Jaké jsou výhody a nevýhody malé vodní elektrárny?

V posledních letech jsou témata, jako je samovýroba elektřiny a domácí elektrárny, hojně skloňovaná. Například solární panely může na svoji střechu či pozemek umístit každý, malou vodní elektrárnu může  zbudovat ten, jehož pozemkem protéká nějaký vodní tok. Jako malé vodní elektrárny se označují elektrárny, které mají menší instalovaný výkon než 10 MW. Jaké má zbudování malé elektrárny výhody a nevýhody?

Výhody:

• Energie se počítá k obnovitelným zdrojům. Provoz znečišťuje okolí naprosto minimálně.

• Vodní elektrárny vyžadují minimální obsluhu i údržbu a zároveň je můžete ovládat na dálku.

• Malé vodní elektrárny prakticky nevytvářejí zaplavenou plochu a jsou velice levné na provoz.

• Můžete je nastartovat během několika sekund.

• Přehradní hráz může zabránit i menším povodním.

Nevýhody:

• U přehradních nádrží je třeba počítat s vysokou pořizovací cenou, je časově náročná na výstavbu, a je nutné zatopit poměrně velké území.

• Jejich činnost je závislá na stabilním průtoku vody.

• Přehradní hráze a vyšší jezy brání tahu ryb. Dá se to vyřešit vybudováním cest pro ryby.

• Přehrada změní teplotu vody ve vodním toku, na kterém je zbudovaná.

Podobné často kladené otázky

S tématem souvisí

Objevte více v Magazínu Kalkulátor.cz

Nejlepší mobily do 10 000 Kč

Nejlepší mobily do 10 000 Kč

Mobily do 10 000 Kč představují takovou zlatou střední cestu. Za “desítku” dnes pořídíte telefon s velmi slušnou výbavou. Takový mobil je určený pro středně náročné uživatele, kteří chtějí hezké fotky z dovolené, tráví dost času na sociálních sítích, někdy si zahrají hru a očekávají plynulost systému. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší mobily střední třídy. Jste zvědaví, o které modely jde?

Přejít na detail článku
Investice do úsporné LED žárovky se vyplatí. I ve sklepě

Investice do úsporné LED žárovky se vyplatí. I ve sklepě

Máte sklep? A mohli bychom vidět, jaké tam máte žárovky? Možná patříte mezi ty, kteří nechtějí „zbytečně“ investovat do LED žárovky a raději sází na staré poctivé „šedesátky“. Stejně jako jedna naše klienta, říkejme jí třeba paní Jaroslava, která kvůli jedné žárovce zbytečně zaplatila 3.000 Kč na energiích. Ale hezky popořádku.

Přejít na detail článku
Jak obejít geoblokace a legálně sledovat zahraniční obsah?

Jak obejít geoblokace a legálně sledovat zahraniční obsah?

Známe to asi všichni. Chceme si na dovolené u moře pustit český sportovní kanál nebo filmovou klasiku na Netflixu, ale vyskočí chybová hláška, která upozorňuje na nedostupnost daného programu. To samé se stane, když v Česku chceme kouknout na zahraniční vysílání. Některé stránky zkrátka využívají takzvané geoblokace, které omezují jejich spuštění v zahraničí. Stát se to může i u některých YouTube videí nebo třeba online her. Geoblokaci ale můžete poměrně snadno obejít – a hned si řekneme jak.

Přejít na detail článku