Co kryje a nekryje havarijní pojištění?

Na rozdíl od povinného ručení je havarijní pojištění volitelné. Jeho účelem je krýt škody, které vznikly na majetku pojistníka, konkrétně na jeho vozidle, nebo které utrpěl v důsledku provozu svého vozidla. Pokud škoda na vozidla vznikla kvůli chybě druhé osoby, pak se kryje z jeho povinného ručení. Ke škodě na vozidle může dojít nejenom kvůli havárii, ale také kvůli jeho odcizení, zničení, nebo poškození živlem a zásahem další osoby. Podle konkrétních produktů jednotlivých pojišťoven si lze vybrat kombinace těchto rizik, případně zvolit pojištění proti všem rizikům. Jako doplněk k havarijnímu pojištění lze zvolit připojištění, které může krýt například poškození čelního skla, přepravovaná zavazadla, nebo náklad, zdraví přepravovaných osob, nebo asistenční služby.

Výše pojistného odráží právě zvolená rizika, ale také typ, stáří a stav vozidla, zvolenou spoluúčast, bydliště pojistníka, frekvence platby, zvolená spoluúčast a to, zda se pojistník v minulosti podílel na nehodě.

Podobné často kladené otázky

Objevte více v Magazínu Kalkulátor.cz

Virtuální platební karty: Co to je a jak je používat?

Virtuální platební karty: Co to je a jak je používat?

Platební karty už v mnoha peněženkách definitivně nahradily dříve mnohem oblíbenější hotovost. Pokrok jde ale ještě dál – a i plastové karty se pomalu stávají minulostí. Čím dál populárnější jsou jejich virtuální alternativy, díky kterým můžete platit mobilem nebo hodinkami. Pro platby u online obchodníků jsou pak k dispozici i jednorázové virtuální karty, které zvyšují bezpečnost každé transakce.

Konsolidace půjček: Kdy se vám sloučení úvěrů vyplatí a s čím je třeba počítat?

Konsolidace půjček: Kdy se vám sloučení úvěrů vyplatí a s čím je třeba počítat?

Konsolidace je zjednodušeně sloučení několika půjček do jedné. Tím, že nebudeme úvěry splácet více společnostem, tak je jednak dostaneme lépe pod kontrolu, ale hlavně nebudeme platit všechny poplatky a v některých případech pak může dojít i ke snížení měsíční splátky, takže docílíme zajímavé úspory. Konsolidace je proto velmi dobrým nástrojem ve chvíli, kdy se vám půjčky tak trochu vymykají z ruky a vy ztrácíte nejen přehled, ale třeba i schopnost splácet. Jen si to všechno nezapomeňte dobře spočítat.

Jak získat lepší cenu energií aneb Boj o zákazníky pokračuje

Jak získat lepší cenu energií aneb Boj o zákazníky pokračuje

Každoročně mění svého dodavatele až 400 tisíc odběrných míst. Zdánlivě složitý proces je ve skutečnosti velmi jednoduchý – a v ročním vyúčtování může přinést i desetitisícové úspory. Jak tedy získat lepší cenu, ať už u stávajícího, nebo nového dodavatele?