Je možné si po refinancování hypotéky odečítat zaplacené úroky z daní?

Ano, po refinancování hypotéky je možné si nadále odečítat zaplacené úroky z daní, je však třeba splňovat určité podmínky. V České republice platí, že úroky z hypotečního úvěru, který byl použit na financování bytových potřeb, jsou daňově uznatelné. Refinancování hypotéky tuto možnost neovlivňuje, pokud nový úvěr splňuje následující kritéria:

Účel hypotéky: Hypotéka musí být použita na financování bytových potřeb, jako je koupě nemovitosti, výstavba, rekonstrukce, či modernizace bydlení.
Dokumentace: Je potřeba mít k dispozici veškerou potřebnou dokumentaci, která prokazuje účel úvěru. Při refinancování si uchovejte původní hypoteční smlouvu a novou smlouvu o refinancování.
Potvrzení o zaplacených úrocích: Každý rok je nutné získat od banky potvrzení o zaplacených úrocích za uplynulý kalendářní rok. Toto potvrzení se přikládá k daňovému přiznání.
Maximální výše odpočtu: Zákon stanovuje maximální částku, kterou lze ročně odečíst od základu daně. V České republice je maximální částka pro odpočet úroků 300 000 Kč ročně.
Podání daňového přiznání: Pro odečet úroků je nutné podat daňové přiznání a uvést v něm příslušné údaje o hypotéce a zaplacených úrocích.

V praxi to znamená, že pokud refinancujete hypotéku a nový úvěr splňuje výše uvedené podmínky, můžete si nadále odečítat zaplacené úroky z daní. Refinancování samo o sobě neznamená ztrátu nároku na tento daňový odpočet.

Podobné často kladené otázky

Objevte více v Magazínu Kalkulátor.cz

Investice do úsporné LED žárovky se vyplatí. I ve sklepě

Investice do úsporné LED žárovky se vyplatí. I ve sklepě

Máte sklep? A mohli bychom vidět, jaké tam máte žárovky? Možná patříte mezi ty, kteří nechtějí „zbytečně“ investovat do LED žárovky a raději sází na staré poctivé „šedesátky“. Stejně jako jedna naše klienta, říkejme jí třeba paní Jaroslava, která kvůli jedné žárovce zbytečně zaplatila 3.000 Kč na energiích. Ale hezky popořádku.

Přejít na detail článku
Jak obejít geoblokace a legálně sledovat zahraniční obsah?

Jak obejít geoblokace a legálně sledovat zahraniční obsah?

Známe to asi všichni. Chceme si na dovolené u moře pustit český sportovní kanál nebo filmovou klasiku na Netflixu, ale vyskočí chybová hláška, která upozorňuje na nedostupnost daného programu. To samé se stane, když v Česku chceme kouknout na zahraniční vysílání. Některé stránky zkrátka využívají takzvané geoblokace, které omezují jejich spuštění v zahraničí. Stát se to může i u některých YouTube videí nebo třeba online her. Geoblokaci ale můžete poměrně snadno obejít – a hned si řekneme jak.

Přejít na detail článku
Domácí větrná elektrárna – vyplatí se?

Domácí větrná elektrárna – vyplatí se?

Rostoucí ceny energií a touha po větší soběstačnosti vedou čím dál více lidí k úvahám o vlastní výrobě elektřiny. Zatímco solární panely zná už téměř každý, domácí větrná elektrárna zůstává pro mnohé neprobádanou oblastí. Vyplatí se taková investice? A co všechno je potřeba zvážit, než si pořídíte větrnou domácí elektrárnu na klíč?

Přejít na detail článku