Michaela Kadlecová  | 6. 6. 2022

Chystáte se autem do zahraničí? Jak se správně pojistit?

Léto je před námi. Minimálně v Evropě pandemie nehrozí, takže má cestování zase zelenou. Mnoho z nás se chystá na dovolenou vyjet autem, což nám dává na jednu stranu svobodu, na druhou stranu nás ale může jakákoliv porucha dostat do potíží. Jak se před nesnázemi pojistit?

Podle údajů statistického úřadu na dovolenou vyrážíme nejčastěji autem, našim cílem je typicky Itálie, nebo Chorvatsko. I to sebespolehlivější vozidlo se ale může rozbít, či se přihodit cokoliv nepříjemného, co se řeší méně snadno než doma. Pokud se chystáte do zahraničí, samozřejmostí je cestovní pojištění, které řeší nesnáze, které se přihodí vám. Co ale karamboly, které potkají vaše vozidlo, existuje cestovní pojištění auta, nebo cestovní pojištění osob a auta? Pokud si chcete pojistit cestu na dovolenou autem k moři, je třeba využít buď havarijní pojištění, nebo připojištění k povinnému ručení, případně připojištění k cestovnímu pojištění. Připojištění k cestovnímu pojištění nabízejí jen některé pojišťovny, takto si lze připojistit asistenční služby vozidla, které některým cestovatelům postačí. Pojišťovna jim sice takto nenahradí poničení vozidla, ale nechá jim vozidlo odtáhnout, přivolá mechanika, nebo poskytne palivo, když došlo, odemkne auto, či vymění pneumatiku.

Jak na pojištění auta v zahraničí?

Zkontrolujte rozsah asistenčních služeb vašeho povinného ručení a jeho platnost.
Pokud máte uzavřené havarijní pojištění, prověřte jeho platnost, rozsah asistenčních služeb a jejich limity.
Pokud nemáte zahrnuté dostatečné asistenční služby, pořiďte si je jako technickou asistenci k cestovnímu pojištění

Přečtěte si: Jak na pojištění auta proti krádeži?

Jak si sjednat havarijní pojištění?

Díky naší kalkulačce havarijního pojištění si auto pojistíte rychle, online a za opravdu výhodné ceny. Zadejte pouze registrační značku a během chvilky zjistíte, jaké ceny havarijního pojištění vám nabízíme.

Povinné ručení a dovolená

Pro každé motorové vozidlo je nutné uzavřít povinné ručení, nebo také pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Toto pojištění kryje škody, které způsobíte při nehodě druhé straně. Platí povinné ručení i v zahraničí? Pokud se budete pohybovat po Evropské unii, máte jistotu, že i zde bude toto pojištění platné. Dokladem k povinnému ručení je tzv. zelená karta. Ačkoliv u nás stačí mít zelenou kartu v digitální podobě, do zahraničí vám doporučujeme ji vždy mít vytištěnou. Na zelené kartě je uvedený veškerý výčet států, ve kterých povinné ručení platí a kde se tedy můžete spolehnout na to, že vaše pojišťovna za vás škodu druhé straně uhradí. Značka daného státu nesmí být na zelené kartě přeškrtnutá, tak se ujistíte, že váš pojistitel na daném území škodu skutečně uhradí. V následujícím výčtu najdete všechny státy, kde může zelená karta platit, ačkoliv záleží na konkrétních podmínkách pojistitele. Zcela speciální podmínky platí rozhodně v Kosovu, kde je nutné uzavřít tzv. hraniční pojištění, které slouží jen k pojištění škod, které zde způsobíte.

Nepřehlédněte: Cena ojetých vozů stoupá, kdy má smysl havarijní pojištění?

Připojištění k povinnému ručení do zahraničí

Pokud se chystáte do zahraničí a nemáte sjednané havarijní pojištění, lze si pořídit připojištění k povinnému ručení. Takto si lze připojistit například nevynucenou havárii, kdy havárii nahlásíte své pojišťovně, ta vám okamžitě škodu proplatí a proplacení škody si vyřídí s viníkem nehody. Při pobytu v zahraničí ale spíše než možné škody většina z nás řeší to, zda mu někdo pomůže v nouzi, což je účel asistenčních služeb.

Kde platí zelená karta: Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Irsko, Island, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovenská republika, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, další státy stanovené prováděcí vyhláškou ministerstva financí (Albánie, Andorra, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Monako, San Marino, Severní Makedonie, Srbsko, Švýcarsko, Turecko, Ukrajina, Vatikán, Velká Británie), Ázerbájdžán, Bělorusko, Írán, Moldavsko, Maroko, Rusko, Tunisko.

