Povinné ručení kryje škodu na majetku, zdraví i životě třetích osob, kterou způsobí řidič svým vozidlem při nehodě, proto se nazývá také pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Toto pojištění auta je povinen si sjednat každý majitel, nebo provozovatel vozidla, bez povinného ručení nesmí vozidlo vjet na komunikace. Povinné ručení tedy kryje úhradu škody vzniklé usmrcením účastníka nehody, poškozením, zničením, nebo ztrátou věci, úhradu ušlého zisku, nebo úhradu za spojené právní zastoupení. Některé pojišťovny hradí v rámci povinného ručení další služby, například odtah vozidla poškozeného, i viníka, v rámci připojištění pak poškrábání předního skla apod. V případě, že viník řídil pod vlivem alkoholu, či omamných látek, vozidlo nesplňovalo normy STK, jelo na závadné palivo, vůz měl konstrukční vadu, nebo bylo vozidlo užíváno špatným způsobem (jízdou ve špatném terénu), pak pojišťovna škodu poškozenému uhradí, ale po viníkovi bude požadovat náhradu vzniklé škody.
Z povinného ručení naopak nelze hradit škody, které vznikly na majetku viníka nehody. Tyto škody spadají si lze nechat proplatit díky havarijnímu pojištění.
Jaký je rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním?
Z čeho se skládá cena povinného ručení?
Můžu si pojistit i vybavení v garáži nebo kůlně?
Velcí dodavatelé v loňském roce několikrát zlevňovali a mluví i o dalším poklesu cen, výrazněji pak nerostly ani distribuční poplatky. Na první pohled by se tak mohlo zdát, že se vyplatí mít nefixované ceny a užívat si dalších poklesů v reálném čase. Je tam ovšem jedno velké ALE. Ani po zlevnění se zákazníci se smlouvou na dobu neurčitou nedostali na sazby, které mají domácnosti s fixovanými cenami.
Zima, sníh, sluníčko a aperol nebo bombardino na alpských svazích. Co může být lepšího? Jenže s výletem do hor se často pojí i doprava autem a následné lyžování. A u obou těchto aktivit už může být s drinkem problém. Tak si pojďme zopakovat, co si můžete dovolit v Česku nebo zahraničí, aniž byste zbytečně riskovali.
Každý operační systém má své příznivce i odpůrce. Často se pak vedou boje o to, který je skutečně lepší nebo jestli se vyplatí přechod z Androidu na iOS. To je na jednu stranu velmi subjektivní záležitost, protože každému přirozeně vyhovuje něco jiného, našlo by se ale i pár zcela objektivních odlišností, které při výběru mohou pomoci. Tak na ně pojďme kouknout.