Pomocí hromadného dálkového ovládání lze v elektroměru přepnout tzv. vysoký tarif na nízký a naopak. Instaluje se tedy v těch domácnostech, které využívají tzv. dvoutarifní distribuční sazbu, a elektřinou topí, nebo ohřívají vodu. Děje se tak díky instalaci speciálního zařízení v podobě krabičky do elektroměru, u novějších elektroměrů je již toto zařízení jejich součástí. Toto zařízení zároveň zajistí, že velké elektrospotřebiče (bojlery, elektrokotle, elektročerpadlo) se v čase vysokého tarifu nesepnou.
HDO spíná několikrát denně, již dávno neplatí, že se takto ovládá „noční proud“. První pokusy se systémem proběhly v České republice v padesátých letech, plně elektronické přijímače se vyrobily na konci sedmdesátých let. Šlo vlastně o první chytrou síť u nás.
Nepřehlédněte
Na co přesně jezdí vaše elektrokolo? Z čeho se v Česku vyrábí elektřina
Je pro vás faktura za elektřinu španělská vesnice? Jaké položky na faktuře za elektřinu najdete?
CHCETE UŠETŘIT ZA ENERGIE? Na Kalkulátor.cz si za 2 minuty si zjistíte, na jakém tarifu ušetřit tisíce.
Co je to revizní zpráva?
Mobily do 10 000 Kč představují takovou zlatou střední cestu. Za “desítku” dnes pořídíte telefon s velmi slušnou výbavou. Takový mobil je určený pro středně náročné uživatele, kteří chtějí hezké fotky z dovolené, tráví dost času na sociálních sítích, někdy si zahrají hru a očekávají plynulost systému. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší mobily střední třídy. Jste zvědaví, o které modely jde?
Máte sklep? A mohli bychom vidět, jaké tam máte žárovky? Možná patříte mezi ty, kteří nechtějí „zbytečně“ investovat do LED žárovky a raději sází na staré poctivé „šedesátky“. Stejně jako jedna naše klienta, říkejme jí třeba paní Jaroslava, která kvůli jedné žárovce zbytečně zaplatila 3.000 Kč na energiích. Ale hezky popořádku.
Známe to asi všichni. Chceme si na dovolené u moře pustit český sportovní kanál nebo filmovou klasiku na Netflixu, ale vyskočí chybová hláška, která upozorňuje na nedostupnost daného programu. To samé se stane, když v Česku chceme kouknout na zahraniční vysílání. Některé stránky zkrátka využívají takzvané geoblokace, které omezují jejich spuštění v zahraničí. Stát se to může i u některých YouTube videí nebo třeba online her. Geoblokaci ale můžete poměrně snadno obejít – a hned si řekneme jak.