Co kryje a nekryje povinné ručení?

Povinné ručení kryje škodu na majetku, zdraví i životě třetích osob, kterou způsobí řidič svým vozidlem při nehodě, proto se nazývá také pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Toto pojištění auta je povinen si sjednat každý majitel, nebo provozovatel vozidla, bez povinného ručení nesmí vozidlo vjet na komunikace. Povinné ručení tedy kryje úhradu škody vzniklé usmrcením účastníka nehody, poškozením, zničením, nebo ztrátou věci, úhradu ušlého zisku, nebo úhradu za spojené právní zastoupení. Některé pojišťovny hradí v rámci povinného ručení další služby, například odtah vozidla poškozeného, i viníka, v rámci připojištění pak poškrábání předního skla apod. V případě, že viník řídil pod vlivem alkoholu, či omamných látek, vozidlo nesplňovalo normy STK, jelo na závadné palivo, vůz měl konstrukční vadu, nebo bylo vozidlo užíváno špatným způsobem (jízdou ve špatném terénu), pak pojišťovna škodu poškozenému uhradí, ale po viníkovi bude požadovat náhradu vzniklé škody.

Z povinného ručení naopak nelze hradit škody, které vznikly na majetku viníka nehody. Tyto škody spadají si lze nechat proplatit díky havarijnímu pojištění.Podobné často kladené otázky

Objevte více v Magazínu Kalkulátor.cz

Virtuální platební karty: Co to je a jak je používat?

Virtuální platební karty: Co to je a jak je používat?

Platební karty už v mnoha peněženkách definitivně nahradily dříve mnohem oblíbenější hotovost. Pokrok jde ale ještě dál – a i plastové karty se pomalu stávají minulostí. Čím dál populárnější jsou jejich virtuální alternativy, díky kterým můžete platit mobilem nebo hodinkami. Pro platby u online obchodníků jsou pak k dispozici i jednorázové virtuální karty, které zvyšují bezpečnost každé transakce.

Konsolidace půjček: Kdy se vám sloučení úvěrů vyplatí a s čím je třeba počítat?

Konsolidace půjček: Kdy se vám sloučení úvěrů vyplatí a s čím je třeba počítat?

Konsolidace je zjednodušeně sloučení několika půjček do jedné. Tím, že nebudeme úvěry splácet více společnostem, tak je jednak dostaneme lépe pod kontrolu, ale hlavně nebudeme platit všechny poplatky a v některých případech pak může dojít i ke snížení měsíční splátky, takže docílíme zajímavé úspory. Konsolidace je proto velmi dobrým nástrojem ve chvíli, kdy se vám půjčky tak trochu vymykají z ruky a vy ztrácíte nejen přehled, ale třeba i schopnost splácet. Jen si to všechno nezapomeňte dobře spočítat.

Jak získat lepší cenu energií aneb Boj o zákazníky pokračuje

Jak získat lepší cenu energií aneb Boj o zákazníky pokračuje

Každoročně mění svého dodavatele až 400 tisíc odběrných míst. Zdánlivě složitý proces je ve skutečnosti velmi jednoduchý – a v ročním vyúčtování může přinést i desetitisícové úspory. Jak tedy získat lepší cenu, ať už u stávajícího, nebo nového dodavatele?