Na rozdíl od povinného ručení je havarijní pojištění volitelné. Jeho účelem je krýt škody, které vznikly na majetku pojistníka, konkrétně na jeho vozidle, nebo které utrpěl v důsledku provozu svého vozidla. Pokud škoda na vozidla vznikla kvůli chybě druhé osoby, pak se kryje z jeho povinného ručení. Ke škodě na vozidle může dojít nejenom kvůli havárii, ale také kvůli jeho odcizení, zničení, nebo poškození živlem a zásahem další osoby. Podle konkrétních produktů jednotlivých pojišťoven si lze vybrat kombinace těchto rizik, případně zvolit pojištění proti všem rizikům. Jako doplněk k havarijnímu pojištění lze zvolit připojištění, které může krýt například poškození čelního skla, přepravovaná zavazadla, nebo náklad, zdraví přepravovaných osob, nebo asistenční služby.
Výše pojistného odráží právě zvolená rizika, ale také typ, stáří a stav vozidla, zvolenou spoluúčast, bydliště pojistníka, frekvence platby, zvolená spoluúčast a to, zda se pojistník v minulosti podílel na nehodě.
Co je to Evropský průkaz zdravotního pojištění?
Co to znamená pojištění majetku?
AKTUALIZOVÁNO 27.9.2023 | Na konci října čeká na majitele vozů povinnost přezout z letních na zimní pneumatiky. Jak se liší zimní od letní pneumatiky a jak zimní pneumatiky vybírat? Na to jsme se zeptali Magdy Nagy, marketingové ředitelky společnosti Continental Barum, výrobce pneumatik.
Pro jednoho může být automatická prolongace příjemným usnadněním zbytečné administrativní zátěže, pro jiného se může stát noční můrou. I proto se vždy doporučuje číst důkladně celé smlouvy s dodavateli energií, abyste dopředu věděli, co vás v budoucích letech může čekat. Co je prolongace a jak s ní pracovat?
AKTUALIZOVÁNO 15.9.2023 | Končí vám pojistné období pro pojištění vašeho auta a dostali jste dopis od pojišťovny, která vám zvyšuje povinné ručení a havarijní pojištění? Stejně jako inflace, i cena pojištění auta roste. Lze se bránit?