Jan Strmiska | 11. 11. 2021

Úspora energie v domácnosti. Jak ušetřit a nekupovat zbytečně nové spotřebiče

Zajímá vás, jak doma ušetřit i v roce 2022? Doporučíme vám nejenom používání energeticky úsporných elektrospotřebičů, ale také výběr toho nejlepšího dodavatele elektřiny.

Ještě před deseti patnácti lety byl v domácnostech tématem číslo jedna nákup úsporných spotřebičů. Tlak výrobců na nové nákupy vytvářel ale často jen nesmyslnou poptávku. „Máte spotřebič v kategorii A? Rozhodně ho musíte zahodit a koupit okamžitě A++.“ A je už jedno, že z ekologického hlediska je to často nesmysl, protože ten starý přístroj se jen válí na smetišti, přestože by mohl ještě sloužit. Taky cena, kterou zaplatíte, často ani nedorovná případné úspory.

Tohle už dnes neslyšíme (dokonce ani vládní projekt Nová zelená úsporám se o úsporné spotřebiče nezajímá), ale zase to teď známe z demagogických kampaní výrobců automobilů. Potřebujete novější auto, nejlépe elektrické. Bude vás stát obrovské peníze, staré auto ze světa stejně nezmizí, ale ušetříte možná pár korun na nabíjení. Podívejme se tedy radši na úspory v domácnosti racionálně.

Změna tarifu za energie dělá mnohem víc než vyměnit doma všechnu bílou techniku

A je to ekologické, nic nevyhazujete a nevytváříte žádný odpad. A taky vás to nestojí vůbec žádnou práci s fyzickou výměnou věci. Prostě se změní tarif a elektřina i plyn jsou stále stejné, proudí stejnými dráty a potrubím. Přitom na stávajícím tarifu můžete dramaticky ušetřit. Například zákazníci analytického nástroje Kalkulátor.cz v průměru ušetří 20 až 40 % na ceně za energie.

Zdá se vám to málo? Ale těch třeba 20 % není těch samých 20 % jako u nižší spotřeby ledničky, o které píšeme dále. Pokud totiž na tarifu za elektřinu ušetříte 20 %, je to za všechny spotřebiče v domácnosti. A pokud elektřinu využíváte ještě na vytápění nebo ohřev teplé vody, je to samozřejmě mnohem víc. Takže změna tarifu výhodnějšího třeba jen o 3 % udělá na celkové spotřebě mnohem víc než výměna i té nejhorší chladničky.

A navíc za nic. Sami si spočítejte na Kalkulátor.cz, o kolik ušetříte přímo vy. Trvá to dvě minutky a vše jde plně online bez telefonování a nebo vyzvídání vašich osobních dat.

Sháníte nového dodavatele elektřiny?

Mnoho z nás se ocitlo u dodavatele poslední instance a musí platit obrovské zálohy. Pokud chcete najít nového dodavatele elektřiny, který nabízí ještě výhodné ceny, pomůžeme vám!

Jaké kuchyňské spotřebiče jsou energeticky nejúspornější?

Jinými slovy, kolik mohu ušetřit tím, že si koupím spotřebič nový, úspornější? Pokud vaříte na plynu a neohříváte elektřinou vodu na mytí nádobí, podle ekologické poradny spotřeba vychází zhruba takto:

  Lednice a mraznička spotřebuje 30–40 % z celkové energie domácnosti
  Pračka 30–35 %
  Osvětlení 10–20 %
  Domácí elektronika 5–21 %
  Ostatní spotřebiče 5–15 %

Kromě tarifu je tedy nejvýznamnější řešit spotřebu chladničky a mrazničky. A to proto, že tyto systémy běží 24/7. A i nízká spotřeba se tak nakonec v celkovém součtu projeví výrazně.

U výběru pračky zase zohledněte spotřebu vody a to, jestli ji můžete připojit na rozvod teplé vody v domě, nebo dokonce na solární zařízení.

