Země, které se samy zavázaly k tomu, že budou uhlíkově neutrální, mají takový cíl, že plánují vypustit jen tolik emisí skleníkových plynů, které zároveň dokážou ze země absorbovat. K dosažení tohoto cíle musí být tedy emise skleníkových plynů vyváženy jejich zachycováním ve stejném množství.
Státy sledující tento cíl většinou přecházejí na nízkouhlíkovou ekonomiku, což je ekonomika založená na zdrojích nízkouhlíkové energie, která produkuje minimální množství emisí skleníkových plynů do atmosféry, především se jedná o skleníkový plyn oxid uhličitý. Zavedení nízkouhlíkové ekonomiky vyžaduje výrazné rozšíření technologií s nízkou nebo nulovou produkcí uhlíku, mezi které patří technologie využívající obnovitelné zdroje a technologie umožňující zachycování a ukládání uhlíku (CCS, z anglického Carbon Capture and Storage). Důležitou roli hraje zvyšování efektivnosti technologií a snižování energetické náročnosti.
Jak funguje Garance 1500 Kč?
Společnost ČEZ představila nové ceníky elektřiny, které přinášejí masivní zdražení a mohou znamenat, že zákazník zaplatí za elektřinu dvojnásobek oproti cenám elektřiny 2021. Zvýšené ceny elektřiny mohou zákazníci kompenzovat díky příspěvku na bydlení, o který lze zažádat na úřadě práce. Vláda také připravuje úsporný tarif. Ceník bude platit od 1. července letošního roku.
Po dvou letech významných omezení můžeme poměrně volně cestovat. Toho hodlá využít jistě hodně z nás, mnozí se ale obávají, co se může stát, pokud se epidemická situace v některé zemi zhorší. Mohou přijít o peníze a pomůže jim v takovém případě pojištění storna zájezdu?
Měl by stát cenu elektřiny zastropovat? Dělá stát dostatečné kroky k tomu, aby ochránil své občany před energetickou chudobou? Jiří Matoušek zástupce dodavatele elektřiny Centropol přiznal, že tento dodavatel pociťuje, že lidé si častěji shánějí podklady pro vyřízení pomoci od státu.