Co kryje a nekryje povinné ručení?

Povinné ručení kryje škodu na majetku, zdraví i životě třetích osob, kterou způsobí řidič svým vozidlem při nehodě, proto se nazývá také pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Toto pojištění auta je povinen si sjednat každý majitel, nebo provozovatel vozidla, bez povinného ručení nesmí vozidlo vjet na komunikace. Povinné ručení tedy kryje úhradu škody vzniklé usmrcením účastníka nehody, poškozením, zničením, nebo ztrátou věci, úhradu ušlého zisku, nebo úhradu za spojené právní zastoupení. Některé pojišťovny hradí v rámci povinného ručení další služby, například odtah vozidla poškozeného, i viníka, v rámci připojištění pak poškrábání předního skla apod. V případě, že viník řídil pod vlivem alkoholu, či omamných látek, vozidlo nesplňovalo normy STK, jelo na závadné palivo, vůz měl konstrukční vadu, nebo bylo vozidlo užíváno špatným způsobem (jízdou ve špatném terénu), pak pojišťovna škodu poškozenému uhradí, ale po viníkovi bude požadovat náhradu vzniklé škody.

Z povinného ručení naopak nelze hradit škody, které vznikly na majetku viníka nehody. Tyto škody spadají si lze nechat proplatit díky havarijnímu pojištění.



Podobné často kladené otázky

Objevte více v Magazínu Kalkulátor.cz

Nejlepší mobily do 10 000 Kč

Nejlepší mobily do 10 000 Kč

Mobily do 10 000 Kč představují takovou zlatou střední cestu. Za “desítku” dnes pořídíte telefon s velmi slušnou výbavou. Takový mobil je určený pro středně náročné uživatele, kteří chtějí hezké fotky z dovolené, tráví dost času na sociálních sítích, někdy si zahrají hru a očekávají plynulost systému. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší mobily střední třídy. Jste zvědaví, o které modely jde?

Přejít na detail článku
Investice do úsporné LED žárovky se vyplatí. I ve sklepě

Investice do úsporné LED žárovky se vyplatí. I ve sklepě

Máte sklep? A mohli bychom vidět, jaké tam máte žárovky? Možná patříte mezi ty, kteří nechtějí „zbytečně“ investovat do LED žárovky a raději sází na staré poctivé „šedesátky“. Stejně jako jedna naše klienta, říkejme jí třeba paní Jaroslava, která kvůli jedné žárovce zbytečně zaplatila 3.000 Kč na energiích. Ale hezky popořádku.

Přejít na detail článku
Jak obejít geoblokace a legálně sledovat zahraniční obsah?

Jak obejít geoblokace a legálně sledovat zahraniční obsah?

Známe to asi všichni. Chceme si na dovolené u moře pustit český sportovní kanál nebo filmovou klasiku na Netflixu, ale vyskočí chybová hláška, která upozorňuje na nedostupnost daného programu. To samé se stane, když v Česku chceme kouknout na zahraniční vysílání. Některé stránky zkrátka využívají takzvané geoblokace, které omezují jejich spuštění v zahraničí. Stát se to může i u některých YouTube videí nebo třeba online her. Geoblokaci ale můžete poměrně snadno obejít – a hned si řekneme jak.

Přejít na detail článku