospitalizování kvůli zranění nebo onemocnění, kterým jste trpěli ještě před uzavřením pojistky (min. 12 měsíců)

• Pokud se úraz stal před odjezdem na dovolenou ještě na území ČR

• Pokud péče lékařů není vyloženě nezbytná a je vhodné ji poskytnout až po návratu

• Pokud se cesta do zahraničí koná kvůli léčení a rekonvalescenci (typicky například. lázně)

• Pokud se vám vlastní vinou kvůli porušení doporučeného léčebného režimu zdravotně přitíží

• Pokud vás léčí osoba bez odpovídající kvalifikace

• Pokud se zotavujete ze závislosti na alkoholu nebo jiných návykových látkách a jsou s tím spojené zdravotní komplikace

V případě pojistné události po návratu domů neprodleně vyplňte Oznámení pojistné události. Vyžádat si ho můžete na pobočce svojí pojišťovny anebo ho můžete vyplnit online. K oznámení jen třeba přiložit kopie lékařských zpráv a doklady o nákladech na zdravotní péči.

Pokud chcete uplatnit nárok na proplacení léků, musíte přiložit originály účtenek z lékárny.

Přečtěte si více

Jedete na dovolenou? Nezapomeňte si zkontrolovat auto

Jedete na dovolenou? Nezapomeňte si zkontrolovat auto

Dovolená. Vysněné týdny, během kterých můžeme zapomenout na všechny starosti všedních dnů a oddávat se příjemnému nicnedělání. Stresu si přitom obvykle užijeme dosyta ještě před odjezdem. Dodělat práci, sbalit věci, všechno naplánovat… Pokud cestujeme vlastním autem, neměli bychom zapomínat ani na něj. Co všechno je třeba před odjezdem zkontrolovat?

Plánujete dovolenou v Chorvatsku? Nezapomeňte na doklady ani na dálniční známky

Plánujete dovolenou v Chorvatsku? Nezapomeňte na doklady ani na dálniční známky

Chorvatsko je mezi Čechy dlouhodobě velmi oblíbené a patří mezi nejčastější letní cíle. Desítky tisíc turistů sem přijíždějí za oblázkovými plážemi, ostrovy, na kterých často život plyne tak nějak pomaleji, historickými městy i přírodními a národními parky. Zvláště známá jsou Plitvická jezera, která by neměl vynechat žádný milovník filmů o Vinnetouovi. Tipů na výlety je ale všude dost. Teď se raději pojďme kouknout na to, co vás cestou čeká a na co byste ještě před odjezdem neměli zapomenout. Pro kuny už sice do směnárny nemusíte (od loňska v Chorvatsku platí euro), přesto je na pár věcí třeba myslet, abyste si užili skutečně bezstarostnou dovolenou.

Vyrážíte do Itálie? Nezapomeňte na pojištění nebo zelenou kartu

Vyrážíte do Itálie? Nezapomeňte na pojištění nebo zelenou kartu

Itálie je zemí, která má turistům co nabídnout. V zimě široké alpské sjezdovky, v létě moře. A samozřejmě i krásná historická města, ikonické cyklistické trasy nebo prvotřídní gastronomické zážitky. Není divu, že sem každoročně vyrážejí desítky tisíc Čechů, nejčastěji autem. Aby ovšem italská dovolená zůstala nezapomenutelným zážitkem jen v tom nejlepším slova smyslu, neměli byste před cestou zapomenout na cestovní pojištění ani povinnou výbavu. Základem je pak dobře naplánovaná trasa.