Hromadné dálkové ovládání

Pomocí hromadného dálkového ovládání lze v elektroměru přepnout tzv. vysoký tarif na nízký a naopak. Instaluje se tedy v těch domácnostech, které využívají tzv. dvoutarifní distribuční sazbu, a elektřinou topí, nebo ohřívají vodu. Děje se tak díky instalaci speciálního zařízení v podobě krabičky do elektroměru, u novějších elektroměrů je již toto zařízení jejich součástí. Toto zařízení zároveň zajistí, že velké elektrospotřebiče (bojlery, elektrokotle, elektročerpadlo) se v čase vysokého tarifu nesepnou.

HDO spíná několikrát denně, již dávno neplatí, že se takto ovládá „noční proud“. První pokusy se systémem proběhly v České republice v padesátých letech, plně elektronické přijímače se vyrobily na konci sedmdesátých let. Šlo vlastně o první chytrou síť u nás.

Nepřehlédněte

Na co přesně jezdí vaše elektrokolo? Z čeho se v Česku vyrábí elektřina

Je pro vás faktura za elektřinu španělská vesnice? Jaké položky na faktuře za elektřinu najdete?

CHCETE UŠETŘIT ZA ENERGIE? Na Kalkulátor.cz si za 2 minuty si zjistíte, na jakém tarifu ušetřit tisíce.

Podobné často kladené otázky

Objevte více v Magazínu Kalkulátor.cz

Energie: není zlevnění jako zlevnění

Energie: není zlevnění jako zlevnění

Možná i vy jste nedávno dostali nebo brzy dostanete takzvaný "zlevňující dopis" od svého dodavatele elektřiny nebo plynu. Na první pohled to může vypadat jako ta nejvýhodnější nabídka na novou smlouvu, která dokonce může přinést i lepší cenu. Ale pozor, není „nejvýhodnější“ jako „nejvýhodnější“!

Refinancování hypotéky? Zvažte pečlivě všechny možnosti

Refinancování hypotéky? Zvažte pečlivě všechny možnosti

Máte svou hypotéku, pravidelně splácíte, nikdo s vámi nemusí nic řešit. Pak se ale od souseda dozvíte, že on platí za stejný dům úplně jinou splátku. Co dělat? Vyplatí se jít do refinancování hypotéky? Je to téma, které zajímá hodně majitelů nemovitostí, a to z dobrého důvodu. Při dobře provedené refixaci můžete dosáhnout nižších úrokových sazeb, a díky tomu můžete ušetřit i několik tisíc korun. Nicméně, předtím než se rozhodnete pro refinancování, měli byste se zamyslet a zvážit několik důležitých faktorů.

Pojištění bez stresu: Jak se vypořádat se "zdražujícími dopisy" od pojišťoven

Pojištění bez stresu: Jak se vypořádat se "zdražujícími dopisy" od pojišťoven

Pojištění je důležitým prvkem k zajištění naší finanční stability. Jeho zdražení může být dáno různými faktory, od změn v našem rizikovém profilu, až po celkové změny pojištění na trhu. A co když právě vám přijde "zdražující dopis" od pojišťovny? První reakce? Něco mezi "to přece není možné" a "proč právě teď?" Není to neobvyklá situace a ani zde se nemusíte nechat ovlivnit první nabídkou.