Michaela Kadlecová  | 23. 11. 2022

Vyplatí se půjčka na Vánoce?

Vánoc se blíží, neodmyslitelně k nim patří i dárky. Letošní Vánoce budeme mít kvůli inflaci a zdražování na dárky méně peněz. Vyplatí se pořizovat si vánoční dárky na půjčku?

Vánoce se v mnoha rodinách neobejdou bez kupy dárků pod stromečkem. Češi zcela běžně vynakládají na dárky deseti tisíce korun, na což většina obyvatelstva nemá příjmy. Nákupy pak řeší půjčkou. Dárek udělá radost jen na chvíli, ale půjčku je třeba splácet velmi dlouho. Je vhodné si na dárky půjčovat?

Chcete najít důvěryhodnou půjčku?

Využijte naše srovnání půjček, ve kterém stačí zadat částku, kterou si chcete půjčit a počet měsíců, po které chcete splácet. Spolupracujeme jen s ověřenými partnery.

Za Vánoce chceme dát více jak 13 000

Ačkoliv se často hovoří o tom, že letošní Vánoce budou chudé, podle průzkumu České bankovní asociace to tak nevypadá. Za vánoční dárky Češi plánují utratit přes 7,5 tisíce korun (7513Kč), dalších 3,5 tisíce korun (3403 Kč) za jídlo a pití a přes 2700 (2719 Kč) za vánoční výzdobu. Celkem tak chtějí vydat za Vánoce v průměru 13 635 korun. To je zhruba o 1 000 korun více, než tomu bylo v loňském roce, kdy Češi za Vánoce utratili v průměru 12 672 korun. Půjček na vánoční dárky se lidé spíše bojí. Méně ti mladší do 34 let. Zatímco v loňském roce si na vánoční útraty půjčil každý desátý Čech, letos půjčku plánují jen 3 % dotazovaných. Nejčastěji si chtějí půjčit do 10 000 korun. „Je dobře, že lidé jsou při plánování vánočních výdajů obezřetní a drtivá většina z nich by se kvůli dárkům nezadlužila. I tak ale doporučujeme opatrnost. Je dobré vždy zvážit, jestli na splácení takového závazku mám prostředky, popřípadě si velmi dobře vybrat poskytovatele takové půjčky. Dobré je vždy přesně zjistit kolik za svou půjčku zaplatím“, upozorňuje Filip Hanzlík, hlavní právník a gestor pro spotřebitelské otázky České bankovní asociace.

Přečtěte si: Lidé půjčují lidem aneb p2p půjčky

Jak je půjčka výhodná?

Půjčka, nebo úvěr neobnáší jen to, že musíte vrátit půjčené peníze. Za půjčku platíte úrok, ale i další poplatky. Pro posouzení toho, kolik vás bude půjčka v důsledku stát, se využívá ukazatel RPSN, což je zkratka z výrazů „roční procentní sazba nákladů“. Jde o komplexní údaj, takže vypovídá o celkových nákladech na půjčku, tedy včetně poplatků za čerpání půjčky, zpracování žádosti o půjčku, nebo za vedení účtu k úvěru. Jde o procentuální podíl, který spotřebitel zaplatí během roku, na celkové hodnotě půjčky. Čím je RPSN nižší, tím je půjčka levnější. Půjčky, které se nabízejí coby menší půjčky na běžnou spotřebu, třeba na vánoční dárky, mají RPSN poměrně vysoké a patřičně se tedy prodraží. Pokud spotřebitel přestane splácet, hrozí mu vážné problémy. Mohou platit tak velké sankce, které budou mnohem vyšší než původní dluh, že nakonec jejich dluh skončí v exekuci.

Nepřehlédněte: Pozor na dluhovou past. Jak si půjčovat odpovědně?

Půjčka nemá být pro každého

Půjčku by neměl obdržet kdokoliv, ale pouze ten, kdo má dostatečné prostředky, aby ji splácel. Proto si banka, nebo nebankovní společnost vždy dopředu prověří toho, kdo o půjčku žádá. Pro posouzení bonity žadatele potřebuje banka znát jeho příjmy, které se prokazují potvrzením od zaměstnavatele, posledním daňovým přiznáním, nebo výpisem z účtu. Dále se posuzují finanční závazky žadatele, to jsou veškeré splátky úvěrů, půjček, kontokorentu, kreditních karet a vyživovací povinnosti. Banky si zjišťují bonitu žadatele o půjčku vždy, stejně jako solidní nebankovní společnosti. Pokud nebankovní společnost nepožaduje toto prověření, je to známka toho, že půjde o velmi drahou půjčku, která může být nastavena i tak, že je velmi těžké ji splatit. Proto by i žadatelé měli prověření bonity chápat jako službu, která pomáhá i jim. Pokud banka, či nebankovní společnost udělení půjčky zamítne, znamená to, že jejím splácením by se mohl žadatel dostat do velmi vážných až existenčních problémů.

Jak na vánoční dárky bez půjčky?

Pokud máte na vánoční dárky jen velmi málo finančních prostředků, i tak si můžete připravit hezké Vánoce a své blízké potěšit. A ačkoliv se i prodejci mohou přetrhnout a nabízejí například zaplacení dárků až později, nebo rozložení útraty do splátek, je vhodné kupovat to, na co máte právě prostředky. Ostatně smyslem vánoc přece není ohromit druhé dárky vysoké hodnoty, ale hlavně je potěšit. Jako dárky skvěle poslouží například vaše domácí produkty, které jste vytvořili z výpěstků ze zahrádky. Domácí marmelády a šťávy jsou mnohem lepší než ty, které koupíte v obchodě, věnovat můžete i usušené ovoce, nebo vyloupané ořechy, které umístíte do dózy a tu ozdobíte. Směs sušeného ovoce spolu se sušenými šípky, skořicí a dalším kořením a bylinami můžete darovat coby čajovou směs. Uvařte domácí vaječný koňak a ten předejte v ozdobené lahvi. Pokud umíte plést, pochlubte se svými výtvory. Pamatujte také na to, že i když darujete naprostou maličkost, ale pěkně ji zabalíte, potěší obdarovaného podobně jako drahá věc. Pokud se dárek skládá z několika částí, zabalte každou z nich zvlášť a radost tak ještě znásobíte.

NačítámNačítám