Michaela Kadlecová  | 18. 5. 2021

Kdo je distributor plynu? Jak zjistíte, kterého máte?

Odběratelé plynu si často pletou, kdo je jejich distributor a kdo dodavatel. Zatímco dodavatele plynu si volíte, distributor plynu je vám přidělen, a to podle území, na kterém se vaše odběrné místo nachází.

Úkolem distributora plynu je přivést zemní plyn z místa, kde se vyrábí, do míst, kde se spotřebovává. Zemní plyn se u nás těží velmi vzácně, jeho ložiska najdeme hlavně na jižní Moravě a v hornoslezské pánvi, ročně se u nás vytěží 200 milionů m3 zemního plynu. Distributor rozvádí plyn dále od zahraničních partnerů, v našich případech je to nejčastěji z Ruska (6 miliard kubíků zemního plynu – ropovod Družba), dále z Norska, jde zhruba o čtvrtinu naší spotřeby. Distributor vlastní rozvodnou soustavu plynu, která se skládá z vysokotlakých, středotlakých a nízkotlakých plynovodů a jednotlivých přípojek. Distributor musí soustavu pravidelně kontrolovat a zajišťovat její hladký chod. Na distributora se obracíte, pokud chcete zřídit nové odběrné místo, nebo ho naopak zrušit. Distributorovi patří i plynoměr, ze kterého se odečítá spotřeba plynu.

PŘEČTĚTE SI: Jak změnit dodavatele plynu? 

Neplatíte moc za plyn?

Zjistěte, jestli máte skutečně nejvýhodnější cenu plynu na trhu. Připravte si k ruce poslední vyúčtování, doplňte pár údajů a během chvíle budete vědět, jak na tom jste.

V České republice působí tři distributoři plynu. V Praze působí Pražská plynárenská, což je nejmenší distributor ze všech, jde zároveň také o dodavatele. Naopak největší distributor v ČR je společnost GasNet, která zajišťuje dodávky plynu pro 2,3 milionu zákazníků. GasNet má v tuzemsku zhruba 80% podíl na distribuci zemního plynu a spravuje 65 tisíc kilometrů plynovodů ve všech regionech České republiky kromě Prahy a Jihočeského kraje. V Jihočeském kraji a v části kraje Vysočina působí společnost EG.D. Pokud chcete zjistit svého distributora plynu, lze se obrátit na dodavatele, se kterým řešíte běžně veškeré obchodní záležitosti, tedy kterému za plyn platíte. Pro výběr vhodného dodavatele najdete na našich stránkách mnoho nástrojů, včetně kalkulačky plynu, kde si provedete srovnání plynu. Cesta k levnému plynu je díky tomu snadná.

Nepřehlédněte: Jak se pozná domácí otrava plynem?

Poplatky za plyn hradíte pouze dodavateli plynu, se kterým máte uzavřenou smlouvu, podle jeho ceníku. Část ceny plynu ale odchází i distributorovi, kterému hradíte částku za distribuci plynu, za to že plyn dovedl k vaší přípojce. Tyto poplatky tvoří zhruba polovinu z celkové částky ceny plynu, jde o poplatky regulované, které vždy jednou za rok, většinou v listopadu vyhlašuje Energetický regulační úřad. Každý distributor účtuje jinou výši těchto poplatků. Jejich výše se liší tím, jak vysoké jsou nutné investice do přenosové soustavy. Průměrná regulovaná složka ceny plynu v roce 2021 klesla, a to jak u maloodběratelů, tak u velkoodběratelů. U maloodběratelů vč. domácností ERÚ předpokládá průměrný pokles regulované složky ceny o 1,6 %, nejvýrazněji ceny klesnou na distribučním území GasNet (-2,76 %), dále na území E.GD (-0,43 %), v Praze (území Pražské plynárenské ) regulované ceny vzrostou (+4,74 %).

V případě, že přemýšlíte o novém distributorovi plynu, přečtete si vždy předem recenze pro objektivní porovnání. Portál 5nej.cz si připravil recenze TOP 5 nejlepších distributorů plynu.

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Více informací