Domácí elektronika, pokud ještě nemáte starou elektronkovou CRT televizi, má dnes tak nízkou spotřebu, že to jsou poměrově zanedbatelné částky. Tedy pokud netěžíte kryptoměnu, samozřejmě. :-) Jde také o to, že internet si kvůli úsporám energie asi vypínat nebudete, a jestli máte žravější, nebo méně žravý router, vám je asi jedno. Zajímá vás spíš rychlost připojení, a ne, jestli ušetříte ročně 10 korun, když budete všechny krabice vytrhávat každý večer z elektriky, aby nebyly standby.

Co se týká osvětlení, tam zase cena není všechno. Přečtěte si náš článek: Vyplatí se výměna klasických žárovek za LED? Pozor, ať si nekoupíte horší kvalitu světla.

Nevyplatí se mi ale přejít z elektřiny na plyn?

Systémové změny už dávají smysl. Při vaření má nejnižší spotřebu energie plynový sporák, nejméně vhodné je vařit na elektřinu. Stejně tak se zamyslete nad způsobem vytápění domu a ohřívání vody. Tyhle věci se počítají.

Důležité je načasování výměny spotřebiče

Aby bylo jasno, nezlehčujeme úsporné spotřebiče. Určitě je lepší úsporný kondenzační kotel na plyn než obyčejné vafky. Stejně tak jako lednička s energetickým štítkem A+++ je lepší než jen označení A. Když už se vybavujete novými spotřebiči třeba při rekonstrukci, stěhování nebo proto, že prostě staré dosloužily, kupujte ty nejúspornější.

Jaký je rozdíl mezi spotřebiči A+ versus A+++?

Pokud teď ale máte „zbytečné“ peníze na výměnu svého chladicího parku, je to určitě dobrá investice u chladniček. Z tabulky vidíte, že lednička nejúspornější třídy A+++ je o celou čtvrtinu úspornější než model, který má jen o jedno plus méně. A ve srovnání se spotřebou chladničky A+ má tento šampión téměř poloviční spotřebu. Nyní už zoufale špatná třída D je na tom ještě mnohem hůře. Pořád ale buďme racionální. Když budete chtít nahradit A+ za skvělou ledničku A+++, ušetříte na elektřině 6 tisíc korun, ale až za deset let provozu! To prostě nový stroj samo o sobě nezaplatí. Navíc připočítejte dopravu, likvidaci, starosti a hromadu odpadu, kterou tím vyprodukujete.

Nezapomínejte ani na babské rady

Starý dobrý selský rozum funguje vždy. Při vaření myslete na:

  Výběr správných hrnců.
  Výběr odpovídající velikosti plotýnky na konkrétní hrnec.
  Množství jídla, jaké připravujete (nevařte vždy plnou konvici vody, když chcete jeden čaj, jen „do zásoby“).
  Používejte pokličky a tlakové hrnce.
  Zkontrolujte si kvalitu nádobí. Těsní hrnec, sedí poklička, není tvar nádoby na úkor efektivity?
  Jídlo nechávejte dojít v hrnci nebo v peřinách. Elektrický sporák vypínejte klidně dřív. Zbytkové teplo funguje ještě dlouho.
  Naopak chladničku mějte v co nejstudenější místnosti. Každý stupeň, o který při chlazení musí bojovat, vás stojí peníze dvakrát.

Myslete také na to, že mikrovlnka je výhodná jen pro malé a střední množství jídla. U větších porcí rozkmitávání molekul ztrácí na efektivitě a je lepší použít sporák.

A ještě agresivnější rady:

  Na vodovodní baterii používejte perlátory vody, které vám vodu „našlehají“ a ušetříte za vodu.
  Vodu neohřívejte na sporáku, ale v rychlovarné konvici.
  Na noc v zimě zatáhněte závěsy. Ušetříte za teplo.

O nás: Kalkulátor.cz je srovnávač ceny elektřiny a plynu. Je to první projekt podobného typu v ČR, který je opravdu fér. Na Kalkulátoru všechny výpočty srovnání dodavatelů elektřiny, nebo plynu fungují okamžitě, nemusíte se přitom bát otravných telefonátů. Spočítejte si svou slevu ihned v našem kalkulátoru energií.