Krach Bohemia Energy. Co radíme zákazníkům Bohemia Energy?

Skupina Bohemia Energy oznámila ukončení činnosti

Dodavatel Bohemia Energy a další firmy ze skupiny Bohemia Energy Entity ukončily svoji činnost. Kvůli tomu přijde o svého dodavatele elektřiny více než milion zákazníků. Co mohou klienti Bohemia Energy dělat?

Jako nejlepší rychlou pomoc jsme pro vás připravili jsme pro vás zrychlený přechod od dodavatele ze skupiny Bohemia Energy
Více informací

Krach skupiny Bohemia Energy

„S politováním Vám musíme oznámit, že skupina BOHEMIA ENERGY ukončuje s okamžitou platností dodávky elektřiny a plynu na českém energetickém trhu. K tomuto razantnímu kroku nás přiměl přetrvávající extrémní růst cen energií na velkoobchodních trzích, kdy cena obou dodávaných komodit, je nyní třikrát vyšší, než byla v loňském roce. Vždy jsme se pro Vás snažili zajistit co nejvýhodnější podmínky, ale tento bezprecedentní nárůst nám to již nadále neumožňuje,“ vysvětluje ukončení činnosti Bohemia Energy dodavatel elektřiny. Stejné vysvětlení uvádí také dodavatelé X energie, ČS Energy, Comfort Energy a Europe Easy Energy.

„Pro nás je vývoj situace u Bohemia Energy pochopitelný, protože problémy u tohoto dodavatele gradovaly. Poté, co zcela bezprecedentně zrušil svým klientům fixované tarify a ukončil svou činnost na Slovensku, bylo očekávatelné, že současnou situaci nedokáže Bohemia Energy řešit a nákup elektřiny na velkoobchodním trhu financovat. Zákazníkům této skupiny, do které patří ještě X energie, ČS Energy, Comfort Energy a Europe Easy Energy, již dva týdny radíme, aby od takového dodavatele včas odešli a našli si dodavatele důvěryhodného, který hraje fér a který se postaral o nákup elektřiny včas dopředu,“ uvádí ředitel sekce Energo společnosti Kalkulátor.cz Lukáš Kaňok.

Po ukončení činnosti Bohemia Energy převezme zákazníky dodavatel poslední instance (DPI)

Zákazníci celé skupiny Bohemia Energy po krachu tak skončí u tzv. dodavatele poslední instance. „Dodávky energií bude pro Vás zajišťovat tzv. Dodavatel poslední instance, a to po dobu následujících 6 měsíců. Právo zajištění kontinuální dodávky prostřednictvím Dodavatele poslední instance Vám vzniká ze zákona a nemusíte se tak obávat přerušení dodávek do Vašich odběrných míst,“ informuje Bohemia Energy. „Právě v této době se ukazuje, že je rozumné hlídat si neustále, od koho zákazník odebírá elektřinu. Bohemia Energy nebyla malým dodavatelem, přes to se dostala do problémů,“ upozorňuje Lukáš Kaňok. Co to pro zákazníky Bohemia Energy a dalších dodavatelů znamená? Do šesti měsíců si musí najít nového dodavatele elektřiny. Pokud tak neučiní, budou patřit mezi tzv. černé odběratele, jejich odběr elektřiny bude tedy neoprávněný. Je třeba reagovat co nejdříve, na druhou stranu jistě s rozvahou.

13/10/2021: Podle informací OTE, došlo ke dni 13/10 pro zákazníky skupiny Bohemia Energy ke změně dodavatele a byla zahájena dodávka elektřiny dodavatelem poslední instance.

Kdo jsou DPI (Elektřina)- dodavatelé poslední instance pro elektřinu

Dodavatel poslední instance se liší podle distribučního území. To znamená, že podle vašeho distributora zjistíte i vašeho dodavatele poslední instance.

  ČEZ (ČEZ Prodej, a.s.)
  E.ON (E.ON Energie, a.s.)
  Pražská energetika (Pražská energetika, a. s.)

Kdo jsou DPI (Plyn) - dodavatelé poslední instance pro plyn

Dodavatel poslední instance pro plyn odpovídá vašemu distribučnímu území. To znamená, že podle vašeho distributora zjistíte i vašeho dodavatele poslední instance.

  Innogy (innogy Energie, s.r.o.)
  E.ON (E.ON Energie, a.s.)
  Pražská plynárenská (Pražská plynárenská, a.s.)

Jaké budou ceny u dodavatelů poslední instance?

Zákazníky Bohemia Energy čeká určitě cenový šok. Například ČEZ (jako DPI) nabízí elektřinu v nejběžnější distribuční sazbě D02d za cenu 5 720 korun za MWh s DPH. V případě plynu jde o cenu u kolem 4 000 Kč s DPH. Ceny dodavatelů poslední instance právě zpracováváme, zároveň čekáme na vývoj vyjednávání mezi DPI, ERU a vládou. Více o cenách DPI (dodavatelů poslední instance) sledujte zde.

Jak uvádí Innogy Energie a.s. na svém webu: "Jsme připraveni řešit situaci zákazníků po zkrachovalém dodavateli ve spolupráci s Energetickým regulačním úřadem a Ministerstvem průmyslu a obchodu. Uděláme maximum pro zajištění plynu pro zákazníky, kteří se dostanou do režimu dodavatele poslední instance (DPI), nicméně cena pro tyto zákazníky se bude odvíjet v souladu s cenovou regulací na základě tzv. věcně usměrňovaných cen od aktuálních tržních cen, které jsou v současnosti extrémně vysoké a jejichž výše je objektivně mimo náš vliv. Aktuální cena v režimu DPI atakuje hranici 4 000 Kč/MWh bez DPH. Zákazník s rodinným domkem, který plynem vytápí, může do konce topné sezóny protopit více než 60 tisíc korun."

Co radí Kalkulátor.cz zákazníkům Bohemia Energy, X energie, ČS Energy, Comfort Energy a Europe Easy Energy?

Najít si nového dodavatele elektřiny není v této situaci snadné. Noví zákazníci i velkých dodavatelů, jako je ČEZ, EON a PRE, musí strpět opravdu vysoké ceny za kwh. Naštěstí lze stále ještě najít dodavatele, který drží ceny na rozumné úrovni a poskytuje stabilitu. S jeho vyhledáním zákazníkům rádi pomůžeme. Odběratelů, kteří hledají v současné době nového dodavatele, je mnoho. Pokud mezi ně patříte i vy, nabízíme vám zrychlené řízení, díky kterému můžete získat smlouvu u nového dodavatele již během několika dnů.

  Okamžitě si začít hledat nového dodavatele elektřiny.
  Připravte si k ruce poslední vyúčtování elektřiny, které vyfoťte mobilním telefonem.
  Pošlete e-mail na info@kalkulator.cz s předmětem Odchod od Bohemia Energy.
  Do e-mailu vepište své jméno, příjmení, rodné číslo, adresu odběrného místa, kontakt na vás a přiložte ofocené vyúčtování.
  Během dvou dnů obdržíte od Kalkulátor.cz zrychlenou nabídku tarifu od nového dodavatele spolu s návrhem smlouvy. Pokud s touto nabídkou souhlasíte, odpovězte a spolu vše urychleně dořešíme.
  Na Kalkulátor.cz nyní řešíme obrovské množství poptávek. Díky tomu, že vše řádně odešlete, je možné získat nového dodavatele v co nejkratší možné době, většinou již do druhého dne.

Časté otázky - krach Bohemia Energy