Info: Elektronická zelená karta? V mobilu obstojí i u policie

Havarijní pojištění v zahraničí

Zatímco povinné ručení platí automaticky i v mnoha dalších zemích, havarijní pojištění uzavíráte buď na Českou republiku, nebo i na další země. Před cestou si proto prověřte, kde všude vaše havarijní pojištění platí. Díky havarijnímu pojištění získáte náhradu, pokud vaše vozidlo dojde k úhoně například kvůli živlům, vandalům, nebo pokud je vám vozidlo ukradeno. Výčet rizik si volí pojištěný, většinou se toto pojištění sjednává ve variantě all risks, které kryje všechny zmíněné případy. Pro cesty do zahraničí lze sjednat také krátkodobé havarijní pojištění, pro většinu řidičů mají význam ale místo náhrady škod, které havarijní pojištění poskytuje, hlavně asistenční služby.

Asistenční služby v zahraničí

Asistenční služby v zahraničí jsou dostupné jak pro povinné ručení, tak pro havarijní pojištění. Liší se jejich rozsah a limity. Limity jsou stanovené pro základní asistenci, která zahrnuje odtah do autoservisu, v základní variantě jde o odtah do nejbližšího servisu, v nejdražší variantě pojištění auta pak do nejbližšího autorizovaného servisu, či opravu na místě. Asistenční služby dále zahrnují opravu vozidla, případně odvoz vozidla ze zahraničí v určitém limitu, doplnění paliva, nabití baterie apod. Asistenční služby mají v zahraničí velký význam. Pokud se ocitnete v místě, kde se neorientujete tak dobře jako doma a neumíte místní jazyk, jistě vám přijde vhod, pokud se obrátíte na českou asistenční linku, odkud vám přivolají pomoc. Asistenční služby jsou tedy tou hlavní součástí pojištění, kterou řidiči v zahraničí poptávají. Pokud vaše havarijní pojištění nenabízí dostatečnou asistenci v zahraničí a vy nechcete havarijní pojištění jen kvůli dovolené rozšiřovat, pak je možné si sjednat tzv. technickou asistenci k cestovnímu pojištění. Tu si pořizujete stejně jako cestovní pojištění na určité období, které si sami stanovíte a pro určité země. Díky technické asistenci se nemusíte obávat, že vás auto nechá na holičkách. Vyřešíte tak jakoukoliv zapeklitou událost, vždy stačí pouze zavolat na českou asistenční linku.

Chcete si sjednat cestovní pojištění?

Sjednejte si cestovní pojištění online na Kalkulátor.cz! Pojistíte se během chvilky, třeba cestou na letiště. Pojistit se můžete, i když jedete do zahraničí sportovat.

Pojištění střešního boxu – rakve

Zavazadlový prostor vozu často nestačí, proto si mnoho majitelů vozidel montují ještě na střechu vozu tzv. rakev – střešní box. Většina pojišťoven považuje tento prostor se považuje za zavazadlo, pro pojištění střešního boxu je třeba sjednat pojištění zavazadel, které se sjednává v rámci havarijního pojištění. Dopředu je ale třeba upozornit, že pro toto pojištění platí velké množství výluk a že ho zdaleka nenabízejí všechny pojišťovny. Pokud necháte střešní box na vozidle s obsahem přes noc, nepojistí vám jeho obsah žádná pojišťovna.

Jak si připravit auto na dovolenou

Pojištění je základ, které vám dodá na klidu, ale jistě je vhodné všem nehodám předcházet. Před cestou byste měli své vozidlo důkladně prověřit, ať už v autoservisu, nebo sami. Na co byste neměli zapomenout a jak si připravit auto na dovolenou?

• Zkontrolujte kola vozidla. Prověřte hloubku dezénu pneumatik, neměl by být hlubší než 1,6 mm, tlak vzduchu v pneumatikách. Pokud jedete plně naloženým autem, měla by být tato hodnota o 10 – 15 % vyšší, než udává výrobce vozidla.

• Otevřete kapotu auta a zkontrolujte hladinu technických kapalin, chladicí, brzdové kapaliny a vody do ostřikovačů, motorového olej a stav paliva.

• Prověřte funkčnost klimatizace.

• Případně nechte prověřit všechny vyměnitelné součásti, jako jsou například svíčky, nebo žárovky.

• Nastudujte případné zvláštnosti v dopravních předpisech dané země.

• Zjistěte, co vše patří k povinné výbavě v dané zemi, (zjistěte například jak na cestování autem v Norsku).

NačítámNačítám