Klára Kropáčková | 7. 11. 2020

Jak probíhá změna dodavatele energií? Jaká jsou vaše spotřebitelská práva a na co si dát pozor?

Změna dodavatele energií není žádná kovbojka. Právo na to, vybrat si vlastního dodavatele plynu, nebo elektřiny, má každý spotřebitel už od roku 2007. Bohužel ne pokaždé projde změna bez problémů. Jak taková změna dodavatele energií probíhá? Na co si dát pozor?

Aktualizujeme:

Změna dodavatele není po krachu mnohých dodavatelů elektřiny snadná. Mnozí zákazníci se ocitli po ukončení činnosti svého dodavatele elektřiny u tzv. dodavatele poslední instance. U toho ale musí strpět opravdu vysoké ceny za kilowatthodinu, které jsou až trojnásobně vysoké. Proto je důležité si co nejdříve najít nového dodavatele elektřiny. Mnozí dodavatelé ale dnes už nové zákazníky nepřijímají. Koho tedy zvolit? Právě pro tyto případy jsme připravili zrychlený přechod k novému dodavateli elektřiny. 

Smlouva na dobu určitou nebo neurčitou?

Pokud uvažujete nad změnou dodavatele elektřiny nebo plynu, je vhodné si nejprve zjistit, jaký druh smlouvy jste se svým současným dodavatelem uzavřeli. Při odstupu od smlouvy na dobu určitou můžete narazit na nejeden problém. Čekat na vás může třeba pokuta ze předčasné odstoupení od smlouvy, a to nebývá pár korun. Je velmi vhodné si nejprve řádně prozkoumat podmínky své smlouvy.

A navíc za nic. Sami si spočítejte na Kalkulátor.cz, o kolik ušetříte přímo vy. Trvá to dvě minutky a vše jde plně online bez telefonování a nebo vyzvídání vašich osobních dat.

Přečtěte si: Mohu odstoupit od smlouvy při nesouhlasu s novými cenami?

Jste zákazníkem dodavatele, který ukončil svou činnost?

Okamžitě si najděte seriózního dodavatele elektřiny, připravte si poslední vyúčtování a Kalkulátor.cz vám pomůže.

Detaily smluv o změně dodavatele elektřiny nebo plynu

Největší motivací pro změnu dodavatele plynu nebo dodavatele elektřiny obvykle bývá úspora peněz. Není od věci ověřit si, jaké služby společně s dodávkami sjednáváte. Jde například o služby instalatéra, zámečníka nebo pojištění. Je totiž možné, že takové služby ani nevyužijete, nebo není jasně stanovený jejich rozsah. Další důležitou položkou jsou smluvní pokuty a další platby, které mohou být ve smlouvě obsaženy. Vždy si tedy zkontrolujte obchodní podmínky smluv!

Retenční nabídky a jak se jim vyvarovat

Co to je retenční nabídka? Jde o levnější a zdánlivě výhodnější nabídku, kterou vám váš současný dodavatel nabídne, když se pokusíte přejít k dalšímu dodavateli energií. Většinou půjde o lehce výhodnější nabídku energií než je ta, kterou jste si vyhlédli. Důležité je pořádně si přečíst a zkontrolovat jak cenu, tak i další podmínky smlouvy, jako například smluvní pokuty, podmínky odstoupení a další poplatky - ty se totiž mohou opravdu výrazně lišit!

Jak probíhá přechod od jednoho dodavatele k druhému?

Pro poklidnou změnu dodavatele energií máte dvě možnosti. Můžete smlouvu o dodávkách elektřiny svému stávajícímu dodavateli vypovědět sami a poté uzavřít smlouvu s novým dodavatelem. V praxi to ale většinou funguje tak, že svému novému dodavateli udělíte plnou moc a ten za vás vypoví vaši starou smlouvu a uzavře novou. Energii od nového dodavatele začnete odebírat do tří měsíců. Změna dodavatele je pouze administrativní, technik u vás nemá žádnou práci. Nejde o nic nepříiemného, změna dodavatele se obejde bez trapných chvilek, pro dodavatele jde o běžnou situaci.

Běžné problémy při změně dodavatele energií

Někteří dodavatelé na své odběratele, kteří chtějí přejít zkouší různé podvodné praktiky, jako například tu, že jim nechtějí sdělit, kdy přesně jim končí smlouva. Podle energetického zákona ale máte právo vědět všechny informace týkající se vaší smlouvy!

Běžným problémem je, že o změnu žádá jiná osoba, než smlouvu uzavřela. V tomto případě je potřeba nejdříve podat žádost o přepis odběrného místa na jinou osobu. Za změnu dodavatele energií neplatíte žádné poplatky. Zároveň elektřina nepřestane fungovat.

Když chci změnit dodavatele plynu, nebudou mi muset doma bourat nějaké potrubí?

Potřebuji nový elektroměr?

Jaké informace potřebuji k změně dodavatele?

Černý odběr

Někdy dojde k případu, že vám skončí smlouva s původním dodavatelem a ještě nezačala smlouva s novým. V tomto případě jde o tzv. černý odběr, který je trestný a takoví odběratelé se často mohou těšit na tučnou pokutu.

Na co si dát pozor při změně dodavatele energií?

Vypočítejte si, zda je výhodné smlouvy vypovědět předčasně
Zkontrolujte si závěrečné vyúčtování vašeho původního dodavatele. Může dojít k chybě a platby od vašeho předchozího a nového dodavatele se překrývají. Za jeden měsíc byste zbytečně platili dvakrát. V takovém případě určitě vyúčtování reklamujte.
Zkontrolujte si, jestli novou smlouvu uzavíráte na dobu určitou nebo neurčitou. Celkově nedoporučujeme uzavírat smlouvu na dobu určitou na delší dobu než jeden rok.
Starý dodavatel má povinnost povědět vám, kdy vám končí smlouva. Jako spotřebitel máte právo na to vědět VŠECHNY informace týkající se vaší smlouvy.

Přečtěte si: Nepřijdu při častých změnách dodavatelů energií o bonusy?

Jak funguje přechod k novému dodavateli?

O nás: Kalkulátor.cz srovnává ceny elektřiny a plynu. Je to první projekt podobného typu v ČR, který je opravdu fér. Na Kalkulátoru všechny výpočty srovnání dodavatelů elektřiny, nebo plynu fungují okamžitě, nemusíte se přitom bát otravných telefonátů. Spočítejte si svou slevu ihned v našem kalkulátoru energií.

Na energiích teď můžete ušetřit tisíce korun ročně. Naše výpočty zahrnují všechny aktuálně dostupné tarify na trhu a u vybraných dodavatelů energií jsme schopni zajistit plynulý přechod bez jakékoli vaší námahy. Neplatíte nic navíc, k ničemu se u nás nezavazujete, peníze na náš provoz získáváme jinak. Smlouvu máte přímo s dodavatelem elektřiny, nebo dodavatelem plynu jakého si vyberete. Spočítejte si svou slevu ihned v našem kalkulátoru energií.